Tiedot valtiokonttorin käyttämistä...

..ns. asiantuntijalääkäreistä. Mistähän löytyisi?
11593
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

jossakin vilahti nimi Tamminen Esko. MInkähän alan lekuri lieneekään...

Äänestä
  • Omassa korvausasiassani ko.lekuri kirjoitti aivan puutaheinää

    Äänestä

Se on kummallista,että valtiokonttorissa lääkärin kannanotto riittää yksistään korvauksen hylkyyn. Näin eisaisi olla.

Äänestä
  • Vakuutuslääkäri ei tee päätöstä etuuden korvattavuudesta, vaan hänen roolinsa on ottaa antaa korvattavuuteen vaikuttaviin lääketieteellisiin seikkoihin. Tässä tehtävässään hän hyödyntää kliinisen lääketieteen, kansanterveystieteen ja epidemiologisen tutkimuksen tietoja henkilövakuutuksen harkinnanvaraisiin ratkaisuihin, joiden tavoitteena on vahingoittuneen vakuutusturvan oikeudenmukainen toteuttaminen.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Vakuutuslääkäri ei tee päätöstä etuuden korvattavuudesta, vaan hänen roolinsa on ottaa antaa korvattavuuteen vaikuttaviin lääketieteellisiin seikkoihin. Tässä tehtävässään hän hyödyntää kliinisen lääketieteen, kansanterveystieteen ja epidemiologisen tutkimuksen tietoja henkilövakuutuksen harkinnanvaraisiin ratkaisuihin, joiden tavoitteena on vahingoittuneen vakuutusturvan oikeudenmukainen toteuttaminen.

    Vakuutuslaitoksen tai muutoksenhakuelimen ratkaisun tekemiseen osallistuu useampi henkilö omalla vakuutusalaan liittyvällä asiantuntemuksellaan, eikä ratkaisu ole kenenkään ratkaisun tekemiseen osallistuneen yksittäinen kannanotto.

    Äänestä

Vakuutuslaitoksen tai muutoksenhakuelimen ratkaisun tekemiseen osallistuu useampi henkilö omalla vakuutusalaan liittyvällä asiantuntemuksellaan, eikä ratkaisu ole kenenkään ratkaisun tekemiseen osallistuneen yksittäinen kannanotto.



Vakuutuslääkärin on tunnettava pääpiirteittäin korvausjärjestelmä
sekä oltava perillä sovellettavista etuussäännöksistä, niiden soveltamisohjeista ja korvauskäytännöstä. Hänen on kiinnitettävä tarkoin huomiota esitettyyn kysymykseen ja vastattava siihen. Jos hänellä ei ole riittävää asiantuntemusta vastauksen antoon, hänen tulee myötävaikuttaa oikean asiantuntijan löytämiseen.

Äänestä

Eivät hanki asiantijaa


Jos hänellä ei ole riittävää asiantuntemusta vastauksen antoon, hänen tulee myötävaikuttaa oikean asiantuntijan löytämiseen.

Äänestä

Pelin politiikkaa!

Äänestä

Tapaturmapotilas ei saa ammattiastma-asiassaan Valtiokonttorissa oikeudenmukaista käsittelyä, koska heillä ei ole keuhkosairauksien ns. asiantuntijalääkäriä. Joku Esko Tamminen tekee yksin(virheellinen menettely,) kieltävät päätökset!

Äänestä
  • Huuhaainnanen..

    Äänestä

Hylkyautomaatti...ei perustele lääketieteellisesti kantaansa ja tämä yksin riittää hylkyyn?!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ns. vakuutuslääkäri kirjoitti:

..ns. asiantuntijalääkäreistä. Mistähän löytyisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu