Kuopio (yliopisto)opiskelijakaupunkina?

sotsilainen

Eli kysymys kaikessa yksinkertaisuudessaan, minkälainen kaupunki KUOPIO on opiskelijakaupunkina?

Opiskelen tällä hetkellä nimeltä mainitsemattomassa pienessä kaupungissa AMK:ssa, ja täytyy todeta, etten ole tyytyväinen (pääsinkin tänne vähän vahingossa lukion jälkeen, kun en jaksanut panostaa yliopiston pääsykokeisiin). Yliopistoissa opiskelevat kaverini kertovat aina kuinka paljon opiskelijabileitä on kaiken aikaa, että kaikkiin ei edes kerkeä ja on sitsit ja on naamiaset ja on kaikki.Yleisesti opiskelijaelämä yliopistossa opiskelevilla vaikuttaa paljon "elämysrikkaammalta" kuin oma elämäni tällä hetkellä AMK-opiskelijana.

Olen harkinnut kuopion yliopistoon hakua, mutta haluaisin kuulla ihan realistisia mielipiteitä kyseisestä kaupungista noin yleisesti, ja minkälainen yliopisto siellä on, minkälainen yleinen meininki ja onko paljon yhteisöllistä tekemistä? Onko opiskelu mielekästä kuopion yliopistossa? Järjestetäänkö opiskelijoille tarpeeksi tekemistä? Onko pelkkää biletystä vai myös esimerkiksi lautapeli-iltoja? Onko kuopio samanvertainen opiskelijakaupunki kuin esimerkiksi tampere ja jyväskylä?

Ystävällisiä vastauksia, mainitse myös mitä alaa opiskelet! :---))

6

2024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edellinen12345

      Korjaus vielä, että siis tarkoitan Itä-Suomen yliopiston Kuopion kampusta! :-)) hehheeh eihän sitä kuopion yliopistoa ole olemassakaan........!

    • sinneminne

      Sain sellaisen vaikutelman, että sinulle opiskelupaikan valinnassa on tärkeintä kaikki muu kuin opiskelu. Jos näin on, niin parhaat ja runsaimmat bileet ym. on kyllä Helsingissä.

      Jos itse opiskelukin kiinnostaa, haet tietysti sinne, missä haluamaasi alaa voi opiskella. Ja lopulta menet sitten sinne, mihin pääset. Muuten jatkat AMK:ssa.

    • 2921

      Kysymys kuuluu: mitä ajattelit mennä opiskelemaan?

    • erfag

      No jaa, samaa rypemistä joka paikassa.

      Ehkä yo:ssa on sitten hitusen enemmän myös harrastepuolen juttuja, mutta muuten aika se ja sama. AP:n kaverit lienevät fukseja. Opintojen alussa etenkin on paljon kaikenlaista, ja jos on lukioaika mennyt lähinnä päntätessä, niin sitten se irrotteluvaihe tulee tuossa korkeakouluopintojen 1. vuotena ja ehkä 2. vuotena, sitten hijlalleen saantuu. Jos ei tasaannu, niin jää luultavasti ikiopiskelijaksi - tai no sehän ei nykyisin ole mahdollista.

      Mutta kyllätärkeintä olisi miettiä se ala, jota haluaa opiskella. Veikkaan tässä tapauksessa kaupallisia aineita.

    • bilehile

      Yhtä biletystä koko opiskelu.Kuopio, tuo biletyksen mekka.

      • Juu.

        No parempi paikka kun sotshi ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      76
      6106
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      27
      5757
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      21
      3178
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      183
      2724
    5. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      288
      2708
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      22
      2316
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      104
      1659
    8. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      389
      1534
    9. Vaskikello osaa asiakaspalvelun

      Uskaltaako vaskikellolla asioida enää vai tuleeko turpaan, jos sinne menee? Täytyypä jatkossa hoitaa kaikki asiointi abc
      Pyhäjärvi
      45
      1375
    10. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      75
      1374
    Aihe