Pikkuesikoisuus vs vanhoillislestadiolaisuus

Miksi vanhoillislestadiolaiset eivät liity Rauhan sanaan. Siellä saisivat päättää perheen koon itse. Pääsisivät paljon helpomalla taivaaseen.
18489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Siksi koska uskovainen ei liity maalliseen, vaan taivaalliseen. Yksinkertaista.

Mielestäni pikkuesikoistenkaan puhdistettuna Suomenkielisistä tuuliviireistä rauhansanalaisista ei tarvitse liittyä enää mihinkään. Ovat saman joukon jäseniä vanhoillisten kanssa.

Äänestä

Mutta tämä kaste- ja ehtoollisoppi. Uudestisyntyminen tapahtuu Pyhässä Kasteessa. Ja Ehtoollisen sakramentissa on syntien anteeksiantamus.

Äänestä
  • Ihminen ei tee sitä parannusta epäuskosta uskoon nauttimalla ehtoollista. Eli mitään ei tapahdu sille evl kirkon konfirmoitavien nuorten joukolle. Empiiristä aineistoa on noin 70-80 % Suomen kansasta. Silloin kun oma teoria ei pidä paikkaansa tutkimuksen valossa olisi ehkä parempi tutkailla sitä perinteistä lestadiolaista tulkintaa että ehtolliseen tartutaan uskolla. Luterilaisen teologian mukaan uskovainen on jo ehtoolliselle mennessään vanhurskas jolla on synnit anteeksi saatuna, kaikki. Se mitä ehtollisella tapahtuu on uskovaisen ihmisen pyhittymistä eli ihan samaa mitä lestadiolainen perinteisesti kutsuu uskon vahvistukseksi. Tämän saa aikaan osallisuus Kristuksesta. Lueppa vielä Tunnareita ja keskustele pappisveljien kanssa käsittteestä onko uskovaiselle synnit anteeksi jo mennessään ehtolliselle. En ole vielä tavannut pappia jonka mielestä vanhurskas ei olisi syntinen ja vanhurskas samaan aikaan. Kyse on syyllisyyden lukemisesta kadoukseksi..

    Kaste on sittten oma jutttunsa enkä mene siihen nyt. Tietänet kuitenkin, että kasteestakin on rauhansanassa enemmän kuin yksi tulkinta.

    sinänsä, jos joka tapauksessa aikoo pois vanhoillislestadiolaisuudesta, en uskalla tuomariksi siihen mikä on Jumalan tulkinta oikean opin rajasta. Onko pilkunpäälle näissä asioissa. Ero Rauhansanan perinteisiin puhujiin on pieni.

    Äänestä

  • Uskotaanko rauhansanalaisissa nykyisin samoin kuin luterilaisessa kristinopissa? Tuosta päättelen.

    Äänestä

Kyllä me uskomme että Pyhässä Kasteessa ihminen uudestisyntyy ja että Ehtoollisen Sakramentti antaa meille synnit anteeksi. Tämä on Raamatun ja apostolien sekä oikeaoppisen kirkon tulkinta aina.

Äänestä
  • Kasteen sakrametista on pikkuesikoisuudessa kahta eri opetusta. Osa saarnaajista opettaa perinteistä lestadiolaista opetusta, kun varsinkin papit opettavat tunnustuskirjojen mukaan.

    Äänestä

  • Lessus kirjoitti:

    Kasteen sakrametista on pikkuesikoisuudessa kahta eri opetusta. Osa saarnaajista opettaa perinteistä lestadiolaista opetusta, kun varsinkin papit opettavat tunnustuskirjojen mukaan.

    Oikeassa uskossa ei ole kahta opetusta.

    Äänestä

  • vetivät sua nenästä kirjoitti:

    Oikeassa uskossa ei ole kahta opetusta.

    raamattua ja tunnustuskirjoja voidaan tulkita monella eri tavalla. VL tulkitsee omalla tavallaan ja ottaa tunnustuskirjoista vain sen mikä sopii heidän oppiinsa. Huomenna muuten piispa Rimpiläinen saarnaa Kokkolan kirkossa. Kannattaa kuunnella Olavi-piispaa. www.kokkolansuomalainenseurakunta.net

    Äänestä

Ei ole vielä tämän pollin päällä sellaista tapahtunut että pikkuvauva syntyy uudesti kasteessaan !!

Tällainen on pähkähullua taikaoppia josta RAAMATUSSA ei ole sanan sanaa.

Eikä teillä siellä rauhan sanassa kukaan osaa lukea vai eikö teillä ole mistä lukea tämä yksinkertainen totuus ?!

Äänestä
  • LYRS-liikkeessä on kahta lajia kaste- tai ylipäätään sakramenttilinjaa. Samoja jännitteitä on 5. herätysliikkeen piirissä. Näkisin kuitenkin, että LYRS-liikkeessä, joka on mulle hyvin läheinen, luterilaisuuden äänenpainot ovat alkaneet vahvistua. LYRS-väki ei myöskään opeta sellaista harhaa, että vain koko maailman muutaman kymmenen tuhatta LYRS-kristittyä olisivat oikeita uskovia. Tuo harhahan on vallalla SRK-vanhoillisuudessa.

    Äänestä

  • Tällä palstalla oli yhden keskustelun kautta hiljattain luettavissa Kirkko-ja kaupunki-lehden haastattelu vuodelta 2012. Siinä SRK.n varapj V alde P alola pahoitteli sitä, että ry-laisia on alettu leimaamaan julkisuudessa lahkolaisuudesta ja totesi etteivät he sitä ole. Toimittaja oli ottanut Miikka Ruokasen kannan asiasta, jonka mukaan mainitsemasi kaltaisessa opetuksessa on kyse skismasta. V alde P alola totesi, että olisi Jlan kaikkivaltiutta vastaan väittää, että vain SRK-laisessa kristillisyydessä tai luterilaisessa kirkossa voi saada synnit anteeksi. Joten Miikka Ruokanen totesi, että skisma näyttää poistuneen. Näinollen ainakin yksi varapj opettaa eri tavalla kuin sinä esität. Minäkään en moista oppia tukisi.

    Äänestä

Koko maailma on autuas. Kaste pelastaa. Siinä saat pelastuksen koko lahjapaketin. Taivaaseen pääsemiseksi ei vaadita mitään muuta kuin että on oikeaoppisessa Kirkossa tullut kastetuksi Kolmiyhteisen Jumalan Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Kirkon ulkopuolella ei ole pelastusta.

Äänestä
  • Tuo kuullostaa enemmän SLEY:n opetuksesta. En ole koskaan LFF:n piirissä kuullut mitään vastaavaa.

    Äänestä

  • Voiko olla typerämpää opetusta kuin nämä rauhansanalaisen tarinat!

    siis ei minkäänlaista Raamatun Henkeä eikä edes maalaisjärkeä, hyi olkoon.

    Äänestä

Et ole kuullut? Etkö ole kuullut pastori Vesa Pöyhtärin puheita? Hän opettaa LFF:n seuroissa. Hänellä on tällainen oppi. Tämä oppi on ainoa oikea. Kannattaisi LFF:n maallikkopuhujien ottaa esimerkkiä Vesa opetuksesta. Tämä on Suomen ev.lut. kirkon tunnustuskirjojen ja katekismuksen mukainen oppi. SLEY:llä on oikea oppi. On tärkeä että emme ala veljeilemään niiden kanssa joilla on väärä kasteoppi. Ehtoollisen viettokin vaatii opillisista yksimielisyyttä. Ainoastaan papit saavat toimittaa Pyhän Ehtoollisen.

Äänestä
  • Lähes kaikki LFF:n saarnaajat opettavat kuten vanhoillislestadiolaiset kasteesta. Myös ehtoollisesta opetetaan että se ei ole parannuksen paikka. Kasteessa saa synnit anteeksi koska pappi julistaa absoluution.

    Äänestä

  • Pikkuesikoinen2 kirjoitti:

    Lähes kaikki LFF:n saarnaajat opettavat kuten vanhoillislestadiolaiset kasteesta. Myös ehtoollisesta opetetaan että se ei ole parannuksen paikka. Kasteessa saa synnit anteeksi koska pappi julistaa absoluution.

    Anteeksi, EHTOOLLISESSA saa synnit anteeksi koska pappi julistaa absoluution. Vanhoillislestadiolaisetkin ovat samaa mieltä.

    Äänestä

Tuossa opissa ei ole minkäänlaista Raamatun oppia, tiesitkö sitå rauhansanalainen.

Kukaan Apostoli ei opeta sanallkaan tuolaista roskaa kasteista ja sakramenteista, tiesitkö sitä rauhansanalainen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lessus kirjoitti:

Miksi vanhoillislestadiolaiset eivät liity Rauhan sanaan. Siellä saisivat päättää perheen koon itse. Pääsisivät paljon helpomalla taivaaseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu