Vuoden porkkanat

Laatuautoja

Saksan Auto Bild jakoi numerossa 52/14 (20.12.2013) lukijapalautteen perusteella porkkanoita autoille, joista heidän Murhelaatikkoonsa (Kümmerkasten) on vuoden aikana tullut eniten negatiivista palautetta. Kultaisen porkkanan eli eniten ongelmapalautetta saanut auto on VW Scirocco. Seuraavana hopesijalla on Chevorolet Captiva ja pronssilla Skoda Yeti. Sitten tulevat VW Touran ja VW Tiguan. Kaikenkaikkiaan huonoimmat 10 automerkkiä tämän lukijapalautteen perusteella ovat Alfa Romeo, Skoda, Dacia, Kia, BMW, VW, Mazda, Mini, Suzuki ja Peugeot. Parhaimmiksi merkeiksi tulivat paremmuusjärjestyksessä: Land Rover, Nissan, Renault, Mitsubishi, Honda, Opel, Toyota, Volvo, Mercedes ja Smart.

Tekstissä arvostellan kohtuullisen kovasti VW:tä ongelmista ja takuuasoiden hoidosta erityisesti moottorivaurioiden (1.4 TSI jakoketju) ja DSG:n suhteen. Vaikuttaa ainakin siltä, että tässä asiassa eivät ole kovasti vetäneet kotiinpäin, kuten monesti kuulee ainakin heidän autotesteistään sanottavan.

4

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olikohan trolli

      Olihan hyvin väännetty lista. Land Rover ja Rellu hyvien joukossa, melkoinen floppi koko juttu.
      Nämä kyselylistat antavat uskomattomia tuloksia.

    • VAG jyrää

      Viiden valitetuimman joukossa siis 4 Vagia. Ainoa ei-VAG näyttää olevan joukossa Saksassa jälkiasennettujen nestekaasujärjestelmän ongelmien takia.

    • markkinaosuus

      Mikähän mahtaa olla Volkswagen-konsernin valmistamien autojen markkinaosuus Saksassa? Itse epäilen sen olevan melko suuren. Volkkareja koskevien valitusten määrä tuskin on merkkinaosuuden edellyttämää määrää suurempi.

    • qopwteiurqm ,tv

      Nytpä tulikin mutua tuutintäydeltä !
      VW:n DSG ja TSI ovat sellainen tunnettu ongelmapari, jota ei ole millään muulla merkillä.

      Moninpaikoin maailmaa (mm. Kiina, USA) on pidennetty takuu näille, useissa maissa myös jouduttu onnettomuuksien takia tekemään takaisinkutsu (esim.Australia DSG:ongelmasta).

      Kannattaa nyt ihan oikeasti ottaa se myssy pois päästä, se että sinulla ei ole ongelmaa, ei tarkoita sitä etteikö jollain muulla ole tai sinulle vielä tulisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      179
      2996
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2576
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2220
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1849
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1783
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1651
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1479
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1161
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1079
    Aihe