Kokemukseni testosteronihoidosta

Axma

Testoarvoni ilman lääkkeitä olivat 6-8 nmol/l välissä (viitearvo 10-38) aloittaessani hoidon 44-vuotiaana. Lääkkeen aloittamisen jälkeen arvo nousi 13 nmol/l, mikä oli siis edelleen varsin matala, vaikkakin viitearvon sisällä. Annostusta kaksinkertaistettiin, jolloin arvot nousivat noin 20-21 nmol/l tasolle. Vasta tällöin positiivinen vaikutus alkoi näkyä ja tuntua.

Ainakin minusta tuli hedelmätön hoidon aloittamisen jälkeen.. Kun yritimme saada lasta viiden vuoden hoidon jälkeen, se ei enää onnistunut. Siittiöt olivat kadonneet kokonaan (aspermia) ja kivekset olivat surkastuneet. Hoidoksi asetttiin teston lopettaminen, mutta nyt arvot romahtivat eunukkitasolle (alle 0,8 nmol/l ).

Vuoden taistelunkaan jälkeen arvot eivät nousseet riittävän korkeiksi, jotta siittiötuotanto olisi käynnistynyt, eivät millään lääkkeellä (antiestrogeenit & Pregnyl). Sen sijaan hypogonadismin oireet olivat rajut (impotenssi, haluttomuus, läskistyminen, lihasvoiman huomattava heikkeneminen). Loppujen lopuksi testohoito palautettiin, mutta aivan normaaliksi tilanne ei palautunut sittenkään. Esim. sperman määrä ei palautunut entiselleen: nyt sitä tulee vain vähän, aikaisemmin isojakin annoksia.

Summa summarum, testohoito kannattaa jos arvot ovat hyvin matalat. En kuitenkaan suosittele hoitoa, jos arvot ovat viitearvojen sisällä: haitat ovat liian suuret.. Lisäksi kannattaa ottaa spermaa talteen pakastimeen ja käydä hedelmällisyystesteissä ennen hoidon aloittamista: itselleni tätä ei tehty eikä kukaan puhunut hedelmättömyydestä.

5

1559

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaaja.

      Omaa tyhmyyttäsi. Pitää ottaa asioista selvää, eikä mennä niinkuin pölvästi lääkäreiden mukaan..Kun kehoon lyödään ulkopuolista testoa, niin aivolisäke ei enään käskytä kiveksiä, joten siittiöitäkään ei silloin muodostu. Jos olisit teston ohella käyttänyt kaiken aikaa hcg:tä(pregnyl), niin kiveksesi eivät olisi surkastuneet, vaan olisivat säilyttäneet toimintakuntonsa. Suomessahan lääkärit ei juurikaan määrää omaaloitteisesti hcg:tä korvaushoidossa. Amerikassa se kuuluu hoitoon, samaten kuin aromataasi inhibiittorit. Ne jotka osaavat vaatia asioita yksityisellä puolella, saavat myös noita muita aineita hoidon tueksi.

    • Mies58.1

      Kummallista, agressiivista keskustelua: nytkin aloittaja leimataan tyhmäksi ja pölvästiksi, vaikka hän ei sellaiselta lainkaan vaikuta.

    • ERvasti

      Ittelle ei kyllä tulis mieleenkään yrittää saada lasta 49-vuotiaana.
      Eli jos hedelmättömyys olisi ainut havaittava haitta vs. energisyys/viriilisyys, eipä tarvisi kauaa miettiä.

    • kuinka kauan sä käytit sitä testosterooni lääkettä?

    • Liäkär

      Näinhän tuossa testosteroni hoidossa yleensä käy. Lääkärit eivät vaan kerro sitä vaan sanovat että kyllä nyt lähtee. Elimistö on kuitenkin asettanut meille jokaiselle tietyt tasot joilla toimitaan. Jos jotain saadaan toisaalta, elimistön oma tuotanto pienenee.

      Siksi kun bodarit ja urheilijat ottavat testosteronia lihasten kasvattamiseen, niin heidän siittiötuotanto loppuu ja suvunjatkamis välineet surkastuvat. Hyvin yksinkertaista Darwinismia. Ihmettelen kuitenkin suuresti että ihmisillä on sellainen käsitys että korkea testosteronitaso kertoisi poikkeuksellisesta mieskunnosta. Niillä kun ei ole mitään yhteyttä keskenään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 69
      1350
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe