Jonkin aikaa koekäytössä olleeseen Lumia 520:n sovelluksiin ei taida paljon päivityksiä tullakaan, onko tämä tunnusomaista. Androideihin päivityksiä tulee melkein jatkuvasti automaattisesti, mutta Lumia ei tarjoa ainakaan automaattisesti oikeastaan mitään päivitystä. Se on kai siinä sitten.
Lumia 520 sovelluspäivitykset
22
555
Vastaukset
- eksp.
Kiitos vinkistä, kaupasta kun noita sovelluksia klikkasi, niin melkein kaikki oli päivitettävissä, ei vain etusivulle ollut tullut ilmoituksia. Ihmettelin siksi, kun androidissa tarkistaa heti käynnistyksen jälkeen ja ilmoitukset tulee saman tien automaattisesti.
- 625
Säätöjuttu eli jos automaatti päällä kuka huomaa ku puhelin päivittää. ainakin amberis.
- 6785432
Ei kai ne sitten olis päivitettävissä, jos amberis olis hoitanut.
- l520
Lumia kun ei päivitä automaattisesti sovelluksia niin kuin androidin play kauppa tekee haluttaessa,tässä joitain tipsejä joita voi koittaa tohon kauppa tiileen tulematta jääneille päivtystiedoille jotta ne sais päivittymään säännöllisesti,takuuta ei ole,no itse kokeilin kaikkia mutta ei taida vaan olla edes päivitettäviä sov tällä hetkellä joten nähtäväksi jää auttoiko mitään sillä omanikaan ei tota kauppatiiltä päivittele,.no päivitys infot pitäiskin tulla yleensä vain kerran vuorokaudessa,odotellaan
http://forums.wpcentral.com/windows-phone-8-guides-how-tos/232982-help-im-not-getting-notified-about-app-updates.html - tonkijat
eksperttinen 30.12.2013 23:55
Jonkin aikaa koekäytössä olleeseen Lumia 520:n sovelluksiin ei taida paljon päivityksiä tullakaan, onko tämä tunnusomaista. Androideihin päivityksiä tulee melkein jatkuvasti automaattisesti...."
Mikä tuossa on ongelma?
Eikö sovellukset toimi, vai miksi niitä päivityksiä pitää tulla
solkenaan niin kuin Android luureihin.
Itsellä on ollut Nokia Lumia 520 heinäkuusta lähtien ja sovellus
päivitysten ilmoitukset tulevat aloitusnäytön Kauppa
ruutuun numeroina.
Ruutua näppäämällä avautuu Kauppa sivu jossa voi avata luettelon
sovelluksiin joihin päivitystä tarjotaan.
On sitten ihan omassa päätöksessä päivittääkö, vai jättääkö
päivittämättä, tekeekö päivityksen Wlan yhteydellä, vai
mobiilidata yhteydellä.
Ja kait nuo sovellusten päivitykset on ihan sovelluksen tekijästä
kiinni.
Eli pelkästään tämän viestiketjun aloittajan asiana oli tonkia
Nokia Lumiasta ongelma jota ei ole edes olemassa.- kyselijöitä on
Niinhän sitä sanotaan, että jos ei ongelma niin sitten ominaisuus.
- l520
Kyllä toi aika yleinen ongelma on ettei tiileen tule pävitys infoa,harmillista siinä mielessä kun joutuu käymään kaikki sovellukset läpi manuaalisesti kaupassa jos ne meinaa pitää ajantasalla.Sovelluksiin tulee päivityksissä jatkuvasti uusia ominaisuuksia,bugi korjauksia ym. eikä ole järkeä jättää käyttämättä niitä,myös Nokian järjestelmä sovellukset on tärkeää pitää ajantasalla.
- ekspertt.
Tämmöisen linkin löysin:
http://www.nokia.com/in-en/support/product/lumia-520/faq/?action=singleTopic&topic=FA140874
Voisi vissiin johtua siitä, ettei ole ollut datayhteyttä 24 tunnin jakson aikana, jona pitäisi tarkastuksen tehdä ja sitten ei teekään enää tarkastusta.
Itsellä ollut sammutettuna kauemmin kuin 24 tuntia ja voisi kenties johtua siitä. En tiedä. - l520
Ok toi oli hyvä linkki,tein nyt kaikki mahdolliset toimenpiteet ylim.taustehtävät ja jopa tiilen pois estetyiltä sovelluksilta,päivitin kaupan tiliasetukset jne.Saas nähä alkaako tulemaan,ja pidetään nyt nettiäkin päällä kokoajan,aikasemmin saatoin laittaa datatyhteyden pois ja pitää wlanin kiinni näytönlukituksessa.Kummallista on kyl se et joskus noi päivitys infot tuli vaikka miten oli säädöt
- jhksp
No onhan monimutkaista, laittaisitteko sinne sovellusasetuksiin sellaisen täppäyksen, että kun siihen täppää, niin tarkistaa kaupan kaikkien sovellusten päivityksen kerralla, ettei nyt kaikkia tarvi yksitellen tutkia. Jos noin mutkikas on automatiikka.
- hankkikaa e.......
No just joo, kyllä hölmöillä on halvat huvit,
vahdata pierusovellusten päivityksiä.- ei valmis?
Ihan näin taviksesta tuntuu, että kauppa on vielä kehitysvaiheessa, onko beta niin kuin Jolla :) No, ei sen kummempaa, mietteitä vaan matkassa.
Kaikki sovellukset kannattaa aina pitää ajantasalla sillä niiden valmistajat voivat korjata niistä tietoturva ongelmia ja parantaa niiden ominaisuuksia.
- päivittelijä
Kaikki sovellusten kehittäjät kun eivät kerta kaikkiaan
päivitä sovelluksiaan.
Siis ihan älytöntä on tuollainen höyryäminen kun suurin osa
Android ja Windows sovelluksista on täyttä soopaa!
Ainoan oikean päivityksen pierusovellukslle lataaja voi
tehdä itse, poistaa sovelluksen.- jotakin tolkkua
Ja voishan tuo viestiketjun aloittaja kertoa mikä sovellus
Lumiassa on jäänyt päivittymättä ja mitä haittaa tuosta
päivittymättömyydestä on viestiketjun aloittajalle ollut?
On tää koko keskustelu ihan per....sees...tä kun pölkkypäiden
annetaan avata viestiketjuja.
Vapunen, poista tämä puupään aloittama turha viestikeju. - eksp.
jotakin tolkkua kirjoitti:
Ja voishan tuo viestiketjun aloittaja kertoa mikä sovellus
Lumiassa on jäänyt päivittymättä ja mitä haittaa tuosta
päivittymättömyydestä on viestiketjun aloittajalle ollut?
On tää koko keskustelu ihan per....sees...tä kun pölkkypäiden
annetaan avata viestiketjuja.
Vapunen, poista tämä puupään aloittama turha viestikeju.Siellä oli Nokian Here sovelluksetkin päivitettävissä, muttei ilmoitusta ollut. Kun niitä kaupassa täppäili, niin luki, että päivitä.
Tää on ollut laatikossa, kun ei niin hirveätä käyttöä ole ollut, aina silloin tällöin ja kai sitten ei kerkiä ilmoittelemaan. On niitä anteroitakin laatikossa ja kun niitä laittaa päälle, niin heti rupeaa lukemaan sovelluksia ja päivitykset tulee samantien.
Siksi vähän ihmetytti, kun alussa kai tulikin kauppa tiileen ilmoituksia, mutta sitten ei enää, että joko ne loppu. Anteeksi nyt kovasti, jos tällainen juttu hermostutti, meitähän on monenlaisia käyttäjiä ja aattelin vaan kysäistä. Kaikkea hyvää! eksp. kirjoitti:
Siellä oli Nokian Here sovelluksetkin päivitettävissä, muttei ilmoitusta ollut. Kun niitä kaupassa täppäili, niin luki, että päivitä.
Tää on ollut laatikossa, kun ei niin hirveätä käyttöä ole ollut, aina silloin tällöin ja kai sitten ei kerkiä ilmoittelemaan. On niitä anteroitakin laatikossa ja kun niitä laittaa päälle, niin heti rupeaa lukemaan sovelluksia ja päivitykset tulee samantien.
Siksi vähän ihmetytti, kun alussa kai tulikin kauppa tiileen ilmoituksia, mutta sitten ei enää, että joko ne loppu. Anteeksi nyt kovasti, jos tällainen juttu hermostutti, meitähän on monenlaisia käyttäjiä ja aattelin vaan kysäistä. Kaikkea hyvää!Itse näen tämän asialliseksi kysymykseksi joten en poista tätä.
- ekspert
eksp. kirjoitti:
Siellä oli Nokian Here sovelluksetkin päivitettävissä, muttei ilmoitusta ollut. Kun niitä kaupassa täppäili, niin luki, että päivitä.
Tää on ollut laatikossa, kun ei niin hirveätä käyttöä ole ollut, aina silloin tällöin ja kai sitten ei kerkiä ilmoittelemaan. On niitä anteroitakin laatikossa ja kun niitä laittaa päälle, niin heti rupeaa lukemaan sovelluksia ja päivitykset tulee samantien.
Siksi vähän ihmetytti, kun alussa kai tulikin kauppa tiileen ilmoituksia, mutta sitten ei enää, että joko ne loppu. Anteeksi nyt kovasti, jos tällainen juttu hermostutti, meitähän on monenlaisia käyttäjiä ja aattelin vaan kysäistä. Kaikkea hyvää!No täytyy vielä ilmoittaa, että tänään 520 ilmoitti päivityksistä, että vissiin käytön puutetta oli.
- omat rahat
jotakin tolkkua kirjoitti:
Ja voishan tuo viestiketjun aloittaja kertoa mikä sovellus
Lumiassa on jäänyt päivittymättä ja mitä haittaa tuosta
päivittymättömyydestä on viestiketjun aloittajalle ollut?
On tää koko keskustelu ihan per....sees...tä kun pölkkypäiden
annetaan avata viestiketjuja.
Vapunen, poista tämä puupään aloittama turha viestikeju.Sovellukset päivittyy kyllä ilman wlania . Mutta lumian käyttöjärjästelmä ei päivity kuin wlanin kautta. Muka tulee kalliiksi mokkulan kautta . Ei tule kun ei oo datakattoo. Soneralla on ainoastaan datakatto.
Nokia 808 varoitti latauksesta mutta wlanin sai pois ja siten pystyi päivittämään käyttiksen.
Lumia niiiiiiiiiiiin huolehtii tyhjästä. omat rahat kirjoitti:
Sovellukset päivittyy kyllä ilman wlania . Mutta lumian käyttöjärjästelmä ei päivity kuin wlanin kautta. Muka tulee kalliiksi mokkulan kautta . Ei tule kun ei oo datakattoo. Soneralla on ainoastaan datakatto.
Nokia 808 varoitti latauksesta mutta wlanin sai pois ja siten pystyi päivittämään käyttiksen.
Lumia niiiiiiiiiiiin huolehtii tyhjästä.Lumian voi päivittää myös tietokoneen kautta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11958772
- 14+2
no et sä kyl tajua puhelimista yhtään mitään jos et ýmmärrä alottajan Tärkeetä! kyssäriäkään,tottakai jokainen odottaa päivityksiä älypuhelimeen samallalailla ku tietokoneeseen
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222441- 622374
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1062270- 321537
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2381532- 321510
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt371422- 281220
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201176- 951171