Kokemukseni testosteronihoidosta

Axma

Testoarvoni ilman lääkkeitä olivat 6-8 nmol/l välissä (viitearvo 10-38) aloittaessani hoidon 44-vuotiaana. Lääkkeen aloittamisen jälkeen arvo nousi 13 nmol/l, mikä oli siis edelleen varsin matala, vaikkakin viitearvon sisällä. Annostusta kaksinkertaistettiin, jolloin arvot nousivat noin 20-21 nmol/l tasolle. Vasta tällöin positiivinen vaikutus alkoi näkyä ja tuntua.

Ainakin minusta tuli hedelmätön hoidon aloittamisen jälkeen.. Kun yritimme saada lasta viiden vuoden hoidon jälkeen, se ei enää onnistunut. Siittiöt olivat kadonneet kokonaan (aspermia) ja kivekset olivat surkastuneet. Hoidoksi asetttiin teston lopettaminen, mutta nyt arvot romahtivat eunukkitasolle (alle 0,8 nmol/l ).

Vuoden taistelunkaan jälkeen arvot eivät nousseet riittävän korkeiksi, jotta siittiötuotanto olisi käynnistynyt, eivät millään lääkkeellä (antiestrogeenit & Pregnyl). Sen sijaan hypogonadismin oireet olivat rajut (impotenssi, haluttomuus, läskistyminen, lihasvoiman huomattava heikkeneminen). Loppujen lopuksi testohoito palautettiin, mutta aivan normaaliksi tilanne ei palautunut sittenkään. Esim. sperman määrä ei palautunut entiselleen: nyt sitä tulee vain vähän, aikaisemmin isojakin annoksia.

Summa summarum, testohoito kannattaa jos arvot ovat hyvin matalat. En kuitenkaan suosittele hoitoa, jos arvot ovat viitearvojen sisällä: haitat ovat liian suuret.. Lisäksi kannattaa ottaa spermaa talteen pakastimeen ja käydä hedelmällisyystesteissä ennen hoidon aloittamista: itselleni tätä ei tehty eikä kukaan puhunut hedelmättömyydestä.

5

1526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaaja.

      Omaa tyhmyyttäsi. Pitää ottaa asioista selvää, eikä mennä niinkuin pölvästi lääkäreiden mukaan..Kun kehoon lyödään ulkopuolista testoa, niin aivolisäke ei enään käskytä kiveksiä, joten siittiöitäkään ei silloin muodostu. Jos olisit teston ohella käyttänyt kaiken aikaa hcg:tä(pregnyl), niin kiveksesi eivät olisi surkastuneet, vaan olisivat säilyttäneet toimintakuntonsa. Suomessahan lääkärit ei juurikaan määrää omaaloitteisesti hcg:tä korvaushoidossa. Amerikassa se kuuluu hoitoon, samaten kuin aromataasi inhibiittorit. Ne jotka osaavat vaatia asioita yksityisellä puolella, saavat myös noita muita aineita hoidon tueksi.

    • Mies58.1

      Kummallista, agressiivista keskustelua: nytkin aloittaja leimataan tyhmäksi ja pölvästiksi, vaikka hän ei sellaiselta lainkaan vaikuta.

    • ERvasti

      Ittelle ei kyllä tulis mieleenkään yrittää saada lasta 49-vuotiaana.
      Eli jos hedelmättömyys olisi ainut havaittava haitta vs. energisyys/viriilisyys, eipä tarvisi kauaa miettiä.

    • kuinka kauan sä käytit sitä testosterooni lääkettä?

    • Liäkär

      Näinhän tuossa testosteroni hoidossa yleensä käy. Lääkärit eivät vaan kerro sitä vaan sanovat että kyllä nyt lähtee. Elimistö on kuitenkin asettanut meille jokaiselle tietyt tasot joilla toimitaan. Jos jotain saadaan toisaalta, elimistön oma tuotanto pienenee.

      Siksi kun bodarit ja urheilijat ottavat testosteronia lihasten kasvattamiseen, niin heidän siittiötuotanto loppuu ja suvunjatkamis välineet surkastuvat. Hyvin yksinkertaista Darwinismia. Ihmettelen kuitenkin suuresti että ihmisillä on sellainen käsitys että korkea testosteronitaso kertoisi poikkeuksellisesta mieskunnosta. Niillä kun ei ole mitään yhteyttä keskenään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe