Helmikuussa loppuu liittymä ja ajattelin samalla hommata uuden kapulan. Nyt on on ollu iPhone 4S käytössä pari vuotta, mutta mennyt hermot kun ei akku kestä enää mitään. Mitä kapuloita suosittelisitte ja miksi? Harkinnassa ollu Samsung Galaxy S4, mutta mahtuuko tommonen taskuun? Nykyisten Nokioitten kelkkaan en taida hypätä, ja applekin vähän jo kyllästyttää. Eniten tosiaan mietityttää tossa Samsung Galaxy S4:sessa, että mahtuuko taskuun.
Uus luuri!! ?
KapulaKuningas
23243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Riippuu taskusta mutta yleensä mahtuu.
Mikä olisi max hintaluokka?
S4 mahtuu hyvin taskuun ja on todella hyvä puhelin.
Itseasiassa jopa tuo galaxy s3 on reilusti parempi kuin iphone 4s ja hintaa sillä 299
Samsung puhelimiin kun on vaihdettavat akut saa myös " isompia " akkuja esim s3 malliin tuossa http://www.verkkokauppa.com/fi/product/8114/djkrf/Samsung-tehoakku-Samsung-Galaxy-S-III-i9300-valkoinen, toki isompi akku myös paksuntaa puhelinta hieman, sillä takakuori paksunee, mutta se riippuu siitä haluaako isomman akun vai ei.
Tuohon s4 malliin on varmaan kans jossain, en jaksanut ettiä.
http://cdon.fi/kodin_elektroniikka/samsung/samsung-extended-batterykit-samsung-galaxy-siii-white-p21666897
tuolta halvemmalla
Normaali kokoiseen taskuun, niin siis miesten housuihiin verrattuna. Max hintaluokkaa ei sinäänsä ole, mutta edullisempi on tietenkin plussaa. Vähän ristiriitasia juttuja lukenu tosta Samsun Galaxy S4, joillaki akku loppuu todella nopeasti vaikka ei mitään puhelimella tekisikään ja toisilla taas kestää monta päivää. Ja jotkut on kirjotellu, että kuumenee tajuttomastti ja toisilla taas ei
Vajaan kuukauden kokemus Galaxy S4 4g mallista. Hyvin mahtuu taskuun ja ei kyllä ainakaan minulla ole kuumentunut missään vaiheessa liikaa. Akkukesto on erittäin hyvä, kun vertaa edellisen Galaxy S2:n akkukestoon.
S4 kanssa kilpailee Nexus4/5 mallit. Niissä olisi puhdas Android eli mukana ei tule valmistajan omia käyttöliittymiä tai sovelluksia. Myöskin päivitykset tulisi nopeammin.
Siis ihan kökkö tuo puhdas Android ja mitä hittoa ne valmistajan sovellukset
haittaa, poistaa jos ei tarvii,
Ei niitä voi poistaa jos ei roottaa puhelinta. Siinä hommassa sitten menee puhelimen takuu.
Hyvä on puhdas Android ja ilman roottaamista valmistajan omia sovelluksia ei voi poistaa ja niisä on haittaa silloin jos niillä ei tee mitään (Ne kun vie tilaa ja hidastaa puhelimen toimintaa).
Tässä ois vaatimuksia mitä puhelimelta odottaisin: Hyvä akun kesto, hyvä kamera mielellään 8Mpx, sovelluksia löytyy (niinkuin omalla iphonella löytyy suuret määrät), tilaa paljon (Samsugilla plussaa kun saa 64gigan muistikortin sisään). Siinä pääpiirteet, akun kestolla tarkotan, että kestää akku edes päivän käytössä. Yöt voin ladata ja olen ihan tyytyväinen. Onko kellään mitään huonoja kokemuksia/mielipiteitä Samsug Galaxy 4?
Samsungin puhelimet on yleensä androidien parhaimmistoa.
Itse en edes osta muita merkkejä kuin samsung puhelimia.
Akku kestää 1-2 päivää s3 ja s4 mallissa ja molemmissa on loistava kamera, tuossa s4 mallissa on tietysti parempi kamera.
vapunen30.12.2013 15:32
"Hyvä on puhdas Android ja ilman roottaamista valmistajan omia sovelluksia ei voi poistaa ja niisä on haittaa silloin jos niillä ei tee mitään (Ne kun vie tilaa ja hidastaa puhelimen toimintaa)."
Nyt hourit tuossa, kyllä on puhelimessa vikaa jos muutama
valmistajan asentama sovellus hidastaa luurin toimintaa.
Mieti vähän mitä kirjoittelet.
Itse kehuskelet yhtenään omaa Samsung luurias, niin kuinka
hidas se todellisuudessa on kun siellä on niitä valmistajan
asentamia sovelluksia jotka hidastaa puhelimen toimintaa?
Joo, itse kans ihmettelin Samsung Trend mallin hidasta
toimintaa ja se varmaan johtui Samsungin asentamista
sovelluksista.
Tuollaista hidastelua kun ei ollut Nokia Lumia 520 luurissa, eikä
myöskään Zte Blade Q:ssa jonka sain jouluna lahjaksi.
Enää en hidastelevia Samsung luureja osta, koska niiden
muistit on ladattu täyteen Samsungin valitsemia pierusovelluksia joita
en tarvitse.
Varmasti Galaxy Trend on hidas jos on suht hyvä android ja hinta ihan pieni.
Sitäpä en tiedä kun en ole viitsinyt asentaa tähän custom romia.
Mutta olisi nopeampi jos asentaisin sellaisen.
Tosi mukavaa kun vapunen kertoo totuuksia hitaista
Samsung puhelimista, niin osataan kaikki tehdä oikeita
luuri valintoja.
Älä osta nexusta ellet sitä saa sitten 350 eurolla jostain ulkomailta tilattua. Paska kamera ja huono akkukesto huonojen kaiuttimien kanssa.
Tässä on eri valmistajien huippuluurit. Kaikki on android käyttiksellä.
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/35981/dnddg/LG-G2-Android-puhelin-musta
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/39076/dqcvs/Samsung-Galaxy-S4-4G-i9506-valkoinen
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/13186/dkntg/HTC-One-Android-puhelin-hopea
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/35158/dnkhs/Sony-Xperia-Z1-Android-alypuhelin-musta
Sinuna miettisin tossa HTC onen ja LG G2:n välillä. Kumpikin tarjoaa rahalle eniten katetta. Htc onesa on markkinoiden paras näyttö ja parhaat kaiuttimet. Muutenkin paras luuri ulkonäöltään ja rakenteelta mitä markkinoilta löytyy. Näyttö vain 4.7 tuumaa eli menee keposesti housujen taskuun.
LG G2 on saanu paljon ylistystä lähes joka saralla arvosteluissa. Kuulemma hyvä kamera, kookas akku, suuri näyttö (5.2) markkinoiden paras suoritin. Tuo lähtis ainoastaa 520 euron hintaan eli tarvis pulittaa yhtä paljon kuin sonyn ja samsungin hinnoissa.
Siinä tapauksessa otat samsungin jos haluat akun pystyä itse vaihtamaan. Samsung onkin ainut valmistaja jonka luureihin saa nuita tehoakkuja.
LG päivitystuki ei ole kokemuksen mukaan hyvä ja HTC One alkaa olemaan jo vanha puhelin.
Kaverilta löytyy toi Samsung Galaxy S4, vertasin kameraa omaan iPhone 4s ja vaikka omassa puhelimessa on 5Mpx pienempi kamera, oli kuva iPhonessa PALJON tarkempi ja paremmat värisävyt. Hieman se jäi harmittamaan galaxyssa..
hahahaha tuo menee jo vitsin puolelle
luultavasti et tajunnut ajatella kättä pidemmälle ja katsoa kuvia koneen kautta.
Tietysti kuva näyttää tarkemmalta kun sen survoo pienemmälle näytölle katsottavaksi, tyhmäkin tajuaa sen
Iphone 4:sessa on 3.5 tuuman näyttö
S4:ssa on 5 tuuman näyttö
seuraavalla kerralla kokeile katsoa kuvia koneen kautta nuo iphonella otetut kuvat näyttävät todella surkeilta ja pixelimössöltä
Samaa ajattelin itsekkin, että koneella olisi parempi laatu sitten. Naurettavaa tässä on se jos kuva on pixelimössöä jo 5 tuuman näytössä, miltä se sitten näyttäisi yli 20 tuuman näytössä HAH HAH vain itsellesi herra kaikkitietävä :) Ja näin omalta kokemukselta, iPhone ottaa yllättävän hyviä kuvia, jopa kun koneelle on siirtänyt. Ei tietenkään mitään järkkäri tason kuvia, mutta eihän kukaan niin odotakkaan.(paitsi ehkä uuden lumian omaavat)