Pappeja ei enää tarvita sieluja hoitamaan:
"ihmisten henkinen pahoinvointi on kasvanut, mutta pappien käymien sielunhoidollisten keskustelujen määrä on pudonnut voimakkaasti"
"Vastaavasti sairaalapappien, perheneuvojien ja diakoniatyöntekijöiden sielunhoidollisten keskustelujen määrä on kasvanut. Vuositasolla yhdellä diakoniatyöntekijällä on 90 sielunhoidollista keskustelua papin 14:ta vastaan."
Ei sen puoleen, tuo sopii papeille oikein hyvin.
"Seurakuntatyössä löytyy yllin kyllin muuta, työntekijän [papin] mielestä ehkä kiinnostavampaa tekemistä kuin kuunnella myötäeläen yksityisen ihmisen elämäntaakkoja"
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/professori-huolissaan-paikallisseurakuntien-sielunhoidon-tilasta/
Papit jo nyt tarpeettomia?
4
151
Vastaukset
- Nasse.
Jos faktat tarkastettaisiin, huomattaisiin kiittää kirkoa siitä että ovat vähemmän osallistuneet, eli heidän tekemien uhrien määrä on vähentynyt.
Ev-lut lahkon propagandakeskuksen palkatuilla kaisalla ja kimmolla lienee tähän ihan kunnon tialstotokin, eli heidän epäonnistumisesnsa on yksilöiden etu. Papin arjessani tapaan monia ihmisiä jatkuvasti, käyn monia keskusteluja esim. eri tilaisuuksien yhteydessä, kaupungilla, facebookissa etc etten kirjaa niitä mihinkään ylös. Spontaanisti syntyneitä keskusteluja ei merkitä tilastoihin, usein kalenteristi löytyy jälki niistä, jotka on erikseen sovittu. Itse en koe, että käytän aikaani jotenkin sen mukaan, mikä kiinnostaa eniten. Kenen tahansa, papinkin, tulee suunnitella ajankäyttöään ja tehtäviään voimavarojen mukaan. Kun tammikuussa annetaan uudet tilastonumerot, täytyypä seurata, mistä tuo 14 keskustelua per pappi voi muodostua.
Anne-pappiPapin arjessani tapaan monia ihmisiä jatkuvasti, käyn monia keskusteluja esim. eri tilaisuuksien yhteydessä, kaupungilla, facebookissa etc etten kirjaa niitä mihinkään ylös. Spontaanisti syntyneitä keskusteluja ei merkitä tilastoihin, usein kalenteristi löytyy jälki niistä, jotka on erikseen sovittu. Itse en koe, että käytän aikaani jotenkin sen mukaan, mikä kiinnostaa eniten. Kenen tahansa, papinkin, tulee suunnitella ajankäyttöään ja tehtäviään voimavarojen mukaan. Kun tammikuussa annetaan uudet tilastonumerot, täytyypä seurata, mistä tuo 14 keskustelua per pappi voi muodostua.
Anne-pappi- hei me lennetään
"Seurakuntatyössä löytyy yllin kyllin muuta, työntekijän [papin] mielestä ehkä kiinnostavampaa tekemistä kuin kuunnella myötäeläen yksityisen ihmisen elämäntaakkoja"
Joo, rupusakki väistyköön ja valittakoon murheensa kirkon alemmalle työväelle. Papeilla on parempaakin tekemistä. Pitää hankkia hyväveljiä ja näkyvyyttä, patsastella sunnuntait kultakirjailtu kolttu päällä, ekumeniamatkustella seurakunnan piikkiin ja pyrkiä etenemään uralla.
Hyvä kun tämä nyt tuli kaikille selväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360