Heippa!
Eli tyttöni on 1v8kk ikäinen, normaalisti kehittynyt.
Tilanne on kuitenkin se ettei itse syömisestä meinaa tulla mitään(osittain omaa syytäni varmaan) no nyt olisi enää 2 kk kun menee päiväkotiin ja siihen mennessähän nyt olisi viimeistään hyvä syödä itse.
Ollaan nyt kuukauden harjoiteltu joka syöntikerralla vaihtelevalla menstyksellä.
Jos tytöllä on oikein nälkä hyvää ruokaa oikea koostumus (esim muusi)
Niin syö aika hyvin itse noin puolet ruoasta ja alkaa sitten vaatia minua syöttämään. Ollaan sitten tehty niin että äiti antaa 2 kertaa ja tyttö ottaa itse 2 lusikallista, onko tämä hyvä systeemi!
"Irtonaisemmat" ruoat eivät oikein pysy lusikassa ja suuttumus onkin tytöllä kova jos kerrankin menee pieleen. Välillä tuntuu että jos tyttö olisi vähän kärsivällisempi niin hyvin menisi.
Kysyisin siis vinkkejä syömisen opetteluun? Ja mitä mieltä olette sellaisesta jos en vaan enää syötäkkään tyttöä? Eli jos ei itse syö niin sitten taas kokeillaan uudestaan seuraavalla syöntikerralla. Onko tämä liian julmaa?
Alkaa vaan kohta aika loppua kun hoitoon on pakko viedä...
Muuten reipas tyttö: käy potalla, pukee osittain itse, menee reippaasti esim päiväunille jne tuo syöminen ainoastaan huolestuttaa tuon päiväkodin kannalta.
Itse syömisestä!
Enkä syö!
2
208
Vastaukset
- Ei stressiä
Mitä jos vaan lakkaisit huolehtimasta asiasta? :) Ei lapsen tarvitse olla mikään huippuunsa treenattu päiväkotimestari, kun hän hoitoon menee. Yleensä siellä asiat alkavat sujua ihan itsestään, koska muiden lasten esimerkki auttaa kovasti. Tyttösi saattaa syödä muutaman päivän verran huonosti päiväkodissa, mutta todennäköisesti alkaa mättää itse ruokaa suuhunsa kun huomaa, ettei ole ketään syöttämässä ja muutkin lapset syövät itse. Älä turhaan stressaa.
- jk4trj5
Eiköhän hän opi siellä päiväkodissa tuonkin homman, kun on monta muuta lasta mallina ;D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824416Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243008Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt272829Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162585Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122238Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012190Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342068MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995