Kyllä vuodesta toiseen jaksaa hämmästyttää tämä maamme valikoiva päättäminen.
Toimiva aselaki rustattiin ihan ylijyrkäksi harrastajille, ampumaradat on kylellään ja elinkeinoharjoittajat ovat kontallaan. Pitää olla jos minkälaisia soveltuvuus testejä ja lausuntoja lanttumaakareilta.
Silti jokainen vuodenvaihde myydään yhä kovempia räjähteitä ilotulitteiden muodossa ilman mitään tiukempaa kontorollia ihan taustoja tutkimatta likimain kenelle vain.
Nytkin kun katsoo lehtien lööppejä ja uutisointeja, ovat nämä ilotulitteiksi kutsuttujen räjähteiden käyttäjät tehneet taas tuhoa oikein kunnolla.
Missä on näiden keittiöpioneerien lanttutestit tai soveltuvuuskokeet?
Kuinka ihmeessä voidaan hyväksyä se, että miljoonavahinkoja saa aiheuttaa vuodesta toiseen vakuutusyhtiöiden tappioksi, asiakkaiden maksettaviksi ja toisaalla vedetään likimain hirttolinjaa asiallisesti ammuntaa ja metsästystä harrastavia kohtaan?
Mielestäni tämä on asia mihin pitäisi puuttua ja pistää prioriteetit järjestykseen.
Vai onko ensi vuodenvaihde edelleen seinähullun tulituksen vuosipäivä?
Luvallista tuhoa
7
243
Vastaukset
- mene hoitoon
Sinä se homo jaksat vinkua niistä ilotulitteistasi joka palstalla.
- nyt järki käteen
Juuuh..aivan samaa mieltä aloitusviestin kirjoittajan kanssa ja tämä"mene hoitoon" ja homoksi haukkuva ei näköjään ymmärrä lainkaan mistä kyse.
"mene hoitoon" nimimerkki kuuluu juuri siihen harmaaseen massaan joka tulee ja menee niin sanotusti suu auki eikä tajua että me veronmaksajat maksamme loppujen lopuksi nämä ilotulitteiden aiheuttamat vahingot.
Ihmettelen sitä miksi nämä henkilöt jotka alkavat vaahtoamaan heti esim käsiaseiden kieltoa jos joku jossain ammutaan käsiaseella, paitsi tietysti jos kansallispukuiset ammuskelevat luvattomilla käsiaseillaan niin sitä ei sen suurempaa hälyä nosteta, aivan samoin kuten nämä ilotulitteiden aiheuttamat silmävammat sekä tulipalot.
Kuinka monta vuotta vielä menee ennenkuin asiaan puututaan?? Olisi nyt hyvin tarpeellista tämän erään nimeltä mainitemattoman ministerin ottaa asia käsittelyyn jo tänä vuonna että saataisiin ennen seuraavaa uudenvuoden juhlintaa täsykielto ilotulitteille, ainostaan ilotulitefirmat saisivat ampua ilotulitteita viranomaisten myöntämällä luvalla. - "ilo"tulitteet
Joku raja täytyisi kyllä laittaa tuolle rakettisekoilulle:
Kymmeniä paloja rakettien takia!
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288637945269.html
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/palaneen_paivakodin_lapset_vaistotiloihin_eri_puolille/
http://metro.fi/lansi-pakila/uutiset/rivitalo_syttyi_tuleen_pakilassa_ilotulitteet_ehka_syyna/http://yle.fi/uutiset/ilotulitteet_poikivat_useita_vaaratilanteita__suolahdessa_paloi_sairaalan_liinavaatevarasto/7008193?origin=rss
(Tuo Kempeleen homma oli murhatapaus, ei liity raketteihin) - FSD OBB
onhan se mahtava "hyötysuhde", muutaman euron raketilla satojen tuhansien tuho, vähän niinkuin esim syyriassa, siellä todennäköisesti raketit hieman kalliimpia.
voisko tavallisille ihmisille antaa luvan omistaa ohjus?? luvat sais muutamalla kympillä viranomaisilta, käsi-aselakia kiristettiin, se kun on helppo tuo käsiase kuljettaa salaa mukana yleisellä paikalla mutta esim pitkät aseet kuten kiväärit haulikot niin ne jo huomattavasti vaikeampi kantaa salaa esim ostoskeskuksiin..niin sama juttu ohjuksien kanssa, nehän olis vielä hankalampi tai oikeastaa suuri ohjus mahdoton kuljettaa yleisellä paikalla joten sellaiseen voitais myöntää lupa ihan tuosta vaan, koska haluaa sellaisen.
tällaisen ohjuksen hallussapito pitäisi yllä kauhun tasapainoa asutustaajamissa yms. mopopojatkaan ei uskaltaisi pärrätä ja häiritä nukkuvaa vuorotyöläistä sillä uhkana olisi tilanteen luisuminen täyteen ohjussotaan jossa ei paukkuja säästeltäisi ja siinä sitten samalla ruodittaisiin perinpohjin kaikki napureiden väliset rajakiistat ja se että naapuri on leveillyt viimeiset puoli vuotta uudella audillaan.
no joo, tämä oli karmeaa mielikuvituksen tuotetta joten paikallaan varmasti varoituksen sana. ÄLKÄÄ OTTAKO TÄTÄ VIESTIÄ TOSISSANNE SILLÄ TÄMÄ ON TÄYSIN KIRJOITTAJAN MIELIKUVITUKSEN TUOTETTA EIKÄ ASIALLA OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ NORMAALIN JA TURVALLISEN ELÄMÄN KANSSA TÄÄLLÄ SUOMESSA. JOTEN ÄLKÄÄ KOKEILKO TÄTÄ KOTONA EIKÄ MUUALLAKAAN. TÄYTTÄ FIKTIOTA!! - valtiolle vähän
Pitäisiköhän viranomaisten harkita ilotuliteammunta lupaa. 100 ekua, 3vuotta voimassa. Jonka esittämällä saisi ostaa pommeja ym tulitteita ja ampua niitä.
- hemogroidi
Mitkä puolueet ne sen aikaansaivat, aselait?
Kansa on äänestänyt nämä suonikohjumummot ja tulos on sen mukainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 263038
- 681487
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa761073Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää140998- 45921
- 61882
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45858Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171842- 42826
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis135746