Uudet sarjat

Tätä ihmettelen

selittäkääs miksi näin:

FS 57, 61, 65, 70, 74, 86, 97, 125

kilokorotukset 4, 4, 5, 4, 12, 13, 28

GR 59, 66, 71, 75, 80, 85, 98, 130

kilokorotukset 7, 5, 4, 5, 5, 13,32

WF 48, 53, 55, 58, 60, 63, 69, 75

kilok: 5, 2, 3, 2, 3, 6, 6

miksi gr miehillä pienimpien sarjojen välillä isoimmat korotukset (pl isoimmat)

miksi naisilla kahden sarjan väli vaan 2 kg ja 3 g ja vielä keskiluokan sarjojen? Kahden pienimmän väli melkein yhtä iso kuin isoimpien.

Eihän tuossa ole mitään järkeä. Tai jos on niin kertokaa mikä?

11

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei järkeä...

      Eihän tuossa mitään järkeä ole. Uskon, että sarjoja tullaan vielä muuttamaan. Aasian kovat paimaat eivät taatusti hyväksy sitä, että heille perinteisesti vahvoista pikkusarjoista otettiin yksi pois.

      Herman Kare ilmoittautuneista voi saada jo suuntaa miten nämä sarjat toimivat. Eivät hyvin. Ei-olympia sarjat 71 ja 80 kg kärsivät selvästi osanottajapulasta. Näin meillä on jo tavallisissa FILA:n turnauksissa sarjoja joita arvostetaan ja sarjoja joihin ei haluta edes osallistua.

      Tässä olisi parempi sarjajako.
      57
      63
      70
      78
      88
      130

      • Suomen Cup.

        Sinänsä olet oikeassa että joku voi nostaa kanteen ammattinsa menettämisestä jollekin ihmisoikeustaholle. Pikkusarjoissa on ammatikseen painivia. Jos näin todella käy koko homma pitää miettiä uudelleen.

        No ensimmäisissä arvokisoissa sen nyt näkee miten etenkin ei-olympiasarjat vetävät painijoita. Pahaa pelkään että niistä tulee pelkkiä täytesarjoja.


    • ei paljon ajateltu

      uudet sarjat... voih.
      miksi järjen käyttö ei ole sallittua?

    • Herman Kare 2014

      TILASTOJA
      2014 ILMOITTAUTUNEET

      59 kg 22 painijaa
      66 kg 26 painijaa
      71 kg 2 painijaa
      75 kg 14 painijaa
      80 kg 5 painijaa
      85 kg 16 painijaa
      98 kg 7 painijaa
      130 kg 10 painijaa

      ELI METSÄÄN MENTIIN SARJAUUDISTUKSESSA PAHASTI.
      KYSYNKIN NYT NIMERKILTÄ SUOMI CUP, ETTÄ VOISIKO NUO SARJAT 71 JA 80 KG OTTAA CUPISTA POIS KOKONAAN KUN NE OVAT VAIN TÄYTESARJOJA????

      • Tuumailija.

        Kyllä ehdottomasti pitäisi ainakin Suomi Cupin pisteistä poistaa sarjat 71 ja 80.
        Esim. juuri Herman Karessa niissä ei ole ulkomaalaisia painijoita ollenkaan. Tulee turhan helpot pisteet kun vain osallistuu noihin sarjoihin.

        Lisäksi Suomessa ei riitä tasokkaita painijota noin tiiviiseen sarjajakoon (66-71-75-80-85)


      • Kokolinden
        Tuumailija. kirjoitti:

        Kyllä ehdottomasti pitäisi ainakin Suomi Cupin pisteistä poistaa sarjat 71 ja 80.
        Esim. juuri Herman Karessa niissä ei ole ulkomaalaisia painijoita ollenkaan. Tulee turhan helpot pisteet kun vain osallistuu noihin sarjoihin.

        Lisäksi Suomessa ei riitä tasokkaita painijota noin tiiviiseen sarjajakoon (66-71-75-80-85)

        Varmasti Suomi Cupin työryhmä keksii tuohon ratkaisun. Luotan siihen, sentään painimiehiä mukana päättämässä.


      • Olympos vuori
        Kokolinden kirjoitti:

        Varmasti Suomi Cupin työryhmä keksii tuohon ratkaisun. Luotan siihen, sentään painimiehiä mukana päättämässä.

        Paini on hävinnyt jo paljon Olympialaisissa, vaikka siellä ohjelmassa pysyikin.
        Ei siitä niin kauan ole, kun sarjat meni Olympialaisissa 48, 52, 57, 62, 68 jne...

        Eli monta sarjaa on hävinnyt matkan varrellla.

        Ja mitä ihmettä, onko elintaso tehnyt sen, että pienin sarja on noussut peräti 11 kg ????


    • se on salaisuus

      .........

    • Tasa-arvo

      Koko sarjauudistuksen taustalla on KOK:n vaatimus saada painiin lisää naismitalisteja olympialaisiin imagosyistä, painin yhteismitalimäärän kasvanmatta, ts. käänteinen tasa-arvo. Naispainijoiden määrä maailmalla on niin mitättömän pieni verrattuna miespainijoihin, että aidosta tasa-arvosta tässä ei oikein voi puhua.

      Jos naisten sarjajako säilyy nykyisenkaltaisena (2-3 kg porrastus), niin eipä EM-mitali kovin kummosta vaadi. Sitähän voisivat harvat tosissaan painivat naiset keskenään sopia kuka mihinkin sarjaan menee, sarjojahan naisilla riittää. Eikä MM-kisoissa ja olympialaisissa tilanne juuri muutu, naisten painia ei pidetä soveliaana, tai naispainijat ovat luonnonoikku kovissa painimaissa.
      Kyllä täytyy paljon tuulla Kaspianmerellä tai vettä virrata Tigris-joella, ennen kuin naisten paini on Georgiassa, Azerbaizanissa tai Iranissa samassa asemassa kuin varsinainen paini.

      Erityisesti 50kg-60kg miehiä uusi sarjajako sorsii, ne ovat kuitenkin kovia sarjoja maailmalla, paljon kilpailijoita.

      • hmmmm

        Ehkä se naispainijoiden määrä nyt kasvaa. Tiedä häntä.


    • alkakaa syödä

      kääpiöt !!!

      Hei Jenkeissä on kääpiöpainia , sinne vaan niin loppuu sorto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe