Riihimäen lasi Tamara Aladinin Amuletti hinta?

Kika

Haluaisin ostaa naapurilta Tamara Aladinin sinisen Amuletti maljakon, mutta netissä löytyy vain vastaavia kirkkaana tai keltaisena. Niiden hinnat n. 80€, mutta naapuri pyytää 120. Onko kiskontaa, vai onko se sininen jotenkin harvinaisempi?

3

2668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasikauppias

      Taivaallisen astiakaupan hintapyyntö on vihreälle 95€, laatutavara.com:n myydyille värillisille "viiden tähden" amuleteille (tuotenumero 1731, korkeus noin 19,5cm - 20,0cm) 66€-88€, huuto.netissä 80€:n lähtöhinta ei ole aiheuttanut tarjouksia, vaikka ollut useampaan kertaan tarjolla.

      Taivaallisen astiakaupan hinnat ovat käsittääkseni Suomen kalleimpia, laatutavara.com:n hinnat taasen hyvinkin asiallisia, halvempia, kuin Helsingin kivijalkaliikkeissä, mutta ehkä paikoin hieman kalliimpia, kuin maaseudun alan liikkeissä.

      Kuliuttajalta kuluttajalle -hintana voisi esim. huutonetissä toteutua värillisille noin 40-60€ postikulut. Sininen on punaisen (en ole koskaan nähnyt punaista amulettia) jälkeen halutuin väri, kokemukseni mukaan väreistä arvostetaan järjestyksessä punainen -> sininen turkoosi -> tumman vihreä -> lila -> hunajan ruskea -> muut värit ->kirkas.

      Ei näissä vapaaehtoisissa kaupoissa kuitenkaan voida mistään kiskonnasta puhua, ei myöskään kohtuullisuudesta, mutta jos sen sinisen amuletin joudut joskus myymään, niin tuo kuluttajalta kuluttajalle -hinta, tosin ilman isompia myyntikuluja, on se mitä siitä todennäköisesti saat.

      Tuota amulettia on myös tuotenumerolla 1733 oleva, pienempi versio ja sen hinta on selvästi alempi, kuin tuon 1731:n.

    • Amuletti tuo onnea

      Edellinen kirjoittaja oli huolimaton: Amuletteja on kolmea sorttia eli numerot 1731, 1732 ja 1733. Ne on malliltaan vähän erilaisia, mutta ko'oissa ei ole suurta eroa eli korkeudet 19.5 cm taikka 18 cm (1733). Makuasia sitten on, mistä mallista tykkää.
      Mielestäni naapuri pyytää Sinulta vähän liikaa kun ottaa huomioon, että kotimaisen värillisen käyttöasin hintataso on hieman tasoittunut ellei jopa laskenut parhaista vuosista.

    • Kika

      Kiitos vastauksista! Nyt tiedän vähän paremmin taas :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe