Moikka,
Viisaammat neuvokaa; voiko puulattian päälle asentaa jonkinlaista askeläänieriste-mattoa jonka päälle tulisi uusi lattia joko laminaatti tai vinyylikorkki? Tuollaisia askeläänieristemattoja on monenlaisia, mutta en niiden tuotesivuilta löytänyt vastausta. Toiveena siis olisi ettei vanhaa lattiaa tarvitsisi repiä pois vaan askeläänieriste tulisi lattian päälle. Korkeus ei saisi nousta kuin maks. 2cm mutta se tuntuisi onnistuvan eristematolla ja uudella lattialla. Onko tuossa puulattian päälle asentamisessa siis järkeä? Puheäänet, musiikki tms. ei siis kuulu alakertaan, mutta lasten juoksuaskeleet ja kanta-astuminen tömisevät kovasti.
Kiitos tuhannesti avusta!
Millainen askeläänieriste vanhan puulattian päälle? Help!
8
1294
Vastaukset
- 4w 4w3 3w
Voi.
- Alkuperäinen
Hei! Kiitos paljon!!! Ihana kullattu onnistuu!! Onko kellään kokemuksia mikä olisi toimivin vaihtoehto tuohon askeljylinään kun mattoja on ihan hullun monta vaihtoehtoa?? Asiasta on todella vähän keskustelua missään.
- Alkuperäinen
Alkuperäinen kirjoitti:
Hei! Kiitos paljon!!! Ihana kullattu onnistuu!! Onko kellään kokemuksia mikä olisi toimivin vaihtoehto tuohon askeljylinään kun mattoja on ihan hullun monta vaihtoehtoa?? Asiasta on todella vähän keskustelua missään.
*kullattu=kuulla että
- minävaantaas
puun päälle huopa ja parketti, ei muovia tms materiaalia joka ei päästä rakennekosteutta lävitse. ihan varmuuden varalta!
- ehkäpäks noin..
voisihan tuulensuojalevy toimia tuossa, 12mm paksu, ja sen päälle vaikka se laminaatti...
- insinööriopiskelija
Luultavasti tuulensuojakin toimisi mutta kannattaa käyttää kyseistä tarkoitusta varten suunniteltua tuotetta.
Esim SOVER VKL (paksuus 13mm) http://www.isover.fi/tuotteet/rakennuseristeet/askelaanieristeet/2521/isover-vkl- Alkup.
Hei! Kiitos vinkistä mutta unohdinkin mainita että korkeus ei anna myöten Isoverin tuotteille - harmi tosiaan. Onko näistä kokemusta Insonööriopiskelijaai muut: http://www.logoclic.info/fi-laminaatti-eristysmatot
ajattelin että jos valmistajan mukaan on mahdollista niin yhdistäisin nuo Maximan ja Allroundin ja niiden päälle vinyylikorkki - noiden alla siis vanha puulattia.korkeudeksi tulisi n. 1,7cm mikä on ok. - insinööriopiskelija
Alkup. kirjoitti:
Hei! Kiitos vinkistä mutta unohdinkin mainita että korkeus ei anna myöten Isoverin tuotteille - harmi tosiaan. Onko näistä kokemusta Insonööriopiskelijaai muut: http://www.logoclic.info/fi-laminaatti-eristysmatot
ajattelin että jos valmistajan mukaan on mahdollista niin yhdistäisin nuo Maximan ja Allroundin ja niiden päälle vinyylikorkki - noiden alla siis vanha puulattia.korkeudeksi tulisi n. 1,7cm mikä on ok.Noista ei ole kokemusta mutta logoclic pitäisi olla ihan luotettava valmistaja. Kannattaa vielä miettiä tuleeko yhdistelystä todellista hyötyä. Mikäli noi 3 yhdistää niin vaimennus desibelejä ei voi laskea suoraan yhteen. Veikkaisin ettei tule huomattavaa vaimennus eroa jos käytät kolmea varrattuna yhteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053141Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803