Koiratarha nosti kansallisliikkeen Varkaudessa

hämmentynyt.

Käytin tänään 30.12.2013 kissaani eläinlääkärissä Leppävirralla. Noin kello kymmenen maissa vastaanotolle tuotiin kaksi keskikokoista koiraa toinen niistä näytti ainakin suomenpystykorvalta. Tarkemmin en osaa kuvailla kun en ole koiraihminen..

Koirat lopettiin aika pian siitä kun ne tuotiin sisälle. Näin itse kun kahta koiraa kannettiin jätesäkkeihin käärittyinä autoon. Lopetus hetkellä paikalla oli ilmeisesti kaksi eläinlääkäriä ja joku eläinsuojelija ? joka toi koirat ja myös vei ne lopetuksen jälkeen autolla pois.

Itse järkytyin todella siitä, että koirat kannettiin kuolleena ihan asiakkaiden nenän edestä. Paikalla oli myös kouluikäinen lapsi.. Olin myös aika hämmentynyt, että eläinlääkärit naureskelivat kantaessaan lopetettuja koiria, että "saapa ainakin hyvää aamujumppaa.."
Olen ehkä liian herkkä ja tiedän että tämmöistä tapahtuu joka päivä koko ajan... Niin surullista kuin se onkin :(

Kotiin tultua luin tämän kyseisen linkin, jossa kerrottiin kahdesta koirasta, jotka eläinsuojeluvalvoja sai haltuunsa viime yönä.
Uutisissa ei kerrota mikä koirien kohtalo oli, mutta minulle tuli sellainen tunne, että onkohan kyseessä samat koirat, jotka lopetettiin aamulla?

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/sottainen-koiratarha-nosti-kansanliikkeen-varkaudessa/1744266

3

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvässä hoidossapa

      olivat koirat,jos samoja olivat,kuin artikkelissa?! Olisi uskomatonta,toivottavasti ei samoja.

    • wrwrwwrwwrwrwr

      Jo on herkkää jos ei saa kantaa jätesäkissä olevaa koiraa ohitse. Ei ole tainneet elämän kylmät tosiasiat paljon ihmistä kohdata jos mokomassa on järkyttymisen paikka.Koirat on kivuttomasti lopetettu, jos eläinsuojeluvalvoja on ollut mukana, toimenpide on ollut eläinsuojelulain mukainen. Eihän se mukava tilanne ole,mutta ei siin mitään taivastelemista ole.

    • Aloittajahan

      Nimenomaan kertoi,olen ehkä liian herkkä.....Ei siitä tarvitse patsastella. Ja aloittajalle,marraskuun 18p jouduin itse käymään samanlaisella asialla vanhan ja sairaan koirani kanssa,eikä todellakaan mieleenikään tullut sulloa koiraani jätesäkkiin.Ja meillä täällä on niin fiksu eläinlääkäri,että nuo lopetukset on pääsääntöisesti päivän viimmeisiä aikoja,ajatellen omistajaa,ja muita asiakkaita.Vaikka itse olen elämän kylmiä tosiasiota kohdannutkin,niin siitä huolimatta itku vain tuli tuolla reissulla.Vaikka minäkin herkkä olen ,niin mainittakoon edelliselle kirjoittajalle,että olen myös siivonnut ei aivan lähiomaisen ampumalla tehdyn isemurhan "sotkun".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      182
      11326
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5392
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      39
      2313
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1745
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1403
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1246
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1219
    Aihe