Kääpiörihmakalanaaraalle seuraa?

Kalaseuraa

Minulla kuoli pari parvikalaa vähän aikaa sitten (kaksi oli kadonnut kotoa poissa ollessamme ja yhden pidemmän aikaa oudosti uineen tila huonontui niin ettei se enää voinut uida...) ja aloin nyt miettiä muiden ehdotuksesta, pitäisikö ostaa lisää kaloja, sillä kaloja on aika vähän akvaariossani. Minulla oli ennen kääpiörihmakalakoiras naaraani seurana, mutta nykyään naaras on yksin. Mietin, pitäisikö tälle tytölle hankkia seuraa? Jossain luki, että koiras tarvitsisi useamman naaraan. Minullakin oli välillä vähän villiä menoa kahden kanssa. Enkä välttämättä haluaisi tuhottomasti poikasiakaan, välttämättä, sillä niiden hoito voisi olla liian vaikeaa.

Minkälaisia kaloja neidin seuraksi? Kääpiörihmakaloja, mitä? Jos muita, niin mitä silloin olisi? Akvaarioni on 120l ja minulla on kahta eri tetralajia sekä kolme jotakin monnia kääpiörihmakalan lisäksi.

1

826

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juu1

      Kyllä niitä voi kahdestaankin pitää mutta jos on kovin agressiivinen tapaus niin kannattaa olla kaksi naarasta. Poikasia noille ei ainakaan oman kokemuksen mukaan helposti tule, jos ei ala mätiä laittamaan eri astiaan tai ala niitä kudettamaan missään kutuakvassa. Suosittelen ottamaan samaa lajia eli kääpiörihmakalan/kaloja ettei tule hirveää sekamelskaa. Korjatkaa jos olen väärässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3345
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      95
      3120
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2994
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      68
      2917
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2862
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2632
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2450
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2311
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2147
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1933
    Aihe