Ammattikoulun opettajaksi?

opeee......

Voiko opettajakorkeeseen päästä ilman sitä vaadittua 3. vuoden työkokemusta omalta alalta? Valmistun ensi keväänä AMK:sta insinööriksi ja opettajan hommat kiinnostaisivat kovasti? Voinko hakea suoraan kouluun AMK todisuksella tai onko jotain mahdollisuutta aloittaa samantien opettajan hommia?

7

369

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhr8ft7

      yritä ekana sijaiseksi

      • opeee.....

        Saako ton sijaisuus homman samalla hyväks luettua siihen 3 vuoden työkokemukseen?


    • opeddd

      EI saa. Kunnollinen alan työ pitää olla

    • Velma

      Käytännössä ne työkokemukset vaaditaan, kun pitäähän sun osata opetettava asia muutenkin kuin oman koulukokemuksen perusteella. Teoreettisesti voit päästä opettajan paikalle ja suorittaa opeopinnot vasta sitten, mutta käytännössä taitaa olla aika hankalaa.

    • austerism1

      Kun kerran pyrit ammatillisen aineen opettajaksi, niin tuo työkokemusvaatimus pätee. Ns. yhteisten aineiden opettajilla (esim. kielet) ei tuota vaatimusta ole.

      Eli ensin sinun pitäisi saada sitä oman alan työkokemusta se kolmisen vuotta, sitten opekorkeaan. En enää noista hauista muista ihan tarkkaan, mutta taitaa myös opetuskokemuksesta saada pisteitä. Joten ihan pelkkä oman alan työkokemuskaan ei välttämättä valitettavasti riitä.

      Mutta samalla kun hankit työkokemusta, kannattaa jo suorittaa avoimessa yo:ssa kasvatustieteen perusopinnot. Niistä saa lisäpistettä - ja luulenpa, että melkein kaikilla hakijoilla ne on suoritettuna. Kasvatustieteen perusopintoja voi suorittaa varmaankin lähes kaikkialla Suomessa. Lieneekö yksi yleisimmin tarjolla olevista kokonaisuuksista?

      Sen verran voin omalta osalta kertoa, että pääsin aikoinaan omasta mielestäni yllättävän helposti sisälle Jamkin opekorkeaan (vuonna 2008). Tosin olen siis ns. yhteisten aineiden (englannin) opettaja, joten minun kohdallani tuota alakohtaista työkokemusta ei katsottu - mutta opetuskokemusta piti kyllä muistaakseni olla. Omalla kohdalla sitä oli tuossa vaiheessa melko vähän - olisikohan ollut yhteensä vuottakaan. Mutta nykyisin taitaa olla vaikeampaa, koska ilmeisesti hakijamäärät ovat jatkuvasti vain nousseet. Johtuneeko siitä, että monella alalla on irtisanomisia, ja sitten ihmiset päättävät opiskella jotain lisää ja osa näistä tajuaa, että voisi ryhtyä opettajaksi.

    • henkilstöpuolelta

      Määräaikaisia opettajan hommia voi saada, sijaisuuksia ym. ilman työkokemusta ja ilman pedaa mutta vakipaikkaa ei ja palkka on tietysti epäpätevällä pienempi. Vähennys tulee sekä työkokemuksen että pedan puuttumisesta, kk-palkka jää johonkin 2000 euroon.

      En usko että pääset pedaa suorittamaan ilman työkokemusta ja opettajana oloa. Monet ovat vuosia olleet opettajana eivätkä pääse.

      Pointtihan on se, että osaat mennentullen tehdä sen mitä opetat. Amitsussa opetus on paljon käytäntöä työhalleissa ja pitää todellakin tietää mitä taitoja työelämä vaatii. Pelkkä kirjaoppi ei riitä paitsi yhteisissä aineissa mutta sinne amkista tulevat eivät ole päteviäkään.

    • austerism1

      "En usko että pääset pedaa suorittamaan ilman työkokemusta ja opettajana oloa. Monet ovat vuosia olleet opettajana eivätkä pääse."

      Jep. Sattumalta turparini on kuulemma hakemassa opekorkeaan. Haki viime vuonna eikä päässyt. Työkokemusta piisaa, samoin opetuskokemusta - vuosia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2472
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1652
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      655
      1079
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      83
      760
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      728
    Aihe