Kokemukseni testosteronihoidosta

Axma

Testoarvoni ilman lääkkeitä olivat 6-8 nmol/l välissä (viitearvo 10-38) aloittaessani hoidon 44-vuotiaana. Lääkkeen aloittamisen jälkeen arvo nousi 13 nmol/l, mikä oli siis edelleen varsin matala, vaikkakin viitearvon sisällä. Annostusta kaksinkertaistettiin, jolloin arvot nousivat noin 20-21 nmol/l tasolle. Vasta tällöin positiivinen vaikutus alkoi näkyä ja tuntua.

Ainakin minusta tuli hedelmätön hoidon aloittamisen jälkeen.. Kun yritimme saada lasta viiden vuoden hoidon jälkeen, se ei enää onnistunut. Siittiöt olivat kadonneet kokonaan (aspermia) ja kivekset olivat surkastuneet. Hoidoksi asetttiin teston lopettaminen, mutta nyt arvot romahtivat eunukkitasolle (alle 0,8 nmol/l ).

Vuoden taistelunkaan jälkeen arvot eivät nousseet riittävän korkeiksi, jotta siittiötuotanto olisi käynnistynyt, eivät millään lääkkeellä (antiestrogeenit & Pregnyl). Sen sijaan hypogonadismin oireet olivat rajut (impotenssi, haluttomuus, läskistyminen, lihasvoiman huomattava heikkeneminen). Loppujen lopuksi testohoito palautettiin, mutta aivan normaaliksi tilanne ei palautunut sittenkään. Esim. sperman määrä ei palautunut entiselleen: nyt sitä tulee vain vähän, aikaisemmin isojakin annoksia.

Summa summarum, testohoito kannattaa jos arvot ovat hyvin matalat. En kuitenkaan suosittele hoitoa, jos arvot ovat viitearvojen sisällä: haitat ovat liian suuret.. Lisäksi kannattaa ottaa spermaa talteen pakastimeen ja käydä hedelmällisyystesteissä ennen hoidon aloittamista: itselleni tätä ei tehty eikä kukaan puhunut hedelmättömyydestä.

5

1337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaaja.

      Omaa tyhmyyttäsi. Pitää ottaa asioista selvää, eikä mennä niinkuin pölvästi lääkäreiden mukaan..Kun kehoon lyödään ulkopuolista testoa, niin aivolisäke ei enään käskytä kiveksiä, joten siittiöitäkään ei silloin muodostu. Jos olisit teston ohella käyttänyt kaiken aikaa hcg:tä(pregnyl), niin kiveksesi eivät olisi surkastuneet, vaan olisivat säilyttäneet toimintakuntonsa. Suomessahan lääkärit ei juurikaan määrää omaaloitteisesti hcg:tä korvaushoidossa. Amerikassa se kuuluu hoitoon, samaten kuin aromataasi inhibiittorit. Ne jotka osaavat vaatia asioita yksityisellä puolella, saavat myös noita muita aineita hoidon tueksi.

    • Mies58.1

      Kummallista, agressiivista keskustelua: nytkin aloittaja leimataan tyhmäksi ja pölvästiksi, vaikka hän ei sellaiselta lainkaan vaikuta.

    • ERvasti

      Ittelle ei kyllä tulis mieleenkään yrittää saada lasta 49-vuotiaana.
      Eli jos hedelmättömyys olisi ainut havaittava haitta vs. energisyys/viriilisyys, eipä tarvisi kauaa miettiä.

    • kuinka kauan sä käytit sitä testosterooni lääkettä?

    • Liäkär

      Näinhän tuossa testosteroni hoidossa yleensä käy. Lääkärit eivät vaan kerro sitä vaan sanovat että kyllä nyt lähtee. Elimistö on kuitenkin asettanut meille jokaiselle tietyt tasot joilla toimitaan. Jos jotain saadaan toisaalta, elimistön oma tuotanto pienenee.

      Siksi kun bodarit ja urheilijat ottavat testosteronia lihasten kasvattamiseen, niin heidän siittiötuotanto loppuu ja suvunjatkamis välineet surkastuvat. Hyvin yksinkertaista Darwinismia. Ihmettelen kuitenkin suuresti että ihmisillä on sellainen käsitys että korkea testosteronitaso kertoisi poikkeuksellisesta mieskunnosta. Niillä kun ei ole mitään yhteyttä keskenään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3665
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2620
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      598
      2315
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2046
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      79
      1862
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1688
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1658
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1602
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      95
      1469
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1466
    Aihe