pitäisi maalata keittiö, mikä väri? Laatat harmaat, kuin myös kaapit, lattia harmahtavaksi petsattua puuta. Teuvo Loman käski kysyä sulta, mutta suositteli viininpunaista. :)
Naiselle
outo kysymys
12382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Antiikinsininen tai vaalea oliivinvihreä... ;) Tai viininpunainen.
että jotain väriä sinne on saatava. Mut että viin.punainen...kuuluu makkarin seinille se väri. Mites ois joku heleän keltainen? Aina aurinko keittiössä?
piti vielä lisäämäni, että keltaistakin löytyy värikartalta monen sävyistä, tarvitset kuitenkin minut maaliliikkeeseen makutuomariksesi ;)
Viininpunainen taikka lämmin sininen mutta yleensä vastaväri on hyvä....
No jospa vinkkaisin.
Antiikin vihreä ja antiikin sininen. Sopivat hyvin lattian väritykseen, mikäli pidät lattian sen värisena kuin nyt on. Kaappien vetimet jotain antiikin tyylistä kuparia. Koko vetimiin keittiön koon mukaan.
Ei mitään shokeeraavaa, silmille hyppäävää erottuvaa väriä, mikäli haluat että joka vuodelle et tee uutta maalausurakkaa, vai ostatko uudet kalusteet?
Joku antiikinruskeakin on hyvä sävy, mutta siihen ympärille jotain värikästä, ei liian räiskyvää, vaan hillitysti sävyihin sopivaa.
Ensin entisen maalit kunnolla pois, pohjaa myöten jos vain saat. Maalinpoistoaine siitä kurjaa käyttää että se pitää saada hyvin pestyä pois ennen uutta käsittelyä.
http://www.tikkurila.fi/kotimaalarit/varit/varisuunnitteluohjelma_4.0
http://www.tikkurila.fi/kotimaalarit/varit/tietoa_vareista/nain_valitset_varit_sisaseiniin
Vaalea okra tai vihreä?
Anteeksi, en ole naisesi, ehkä paras että kysyt häneltä livenä. :)
pastillin vihreä. ehdottomasti. tai sitten vaaleampaakin vaalempi oranssi.
Ehdottomasti jotain pehmeää ja valoisaa, se kuvaa sun luonnetta.
Ei viininpunaista. Valitsen valkoisen. Valkoinen ja harmaa sointuu nätisti yhteen :) Vai teuvo käski kysyä :D niin varmaan. Toki pitäisi ensin nähdä se keittiö :D
Onko ne laatat sellaista tumman harmaata ja hyvin mattaa, kuin oikeaa kiveä, vai sellaista 15x15 lasitetulla pinnalla olevaa hyvin kiiltävää ja hailukan harmaata?
Onko kaapisto melamiinipintaista vaalean- / keskiharmaata, vai esimerkiksi saaristohenkistä lähes höyläämättömän laudan oloista, kenties rimoituskoristeltua?
Ei voi valitettavasti antaa hyvää vastausta, jollei nuo ole tarkemmin tiedossa :)
Tummat värit ns.pienentävät tilaa, mutta en mä mitään vaaleanpunaista suosittele :D sitäpaitsi mun pitäis nähdä kokonaisuus reaalissa, vaikka kyllähän mielikuvitus antaa siivet monenlaiselle värimaailmalle. Toki jos haluaa jotain räväkkää, miksei viininpunainekin kävisi :)
Paskan ruskea toimii aina, jos sekoittaa mukaan vähän kusen keltaista!