mikähän vikana(xsara-99 2.0 hdi),kun välillä syttyy stop valo ja pikkuinen temp valo vilkkumaan,lämmöt kuitenkin normaalit,nestettä on tarpeeksi,voisko olla huono kosketus jossain liittimessä esim.pintavahdin liitin????????????
xsaran stop valo
veppi
3912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tarkista jarrunesteen taso! jos nestettä on liian vähän niin esim. ylämäessä neste valuu toiseen laitaan jolloin anturi ei ole kosketuksessa nesteeseen ja stop valo voi vilkahdella.
nestepinnat ok jarru ja jäähdytinneste,mutta stop valon kanssa yhtäaikaa vilkkuu lämpömittarin oranssi valo
Mulla oli sama ongelma n. puolen vuoden ajan (xsara -00 2.0). Ilmeni yleensä aina kun oli lähtenyt liikenteeseen, summeri soi ja juuri noi valot vilkkuivat. Yleensä häipyi saman tien. Huollossa ei löytynyt mitään mutta kun liittimiä availtiin niin vika häipyi.