"Seurakunnan tilaisuudet ovat kaikille avoimia." Ja paskat.
Nytkin on kuulemma Juha Tapion konsertti ensi perjantaina Tampereen Lielahden kirkossa. Mukaan pääsevät vain ne, jotka ovat saaneet seurakunnasta lipun. Missään ei ole kerrottu, mistä lippuja saa eikä konserttia löydy seurakunnan tiedoista, mutta Lielahden kirkolla se silti on ja kuulemma seurakunnan järjestämä.
seurakunta avoin kaikille?
3
129
Vastaukset
Kannattaa antaa suoraan palautetta kyseiseen seurakuntaan. Jos se on seurakunnan järjestämä, niin kyllä sen tiedot pitäisi löytyä mahdollisesti paikallislehden seurakunta -palstalta ja tai seurakunnan nettisivuilta ja vähintään tieto pitää löytyä soitettaessa, kirkkoherranvirastosta, seurakuntatoimistosta.
Seurakunnan tilaisuuksiin on pääsääntöisesti vapaa pääsy ja ohjelmasta saatetaan periä maksu, mutta sitä ei ole pakko ostaa. Joskus poikeustapauksessa, kuten vaikkapa Helsingissä eri kirkoissa joulun tienoissa järjestettävät Snygeimmät joulubiisit, niin niihin on saattanut olla ns. lippuja, joita on voinut hakea esim kirkkoherranvirastoista. Tänä vuonna ei ollut lippuja näihinkään useiin tilaisuuksiin. Se on ongelmallista, jos niitä lippuja ei numeroida ja ei ole numeroituja paikkoja. Nämä tilaisuudet on huippusuosittuja ja kirkot täyttyvät ääriään myöten. Kaikki eivät edes mahdu sisälle.
Niin saattaa olla myös Juha Tapion konsertissa. Korostan, etten tunne tätä yksittäistä tilannetta, enkä voi siihen ottaa suoraan kantaa.
Joskus seurakunnan tiloja vuokrataan ulkopuoliselle konsertin järjestäjälle ja tällöin he hoitavat pääsääntöisesti itse tiedottamisen yms.
Tuula -pappi- joku roti
Ajatella vuokraatte konserttijärjestäjille tiloja mutta jollekkin Jalovaaralle niitä tarjotaan ilmaiseksi, häpeäisitte!
"Mukaan pääsevät vain ne, jotka ovat saaneet seurakunnasta lipun."
Liput pitäis noutaa jokainen hihhuli, joka edes hinkuu mihinkään kirkkoon oli sitten esim. joulu, pääsiäinen tai juhannus! Jalovaara ja ministeri Räsänen pääsee puhumaan kirkkoon ILMAISEKSI ja moraalisoimaan meitä uskonnottomia, ateisteja, homoseksuaaleja tai sitten meitä HETEROITA avoliitossa asuvia jne. Eikä teitä saisi mitenkään morkata tai loukata!? Olette uskovat täysin sairaita ihmisiä päästänne!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14611311- 278063
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565840Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584503Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314296Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814152- 843448
- 803196
- 471679
- 391592