Kyläraitilla nähty

Jep. Ollaan siis asuttu täällä Hämeessä jo kolmisen vuotta. Muutettu Pirkanmaalta. Ollaan sopeuduttu ihan hyvin rauhalliseen pikkukaupunkiin, mutta yksi asia jaksa ihmetyttää``

Nimittäin, miksi suuri osa hämeenlinnalaisia kävelee jalkakäytävän vasenta reunaa.. Äitee tuossa entisenä pikkukyläläisenä totesi, että saattaa olla veriin jäänyt tapa, kärryteillä kun ruukattiin kulkea ennen vasenta reunaa.

Onko näin? Vai ovatko hämisläiset nii pelokkaita käveleen ajotien vieressä -koska useinmiten tämä ilmiö toistuu juuri näin päin.
13283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Odota hetki niin saat politiikkaa koskevan vastauksen. Se on tapa täällä ja yleensä asialla persut.

Äänestä

Kaikki on koulutettu koirakursseilla käyttämään väärää laitaa?

Äänestä
  • Ei mua nää koiranulkoiluttajat häiritse, nehän kulkee siellä missä elukan kanssa turvallisinta, siisteintä mennä. Nää ilman koiraa ihmiset ihmetyttää.

    Äänestä

Tai ehkä Tombereella on suunnat toisinpäin ? Jos kävelen jalkakäytävän vasemmassa reunassa niin enkö ole ihan ajotien reunassa? Mitenkäs päin se siellä Härmälässä menee?

Äänestä
  • Tamperelainen ymmärtää, että jos on rotvalli, niin silloin kävellään sitä jalankulkuväylän oikeaa reunaa ja jos ei oo rotvallia, niin kävellään ajoradan vasentareunaa.

    Äänestä

  • Siinä ero kirjoitti:

    Tamperelainen ymmärtää, että jos on rotvalli, niin silloin kävellään sitä jalankulkuväylän oikeaa reunaa ja jos ei oo rotvallia, niin kävellään ajoradan vasentareunaa.

    " siinä ero" menee liian monimutkaiseksi, kuten pyörän ja auton väistämisvelvolisuuskin pyrätie/ suojatie-säännöissä.Se rotvalli ??? Paljon näkee töppäilyjä, vaaaratilanteita. Ja se laki - onko moisesta edes lakia. Tosin sillä ei niin suurta merkitystä ole isommissakaan asioissa, niin sillä lailla. Kevyenliikenteen väylä voitaisiin vain yhdenmukaistaa. On puolitettu ja on sekaisin-miten vaan.

    Äänestä

No niin. No johan mä luulin. Samalla tavalla menee täälläkin vaikka aloituksess aloituksessa jotain muuta väitettiinkin.

Äänestä
  • Hämäläisellä ny leikkaa taas hitaasti. Vasen ja oikea jalkakäytävä -ihan selkeää oli.

    Epäilen että johtuu juuri tuosta maalaisuudesta. Muualla kun käydään käytävän oikeaa reunaa.

    Äänestä

Ainakin aikaisemmin tieliikennelaki erikseen mainitsi, että jalankulkija saa vapaasti valita jalkakäytävällä paikkansa, jos ei kevyenliikenteen- ja jalankulkuosuuksia ole erikseen eroteltu kaistoiksi. Muut liikkumismuodot väistävät jalankulkijaa.

Polkupyörällä kaahottaminen on väärin, jalankulku on oikein.

Äänestä

Tuo lakipykälä koskee kevyen liikenteen väylää. Hyviin tapoihin kuuluu, että jalkakäytävillä kuljetaan oikeaa puolta ja vastaantulijaa väistetään oikealle. Vastaava perinteinen menettely kuin oikealla kädellä kätteleminen tai haarukan pitäminen vasemmassa kädessä.

Hämeenlinnalainen tapa on kävellä keskellä jalkakäytävää. Jos on useampi liikkeellä, kuljetaan rinnakkain eikä väistetä.

Äänestä

No jopas jotakin. Avauksessa sanottiin että Hämeenlinnalaiset peloissaan karttavat tien reunaa, ja kävelevät siksi VASEMMALLA (?!?). Outoa...

Nyt väite onkin että keskellä väylää. No, mieli muuttuu...

Äänestä
  • Kyllä meillä kotona Kotkassa vaan osataan kävellä jalkakäytävän oikeaa reunaa. Ihan normi juttu. Mutta nää hämäläiset kun säikkyy niitä autoja kai nuolevat sitten ojanpohjia ja hilaavat itsensä keskemmäs käytävää, ettei kukaan pääse kohta liikkumaan. Jouheva kulku käy kun kaikki noudattaa samoja sääntöjä. Net vaan on erit täällä Himmalassa.

    Äänestä

Mummot vielä käsittääkin, mutta kun vastaan tulee ihan lapsia jotka hiissaa itseään vasenta reunaa -onko kotona laitettu kyläkäynti-perinteet jakoon??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


outo tapa kirjoitti:

Jep. Ollaan siis asuttu täällä Hämeessä jo kolmisen vuotta. Muutettu Pirkanmaalta. Ollaan sopeuduttu ihan hyvin rauhalliseen pikkukaupunkiin, mutta yksi asia jaksa ihmetyttää``

Nimittäin, miksi suuri osa hämeenlinnalaisia kävelee jalkakäytävän vasenta reunaa.. Äitee tuossa entisenä pikkukyläläisenä totesi, että saattaa olla veriin jäänyt tapa, kärryteillä kun ruukattiin kulkea ennen vasenta reunaa.

Onko näin? Vai ovatko hämisläiset nii pelokkaita käveleen ajotien vieressä -koska useinmiten tämä ilmiö toistuu juuri näin päin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu