Luvallista tuhoa

Mielipuolista

Kyllä vuodesta toiseen jaksaa hämmästyttää tämä maamme valikoiva päättäminen.
Toimiva aselaki rustattiin ihan ylijyrkäksi harrastajille, ampumaradat on kylellään ja elinkeinoharjoittajat ovat kontallaan. Pitää olla jos minkälaisia soveltuvuus testejä ja lausuntoja lanttumaakareilta.

Silti jokainen vuodenvaihde myydään yhä kovempia räjähteitä ilotulitteiden muodossa ilman mitään tiukempaa kontorollia ihan taustoja tutkimatta likimain kenelle vain.

Nytkin kun katsoo lehtien lööppejä ja uutisointeja, ovat nämä ilotulitteiksi kutsuttujen räjähteiden käyttäjät tehneet taas tuhoa oikein kunnolla.
Missä on näiden keittiöpioneerien lanttutestit tai soveltuvuuskokeet?

Kuinka ihmeessä voidaan hyväksyä se, että miljoonavahinkoja saa aiheuttaa vuodesta toiseen vakuutusyhtiöiden tappioksi, asiakkaiden maksettaviksi ja toisaalla vedetään likimain hirttolinjaa asiallisesti ammuntaa ja metsästystä harrastavia kohtaan?
Mielestäni tämä on asia mihin pitäisi puuttua ja pistää prioriteetit järjestykseen.

Vai onko ensi vuodenvaihde edelleen seinähullun tulituksen vuosipäivä?

7

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mene hoitoon

      Sinä se homo jaksat vinkua niistä ilotulitteistasi joka palstalla.

    • nyt järki käteen

      Juuuh..aivan samaa mieltä aloitusviestin kirjoittajan kanssa ja tämä"mene hoitoon" ja homoksi haukkuva ei näköjään ymmärrä lainkaan mistä kyse.

      "mene hoitoon" nimimerkki kuuluu juuri siihen harmaaseen massaan joka tulee ja menee niin sanotusti suu auki eikä tajua että me veronmaksajat maksamme loppujen lopuksi nämä ilotulitteiden aiheuttamat vahingot.

      Ihmettelen sitä miksi nämä henkilöt jotka alkavat vaahtoamaan heti esim käsiaseiden kieltoa jos joku jossain ammutaan käsiaseella, paitsi tietysti jos kansallispukuiset ammuskelevat luvattomilla käsiaseillaan niin sitä ei sen suurempaa hälyä nosteta, aivan samoin kuten nämä ilotulitteiden aiheuttamat silmävammat sekä tulipalot.

      Kuinka monta vuotta vielä menee ennenkuin asiaan puututaan?? Olisi nyt hyvin tarpeellista tämän erään nimeltä mainitemattoman ministerin ottaa asia käsittelyyn jo tänä vuonna että saataisiin ennen seuraavaa uudenvuoden juhlintaa täsykielto ilotulitteille, ainostaan ilotulitefirmat saisivat ampua ilotulitteita viranomaisten myöntämällä luvalla.

    • FSD OBB

      onhan se mahtava "hyötysuhde", muutaman euron raketilla satojen tuhansien tuho, vähän niinkuin esim syyriassa, siellä todennäköisesti raketit hieman kalliimpia.

      voisko tavallisille ihmisille antaa luvan omistaa ohjus?? luvat sais muutamalla kympillä viranomaisilta, käsi-aselakia kiristettiin, se kun on helppo tuo käsiase kuljettaa salaa mukana yleisellä paikalla mutta esim pitkät aseet kuten kiväärit haulikot niin ne jo huomattavasti vaikeampi kantaa salaa esim ostoskeskuksiin..niin sama juttu ohjuksien kanssa, nehän olis vielä hankalampi tai oikeastaa suuri ohjus mahdoton kuljettaa yleisellä paikalla joten sellaiseen voitais myöntää lupa ihan tuosta vaan, koska haluaa sellaisen.

      tällaisen ohjuksen hallussapito pitäisi yllä kauhun tasapainoa asutustaajamissa yms. mopopojatkaan ei uskaltaisi pärrätä ja häiritä nukkuvaa vuorotyöläistä sillä uhkana olisi tilanteen luisuminen täyteen ohjussotaan jossa ei paukkuja säästeltäisi ja siinä sitten samalla ruodittaisiin perinpohjin kaikki napureiden väliset rajakiistat ja se että naapuri on leveillyt viimeiset puoli vuotta uudella audillaan.

      no joo, tämä oli karmeaa mielikuvituksen tuotetta joten paikallaan varmasti varoituksen sana. ÄLKÄÄ OTTAKO TÄTÄ VIESTIÄ TOSISSANNE SILLÄ TÄMÄ ON TÄYSIN KIRJOITTAJAN MIELIKUVITUKSEN TUOTETTA EIKÄ ASIALLA OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ NORMAALIN JA TURVALLISEN ELÄMÄN KANSSA TÄÄLLÄ SUOMESSA. JOTEN ÄLKÄÄ KOKEILKO TÄTÄ KOTONA EIKÄ MUUALLAKAAN. TÄYTTÄ FIKTIOTA!!

    • valtiolle vähän

      Pitäisiköhän viranomaisten harkita ilotuliteammunta lupaa. 100 ekua, 3vuotta voimassa. Jonka esittämällä saisi ostaa pommeja ym tulitteita ja ampua niitä.

    • hemogroidi

      Mitkä puolueet ne sen aikaansaivat, aselait?
      Kansa on äänestänyt nämä suonikohjumummot ja tulos on sen mukainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      205
      6538
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      277
      4465
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3585
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      110
      3393
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      57
      3382
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2866
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      248
      2502
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe