Ymmärtää, mutta ei puhu?!

Tyttö 2 v

Hei! Tyttöni on juuri täyttänyt 2 vuotta, mutta ei siis puhu vieläkään!
Ymmärtää kuitenkin erinomaisesti puhetta ja on aina ollut "älykkään" oloinen lapsi muutenkin. Neuvolassa on myös huomattu että ymmärtää ikäisekseen todellahyvin puhetta ja puheen sisältöä, lisäksi mainittu hyvät "leikkitaidot".

Tyttö käyttää siis vain muutamia sanoja ehkä 10 kpl. Omaa höpötystä tulee, mutta iso osa kirjaimista puuttuu kokonaan. Tyttö tulee ymmäretyksi kotonaan, eli on itse kehitellyt tapoja esim "käsiviittomia" miten ilmaisee itseään.

Saimme neuvolasta nyt sitten lähetteen puheterapeutin tarkastukseen ja äitiä vähän mietityttää mistä puhumattomuus johtuu kun älyssä ei näyttäisi olevan vikaa,,

Tyttö myös rakastaa kirjoja ja hänelle muutenkin puhutaan PALJON!!
Osaa hienosti matkia mitä eläimet sanoo, mutta muuten sanojen jäljittely on aika epäselvää.

Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta?
Mistä puhumattomuus voisi johtua

5

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Saattaa johtua monestakin asiasta. Voi olla jokin diagnoosikin, mutta se selvinnee sitten puheterapeutilla, mutta minä kokeilisin ihan huvin vuoksi sitä odotellessa, että lopettaisin ymmärtämisen. Tyttö viittoo ja höpisee omiaan, tiedät hyvin mitä on vailla, mutta esitäpä ettet ymmärräkään. Mitäs sitten? Jos ei sanaa irtoa niin muutaman kymmenen sekunnin piinan jälkeen luovuta, tiedät tarkkaan haluavan keksin, eli mallita "anna keksi", jos höpisee omiaan, korjaa "anna keksi", piinaa tällä taas parikymmentä sekunttia tai miten pitkälle uskallat viedä ettet hermostuta (mikä ei todellakaan edesauta puheen tulemista), ota keksi käteen, pidä lapsen ulottumattomilla ja yritä vielä muutaman kerran mallittaa "anna keksi", jos ei tule, niin ei tule, anna lapselle keksi silti, että harjoittelu tuntuu hänestä jatkossakin motivoivalta. Ja muista, että lapsi ei vielä ole tottunut puhumalla ilmaisemaan, eli älä vaadi täydellistä suoritusta, eli alkuun lapsi voi sanoa vaikka vain pelkän a (anna-sanan alkukirjaimen) ja siitä jo täytyy keksi saada, kun hän niin kovasti pyrki verbaalisesti toivettaan ilmaisemaan. Seuraavassa harjoituksessa voit jo vähän pidempää hakea a-a. Sitten kokonaista anna-sanaa tms. Sitten myös keksi sanaa perään hakemaan vaikka kirjain kerrallaan... Menetelmän nimi on PRT, jos kiinnostuit.

    • Tyttö 2v

      Kiitos vastauksesta! Haluaisinkin nimenomaan että oppiminen olisi tytöstä hauskaa ja mukavaa eikä niin ettei äiti enää ikinä ymmärrä mitä tyttö tarkoittaa. Se olisi jo haitallista keskinäiselle suhteellemme. Tyttö on vähän sellainen luonteeltaan että pinna palaa heti jos asiat ei mene "täydellisesti",itsekriittinen jos niin voi tuon ikäisestä sanoa...

      Tytöllä on siis käytössä joitakin "tärkeitä" sanoja:
      Minun, anna, ei, joo, mennään, moi, hei hei, nami, mummi, muumi, nenä, "halaa"
      Ajaa

      Lisäksi joitakin epäselviä:
      Äiti-äimi, isi-ihhi, pallo-allo, suu-uu, maha-mama, lehmä-mehmä, silmä-immä,
      Kissa-miau

      Mitähän mahdollisia diagnooseja voi olla? Jos kuitenkaan ei voi kehitysvammasta puhua kun muuten normaalisti kehittynyt, vai voiko?

      • En huolestuisi

        Minusta ei kuulosta mitenkään epänormaalilta tai huolestuttavalta. Tuskin mikään on vialla, osa vain alkaa puhua vähän myöhemmin kuin lapset keskimäärin. Tytölläsi on kuitenkin useita sanoja ja hän ymmärtää ja saa itsensä ymmärretyksi. Tiedätkö, milloin olet itse oppinut puhumaan? Entä miehesi? Jos suvussa on lievää puheenviivästymää, ei ole mikään ihme, jos tyttönnekään ei niin kovin ajoissa ole alkanut puhua.


      • ...
        En huolestuisi kirjoitti:

        Minusta ei kuulosta mitenkään epänormaalilta tai huolestuttavalta. Tuskin mikään on vialla, osa vain alkaa puhua vähän myöhemmin kuin lapset keskimäärin. Tytölläsi on kuitenkin useita sanoja ja hän ymmärtää ja saa itsensä ymmärretyksi. Tiedätkö, milloin olet itse oppinut puhumaan? Entä miehesi? Jos suvussa on lievää puheenviivästymää, ei ole mikään ihme, jos tyttönnekään ei niin kovin ajoissa ole alkanut puhua.

        Meidän naapurin poika ei yli 3-vuotiaana puhunut vielä yhtään sanaa. Hän oli muutaman kuukauden vanhempi kuin tyttäreni, joka tietysti tuolloin puhui jo pitkiä lauseita. Tämän vuoksi lapsilla ei myöskään keskinäiset leikit sujuneet, kun poika ei osannut kuin "mennä tohottaa". Tyttäremme löysi tuolloin leikkikaverin 6-vuotiaasta naapurin tytöstä. Ajan myötä erot näiden melkein samanikäisten leikeissä tasaantuivat, kun pojan hieman väkivaltainen käytös muuttui kiltimmäksi puheen oppimisen myötä.


      • ...

        No diagnoosejahan löytyy monen kirjavaa, josita valita. Ihan vain puheentuottamisen eritysivaikeus voi olla sen erittelemättömämpää syytä koskaan löytämättä, voi olla jotain suunalueen rakennellista poikkeamaa tai sitten afasiaa, dysfasiaa, joiden taustoista vähän eritellymmin tiedetään.

        Mutta jos kaksi vuotias ei puhu, niin hyvin usein ihan on vain opittua avuttomuutta. Eli äiti ja isi palvelee ja ymmärtää, eli kommunikaatio on turhaa, lapsi keskittää energiansa monenlaisen muun asian oppimiseen. Ihme kyllä nämä samaiset lapset hyvin usein alkavat puhua pälpättää nopeasti kun laitetaan esim päiväkotiin ja kukaan ei ymmärräkään...

        Kiva, että haluat tytöllä olevan hauskaa oppiessa, niin kannattaa. kun mietit puhumistamme, niin sillehän on monia merkityksiä, käyttätarkoituksia. Me nimeämme asioita, me kerromme asioita, me pyydämme asioita, me kuvailemme asioita jne... Kun mietit noita käyttötarkoituksia, vaikka niitä keksisit miten monia tahansa, niin niistä yksi nousee ehdottomasti yli muiden oppimisen motivaation kannalta. Eli se pyytäminen. Eli jos nyt näytät kukan kuvaa ja mallitat ja pyydät lasta toistelemaan perässäsi kukka, niin mitä sitten; miksi ihmeeessä lapsi tuollaisesta innostuisi. Mutta entäpä jos sinulla onkin kiva höyhenistä tehty kutittelija-kukka ja toisessa kädessä pehmo ampiainen joka on valmiina hyökkäyseen ja kysyt kumman hyökkäyksen lapsi haluaa kukka vai ampiainen ja lapsi tietää, että se kumman hän nimeää hyökkää kimppuun, niin jopa alkaa motivoimaan puhumaan. Ja joka tilanteessa samaa menetelmää; lapsi on täpinöissään lähdössä ulos; laitat käden oven kahvalle ja mallitat sanomaan "avaa" ja kun lapsi edes yrittää, ovi aukeaa heti. Lapsi istuu leikkikentän vauvakiikussa, otat kasvojesi eteen katsekontaktiin niinkuin vetäisit normaalistikin vauhtia antaessasi, muttet laskekaan irti ennekuin mallitat ja saat lasta yrittämään sanaa kiikkuu... Eli kun lapsi saa jotain itselleen mieluista pyytämällä niin se on juuri se mikä oppimista motivoi. Monesti näkee että lapsia pyritään saamaan puhumaan tuijottelemalla kuvakirjaa ja osoittelemalla eläimiä ja leikkimällä sitten eläimen äänillä, no joo kai sekin voi jostakusta lapsesta olla hauskaa, pitää tosin olla aika rauhallinen lapsi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      153
      4104
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      131
      2656
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2258
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2144
    5. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      6
      2073
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1758
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      34
      1674
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1654
    9. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1121
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      57
      1079
    Aihe