Miksi Marketplace ei tarkista sovellusten päivityksiä?

Ostin Nokian 920-lumian, ja muutaman viikon käytön aikana olen havainnut seuraavanlaisen ongelman: Windows-kauppa ei tarkista sovellusten päivityksiä!
Aiempi lumia 620 tarkisti päivitykset melko harvoin - mutta tarkisti kuitenkin ja ilmoitti niistä.

Onko mitään asetusta, joka voisi vaikuttaa päivitysten automaattiseen tarkistukseen? Manuaalisesti ei (kai) ole mahdollista tarkistaa (paitsi jokainen sovellus erikseen, hyvin hyvin hankalaa...).

Mistä tämä "vika" voisi johtua?
7397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Äsken tarkistin piruuttaan kaupasta hakemalla ilta-sanomien ja iltalehden sovellukset,molempien kohdalla luki "kokoelmassa" ja alla "Päivitä" eikä mitään tietoa tiilessä eli näitä joutuu välillä yksitellen tarkistelemaan,täytyykin käydä taas kaikki läpi,onneks ei ole kovin paljoa sovelluksia

Äänestä
  • Minulla sovellukset päivittyvät automaattisesti kuten ennenkin. Viime yönä on taas tullut yksi päivitysilmoitus (Netradar) odottelemaan hyväksyntääni. Myös eilen tuli pari päivitystä. Puhelin on 920.

    Äänestä

Nonniin, nyt sitten ilmoitti, 9 päivitystä :D
Eihän edelliskerrasta ole kun > 3 viikkoa...

Asensin kuitenkin tuon sysapp pusherin jotta voi tarkistaa järjestelmäsovellustenkin päivitykset manuaalisesti.

Ihan kiva olis tietää, kuinka usein/millä perustein kauppa tarkistaa päivitykset. Aika oudolta tuntuu, jos tarkistus on vaan kerran kuussa.

Muuten, lähetin tässä hiljattain valituksen Nokialle koskien MixRadio-sovellusta. MixRadio ei ole toiminut pariin kuukauteen (paitsi laskutus, joka toimii edelleen aivan normaalisti...)

Äänestä
  • Kyllä kai sen kerran vuorokaudessa pitäisi tarkistaa. Ainakin välillä niitä päivityksiä tulee joka aamu.

    Viime viikolla oli kyllä monen päivän tauko ja sitten sunnuntaiaamuna tuli iso kasa kerralla. (L620)

    Äänestä

No nyt tuli tännekin päivitys tiedot tiileen 4kpl pitkästä aikaa,tosin sammutin puhelimen ja otin akun veks kun aattelin kun joskus sillai tullu aikasemminkin sen jälkeen..ehkä kuitenkin yleisempi häikkä tällä kertaa?
http://aijaa.com/WCCIch

Äänestä

Kommentoi aloitusta


L920 owner kirjoitti:

Ostin Nokian 920-lumian, ja muutaman viikon käytön aikana olen havainnut seuraavanlaisen ongelman: Windows-kauppa ei tarkista sovellusten päivityksiä!
Aiempi lumia 620 tarkisti päivitykset melko harvoin - mutta tarkisti kuitenkin ja ilmoitti niistä.

Onko mitään asetusta, joka voisi vaikuttaa päivitysten automaattiseen tarkistukseen? Manuaalisesti ei (kai) ole mahdollista tarkistaa (paitsi jokainen sovellus erikseen, hyvin hyvin hankalaa...).

Mistä tämä "vika" voisi johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu