Hei olen huomannut,että hiireni kursori välillä joskus liikkuu hiljaa yksikseen vasemmalle päin, vaikka en itse hiirtä liikutakaan.Yhtenä päivänä se teki sitä kun kirjoitin sähköpostiviestiä ja siinä välillä pysähdyin,mutta kursori kuitenkin liikkui sen jälkeen itsekseen.Ja sama juttu tänään myös,kun käsittelin kuvatiedostojani,joten mistähän se voisi johtua?
Hiiren kursori liikkuu itsekseen.
30
5940
Vastaukset
Onko hiiri tasaisella alustalla? Entä onko sen pohja puhdas? ( Laser paikka).
- Anonyymi
Olen kanssa ihmetellyt, mutta ainostaan w10 tekee sitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen kanssa ihmetellyt, mutta ainostaan w10 tekee sitä.
Minulla tuota teki ubuntu, mutta kun vaihdoin Windowsiin, se loppui kuin seinään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla tuota teki ubuntu, mutta kun vaihdoin Windowsiin, se loppui kuin seinään?
Valehtelet. Windows 10 aiheuttaa käyttäjässään vainoharhaisuutta ja siitä johtuvaa hihhulointia joten se on luokiteltu haittaohjelmaksi. Vaikutukset ovat täälläkin helposti todettavissa, hyvä esimerkki yllä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valehtelet. Windows 10 aiheuttaa käyttäjässään vainoharhaisuutta ja siitä johtuvaa hihhulointia joten se on luokiteltu haittaohjelmaksi. Vaikutukset ovat täälläkin helposti todettavissa, hyvä esimerkki yllä.
Minulla vastaavaa teki linuks mint, mutta Windowsilla ei ole tehnyt ollenkaan.
- jkfhsdjkfhsjk
Onko käyttämäsi alusta puhdas ja sellainen, että se soveltuu hiiren sensorille?
"( Laser paikka)."
:DD - painaaitsekseen
Yleensä johtuu siitä että alusta on epätasainen. Ei kannata heti säikähtää, että nyt varmasti kummittelee ja että kohta hiiri on riivattu, liikkuu itsekseen ja painelee nappuloita luvattomasti.
- painoiomaaloitteises
..mutta jatkan kun on omakohtaista kokemusta, tuollaisestakin että hiiri painaa itsekseen nappeja, nimittäin oli viallinen nappi hiiressä, se todellakin painoi aina välillä itsekseen vasemmanpuolimmaista nappia.
- Anonyymi
painoiomaaloitteises kirjoitti:
..mutta jatkan kun on omakohtaista kokemusta, tuollaisestakin että hiiri painaa itsekseen nappeja, nimittäin oli viallinen nappi hiiressä, se todellakin painoi aina välillä itsekseen vasemmanpuolimmaista nappia.
Hiiri on melko herkkä kapine, joten siinä voi olla todella huomaamattomia oikosulkuja ym. jotka aiheuttavat juuri noita aloittajan mainitsemia oireita.
- Vapustellen
Uusi hiiri hankintalistalle, esim. --->
http://ostanetista.net/tietotekniikka?product_id=199 - Karakoo
Kiitos paljon kaikille vastanneille!!!
Ja siinähän sitä olikin mukavan paljon vinkkejä mistä se voisi johtua .Ja se voi ollakin kyllä mahdollista, että se hiireni alusta on vähän epätasainen,joka johtuu ihan siitä,että tää meidän talo on niin vanha mökki jossa lattia saattaa olla vähän vino,joten johtuisikohan ehkä siitä sitten.
Ja hiiren alle ostinTokmannilta sellaisen hiirimaton, jossa on koirankuvia ja en tiedä onko sen materiaali sitten ihan kaikkein parasta mahdollista hiiren alustaksi.
Ja aika mielenkiintoista oli kuulla sekin mahdollisuus kyllä myös,että hiiressä voisi olla sellainen vikakin myös, että se itsekseenkin painelee nappeja,,joten täytyypä seurailla ja katsoa jos ei muuta vikaa löydy niin, jos vaikka mullakin sitten tuollainen "kummitushiiri" sattuisi olemaan myös.
Mutta hiiren pohjan sekä hiirimaton pinnan olen kyllä pyrkinyt pitämään puhtaana.Mutta täytyypä tosiaan ihan ensi töiksi ottaa ja katsoakin vatupassilla kuinka suora tää meidän mökin lattia sitten mahtaa tosiaan olla missä tietokoneeni pöytäni seisoo,jos se tosiaankin johtuisikin ihan siitä sitten vaan.
Joka tapauksessa kiitos kaikista vinkeistä ja tuosta linkistä myös,jos vaikka hiiren hankinta sattuisi eteen sitten tulemaan kuitenkin vielä myös!!! - sama juttu
iMacin hiiri liikkuu itsekseen myös, joskus niin että vetää äänen täysille. Yöllä voi naapuri ihmetellä. :( Netissä ja kirjoittaessa, milloin tahansa voi liikkua.
- yfuisdyfsui
Justiinsa tuollaiset kovinkin kirjavat hiirimatot ovat joillekin hiirille hankalia.
- Karakoo
Kiitos jälleen vastauksista!!
Mä en osaa sen tarkemmin sanoa,että mikä tää mun hiiri on,muuta kuin että se tuli HP merkkisen pöytäkoneeni mukana kun sen ostin.Se on väriltään musta ja pohjassa näkyy punainen valo.
Ja aika hurjaltahan se kuulosti kyllä tuon iMacin hiiren toiminta,jos se jopa äänenkin täysille vetää välillä myös. Sellaista mulla ei ole onneksi kuitenkaan sentään tapahtunut .
Ja jos nuo tuollaiset kirjavat hiirimatot voivat hankalia olla myös,niin täytyy varmaan hankkiakin sitten vähän parempilaatunenja yksivärinen hiirimatto sen tilalle myös.Ja aika hassua sinänsä vaan myös se, että sellaisia sitten myyntiin tekevät,mutta mitäpä ne ei lemmikki bisneksessä tekisi kunhan rahaa vaan saavat,ja eivät näytä monessa muussakaan asioissa ottavan sen tarkemmin selvää että minkälaisia ne niiden myymät tuotteet pitäis olla, että olisivat sitten kunnollisia ja toimivia myös.Mutta sellaistahan se on ja minkäs sille sitten voi. Kannattaa joo kokeilla eri hiirimattoa tai alustaa. Jos hiiri toimii niissä paremmin niin vika on alkuperäisessä alustassa.
- yngwe proot
Oma kokemus viittaa kasarikarvoihin hiiren pohjan reiässä, pinseteillä karvat ppis ja vieno henkäys päälle niin itseliikunta on lakannut. On tuollainen kallis pelihiiri, kohta 10 vuotias joten on nähnyt pintoja ja ainut jossa ei suostu toimimaan on lasipöytä, joten vapusen hupia herättänyt kommentti laseralustoista kertoo taas vaan oman tarinansa siitä kuka tietää ja kuka ei. Jättäkää ne vatupassit sinne työkalulaatikkoon.
- reiät kiinni
>Hei olen huomannut,että hiireni kursori välillä joskus liikkuu hiljaa yksikseen vasemmalle päin, vaikka en itse hiirtä liikutakaan.Yhtenä päivänä se teki sitä kun kirjoitin sähköpostiviestiä ja siinä välillä pysähdyin,mutta kursori kuitenkin liikkui sen jälkeen itsekseen.Ja sama juttu tänään myös,kun käsittelin kuvatiedostojani,joten mistähän se voisi johtua? <
Talo remonttiin jos on vanha! Huomioi lattian tasaisuus remontin jälkeen! - Karakoo
Ja jälleen kiitos kaikista vinkeistä!!
Meillä on jossain entisen vanhan koneemme hiirimatto kyllä, joka on sellainen aika sileä ja harmaa väriltään,joten täytyy sitä kokeilla kunhan vaan taas muistan,että minne sen olen niin "tosi hyvään talteen "laittanut että en tällä hetkellä ole sitä vielä löytänyt kun tuossa sitä etsiskelin,joten taitaa tulla vastaan siinä vaiheessa vasta sitten, kun jotain ihan muuta taas etsiskelen heh.
Ja ne kasarikarvat olisi yksi vaihtoehto sitten myös,joten täytyypä tutkiakin hiiri uudestaan vielä oikein tarkasti,jos vaikka sellaisia löytyisi minunkin hiirestä sitten myös.
Joo, ja niinhän se pitäisi kyllä tehdä jossain vaiheessa sekin kyllä myös, että pistäisi talon remonttiin,mutta rahastahan se on vaan taas jälleen kerran kiinni, niinkuin monet muutkin tärkeät jutut, joka on huono juttu kyllä,mutta joskus sitten... - qwerfhdjskakks
Itselläni kuluu pelikäytössä paljon hiiriä. Yleensä loppuuun kuluneena vasemmanpuoleinen näppäin rupeaa tuplaklikkailemaan ja maalaamaan itsekseen, sekä kursori saattaa liikkua itsekseen ym.
- Karakoo
Kiitos vastauksesta jälleen!!
Eli ilmeisesti hiiretkin ahkerassa käytössä kuluvat helposti myös ja niiden elinkaari jossain vaiheessa vaan sitten loppuu, jonka jälkeen näppäimet ehkä sitten jotenkin löystyvät tai jotain sen tapaista ja sen jälkeen alkavat sitten reistailla ja tehdä noita omia temppujaan.Ja tuo vasen näppäinhän se taitaa muutenkin vissiin yleensä olla juuri enemmän käytössä kuin se oikea ja se sitten kuluukin juuri myös.
Minulla tämä hiireni on kuitenkin vielä aika uusi, kun se on vasta kolmisen kuukautta vanha ja en ole edes pelannut sillä pelejäkään, vaan se on ollut ihan tavallisessa muussa käytössä mulla vaan.
Mikähän muuten mahtaa yleensä olla hiirien tavallisessa käytössä oleva keskiverto ikä ennenkuin ne sanovat yhteistyösopimuksensa irti sen käyttäjän kanssa? - digi-info
Hiirimatto tai pöytä on liian peilaava, hiiressä tapahtuu jotain minkä se valopää lukee liikkeenä - mutta pitkälti peilautumisefekti useimmassa tapauksessa. Voi olla viallinen anturi tai joku virtaongelma että se saa sen sahaamaan liikepulsseja piirille. Aika moni hiiri tekee tollasia, vaatii aika mattapintasen alustan ettei tuu harhoja. Asia on eri jos se hyppää paikasta toiseen itsekseen. Sillon sovelluspuolella tapahtuu jotain.
- digi-info
Kaksoisnäyttötilanteissa voi tulla myös tilanne, että hiiri hyppää toisen näytön puolelle työpöydän ollessa laajennettu kahteen näyttöön.
Kannattaa tarkistaa hiiren hyppiessä, onko jotain etäyhteyksiä avoinna jonnekin päin maailmaa tai joku toiminto päällä mikä kutsuu hiirtä sovellusikkunalle. Jos hiiri loikkii pitkin ruutua niin katsoo ettei koneeseen ole kytketty langattomia tai piirtopöytiä millä joku räplää tai mille jokin tökkii ....
Skannailla haitakkeet ja käynnistää uudelleen ja pyyhkii välimuistista kaikki pois windowsissa sekä selaimessa ja seurailla tilannetta uudelleen. Mutta hidas liukuminen johtuu aina peilauksista tai vuotopulsseista hiiren sisällä ja usein huono hiirimatto eikä itse hiiri viallinen.
- Ajurit
Meillä ollut samaa vikaa usean hiiren kanssa. Vasta ajuripäivitykset auttaneet.
- Karakoo
Kiitos jälleen paljon hyvistä vinkeistä!!
Olen sen verran tyhmä mäissä tietokonejutuissa,että pitääkin kysäistä tässä se nyt sitten, että mistä sen saa tarkistettua,että onko mulla ehkä niitä jotain etäyhteyksiä jonnekin päin maailmaa.Itse en tietoisesti ainakaan ole tehnyt mitään joka sellaisen olisi aikaseksi saanut,mutta voiko sellainen tulla jostain muualta ehkä jonkun toisen tekemänä sitten?Niinkuin noi piirtopöydätkin esmes myös,sillä itsellä eikä muillakaan meidän perheessä niitäkään ole myöskään.
Ja siitäkin pitää kysyä neuvoa myös,että miten ne hiiren ajuripäivitykset saan tehtyä samoin myös ja mistä ne ajurit siihen löytyvät ja miten se muutenkin tapahtuu sitten myös?Minä kun olen todellakin niin tietämätön tumpelo näiden asioiden kanssa,että oikein hävettää tuoda se täällä ilmi.
Mutta nuo välimuistit olen säännöllisesti sitten pyyhkinyt kyllä aina pois.
Mutta nuo peilaukset ehkä sitten varmaan saattavat mullakin olla kyllä sitten häiritsemässä myös.Ja totesin tuossa nyt tänään,että näköjään hiireni onkin taas välillä käyttäytynyt ihan niinkuin pitääkin,joten olisiko ollut sitten joku väliaikainen vaikkapa juuri sellainen joku peilaushäiriö tosiaan sitten vaan.Täytyypä seurailla nyt tilannetta,että miten hiireni jatkossamyös toimii. Palomuurin lokista voi saada selville. Tosin en usko että etäyhteyksiä on muodostettu koneeseesi.
Hiiren ajuripäivitykset tehdään sen valmistajan sivuilta. Sieltä löytyy yleensä uusimmat ajurit.- Anonyymi
w10 hiiri tulee viiveella ja kulkee senkin jälkeen ku kädet on irti.
w10 myös se tuntuu nykivän koko ajan johonkin suuntaan.
w7 ei mista ilmene.
- Karakoo
Kiitos vapunen jälleen!!
Ja niin minäkin vähän ajattelin,ettei mulla mitään etäyhteyksiä varmaan ehkä olisi.Ja täytyy lähteä katsomaan niitä hiiren ajureita kun huomasin nyt sen hiiren pohjasta minkä valmistajan hiirikin se on,joten kiitti neuvoista jälleen!!! - Anonyymi
hiiri kiikkuu kun joku yrittää tunkeua koneesi sisään.kato joku valvoo meitä . vitun suomi.
- Anonyymi
Itsellä sama ongelma ja kursori myös klikkailee itsestään videon pois päältä ja joskus takaisin päälle ja väilillä kokonaan toiseen videoon. Ei auta vaikka irrotan langattoman hiiren tietokoneesta, silti kursori tekee omiaan ja häiritsee. En tiedä mitä tehdä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732785
- 632684
- 681792
- 241637
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä101515- 151402
- 481257
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91219