Olen 27-vuotias perusterve mies. Vajaa pari vuotta sitten huomasin ensimmäiset kaljuuntimisen oireet. Nyt ohimot ovat noussut jo aika rajusti ja päälaki alkaa paistaa. Hiukset on ohentuneet jokapuolelta todella paljon. Ennen oli melko paksu ja tuuhea tukka.
Ohimoilla kasvava hius on todella ohutta haiventa ja sitä on vähän.
Voiko flunssan sairastaminen lisätä hiusten lähtöä? Flunssassa ollessani kun nyppäsen päälaela tukkaa lähtee siitä 20-30 hiuksen tuppo!! Muulloin n.10 yhdelä nykäisyllä.
Kävin normaalin lääkärin vastaanotolla. Jotain lääkettä hän suositteli, mutta sivuoireina miestissit ja erektiohäiriöt joten sen unohdin.
Onko tuohon mitään ratkaisua tai hoitokeinoa joka sopisi minulle? Saa vaikka maksaakkin jonkin verran kunhan tehoaa. On todella suuri ongelma minulle ja vaikuttaa todellapaljon normaaliin elämääni.
Ohimoilla kasvava hius on todella ohutta haiventa ja sitä on vähän.
Voiko flunssan sairastaminen lisätä hiusten lähtöä? Flunssassa ollessani kun nyppäsen päälaela tukkaa lähtee siitä 20-30 hiuksen tuppo!! Muulloin n.10 yhdelä nykäisyllä.
Kävin normaalin lääkärin vastaanotolla. Jotain lääkettä hän suositteli, mutta sivuoireina miestissit ja erektiohäiriöt joten sen unohdin.
Onko tuohon mitään ratkaisua tai hoitokeinoa joka sopisi minulle? Saa vaikka maksaakkin jonkin verran kunhan tehoaa. On todella suuri ongelma minulle ja vaikuttaa todellapaljon normaaliin elämääni.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tuskin mikään flunssan sairastaminen lisää hiustenlähtöä, vaikka olisi kuinka paha ja pitkäaikainen flunssa tahansa.
Sulla on selvästi alkanut pahalaatuinen kaljuuntuminen jo nuorella iällä, joten kannattaisi kyllä ehdottomasti puuttua asiaan hyvissä ajoin, kun se on vielä mahdollista.
Varaat lääkäriajan jostain ja pyydät ehdottomasti gefina-reseptin ja alat syömään tätä lääkettä ohjeen mukaan päivittäin!! Tämä lääke pysäyttää kyllä hiustenlähdön, mutta sun täytyy vaan muistaa ja olla valmis syömään sitä.
Jos tukkaa on ehtinyt lähteä sulla jo huomattavasti, niin silloin kannattaa kyllä mennä hiustensiirtoon plastiikkakirurgille jo hyvissä ajoin, koska silloin hiustensiirrosta tulee onnistuneempi ja ennen kaikkea säästät rahaa huomattavasti, kun niitä siirteitä ei tarvitse niin paljoa.
Kyllä se tukka on vaan monille nuorille ja myös vanhemmille miehille erittäin tärkeä asia ja iso osa sitä omaa ulkonäköä ja omaa identiteettiä, joten ei kannata luopua siitä omasta tukasta turhan takia, kuten vaikka sen takia, että jotkut ahdasmieliset ihmiset pitävät sitä kaljuuntumista parempana ja luonnollisempana vaihtoehtona, kun jotain lääkkeiden syöntiä ja/tai hiustensiirtoja.
Lääkekuuri ei ole ainakaan mikään kallis, sillä maksaa n. 30euroa/vuosi. Ei ole kun reilu pari euroa per kuukausi, eli ei pitäisi olla liian kallista edes työttömälle, kun jotkut aina väittävät että se fina olisi muka liian kallista.
Kai sinulta on otettu kilpirauhasarvot, testo jne.?
No ei siinä silti mitään menetä, vaikka alkaisi tota finaa syömään. Saisi ainakin varmistettua sen, ettei hiustenlähtö pääse jatkumaan tai alkamaan tulevaisuudessa.
On otettu, ja oli ok.
Onko tuossa lääkkessä sivuoireita?
http://www.terveyskirjasto.fi/kotisivut/tk.koti?p_artikkeli=far12603&p_teos=far&p_osio=105&p_selaus=
Tuolla lukee haittavaikutuksista seuraavaa:
"Lääke on yleensä hyvin siedetty. Tavallisimpia haittavaikutuksia ovat impotenssi, seksuaalisen halun heikkeneminen, rintojen suureneminen, rintojen arkuus ja ihottumat."
Kyllä se tukan päässä pysyminen on vaan niin tärkeä asia, että ei siinä muutamat pienet sivuoireet paljoa kiinnosta.
No ei se impotenssi tiesti haittaa, jos ei naista saa.
Ja silloinko naisia saisi muka paremmin, kun antaisi tukan lähteä ja olisi rumannäköinen kalju, eikä olisi itse ollenkaan tyytyväinen siihen omaan ulkonäköönsä!!!!
Ethän sä tietenkään tollaisena kapeakatseisena JUNTTINA ymmärrä sitä asiaa, jos toisille miehille se tukka onkin tärkeä asia omaa ulkonäköä ja identiteettiä.
Vitun persujuntti!!!!
Kaljuunnutaan 100% varmuudella. Sivuvaikutuksia saadaan muutaman prosentin todennäköisyydellä. Do the math.
Eli nuo ed.mainitut sivuoireet ilmenee muutamalla prosentilla käyttäjistä?
Säilyykö suurinosa siis täysin ilman sivuoireita?
Vaikuttaako tuo millään muulla tavalla alapäähän kun tuon mahdollinen potenssi ongelma? Onhan sekin tosin lääkkeillä hoidettavissa :)
Täytyypä kai hakea resepti ja alkaa käyttämään.
Jos se jotain auttaisi.
Älä missään tapauksessa ala syömään finasteridia. Olen syönyt sitä itse 9 vuotta ja lopetin viime kesänä. Sen jälkeen alkoivat hirveät sivuoireet ja kävin läpi endokrinologisen romahduksen. Googleta post-finasteride syndrome, lääke on erityisen vaarallinen lopettamisen jälkeen, kun keho yrittää palautua normaalitilaan. Kaikki eivät palaudu koskaan.
J-U-M-A-L-A-U-T-A
Ootteko te ihmsiset oikeasti noin v-itun tyhmiä? Minkä takia olisi myynnissä edelleen lääke, joka teidän mukanne aiheuttaa jokaiselle impotenssin?
Minä en tämän jälkeen jaksa enää auttaa tai kirjoittaa viestejä. Itse jos olisin finasta tiennyt tutkittu tietoa heti, kun merkit hiusten lähdöstä oli, olisin paremmassa jamassa ja siksi olen koittanut auttaa niitä, jotka apua tulevat hakemaan.
Fina on ollut käytössä vuodesta -89. Tutkittu tuhansilla ja tuhansilla vuosikymmenen ajan. Jos ette usko puolueettomia tutkimuksia, älkää uskoko sitten niitä muissakaan asioissa. Urologilta voitte mennä kysymään erektio-ongelmaisista, jotka eivät ole finasta kuuulletkaan.
Ihmiset ovet yleensä juuri noin tyhmiä.
Keksivät sitten salaliittoteorioita kun eivät muuten voi selittää harhaisen maailmansa "oikeellisuutta".
Oletko vitun tyhmä? Eturauhaslääkkeellä sekoitettu hormonitoiminta on yhtä kuin miestissit erektion menetys..kova hinta siitä että näyttää kaljuuntuvalta.
Nännit sojottaen vedät eturauhaslääkettä unelmoiden siitä päivästä jolloin jotku japanilaiset tiedemiehet kehittää sen täydellisen hiustensiirron ja ett kaikki olis hyvin samal ku ravaat kuntosalilla tekemäs rintalihaksia pitääkses finasteriilin aiheuttamat miestissit kurissa
Aiheuttaako fina 100% jokaiselle miestissit? Miten hormonitoiminta sekoittuu? Jos aloittaa ajoissa niin miten näyttää kaljuuntuvalta?
Kaikki eivät päästä kämmenen kokoista harventumaa päälaelle niin kuin tapan itseni.
Asalla on päälaella vitunmoinen suppa jota ympäröivä heikko untuvamainen haituva.
Tää vitun taikina-tissi mies oli niin hölmö että julkaisi tänne kuvia itsestään alasti peilin edessä. Kuvaili itseään myös "nuoreksi arnoldiksi".
Lisäksi tää autistinen kehitysvammainen mulkun imijä sanoi että yrittää pitää miestissinsä ruodussa käymällä hikoilemassa kuntosalilla 15 kertaa viikossa.
Näytti kuvassa jotenkin autistisen kömpelöltä ja daisarit kyllä kertoivat surullista tarinaa finan syönnistä. Eipä ollut hiuksiin vaikuttanut ainakaan positiivisesti eturauhaslääkkeen ahmiminen erektiohäiriön uhalla.
Lisäksi tää vellihousu julisti täällä vetävänsä kaikkia "vastapataan" jotka kertoi totuuden finasteriliin tehottomuudesta.
Monet täällä on tosi harhaisia, mutta toisaalta ymmärrän että he on lukenut että jos he psyykka itseään tarpeeksi niin hiukset kasvaa takaisin finan voimalla. Näinhän ei ole, ja jokaisesssa artikkelissa sanotaan että tämä ETURAUHASLÄÄKE korkeintaan hidastuttaa hiustenlähtöä parilla vuodella, kunnes lakkaa toimimasta. Jopa tää Wayne Rooneyn lääkäri sano että Rooneylle on määrätty propeciaa, joka ei kasvata hiuksia takaisin mutta hidastaa ehkä hiustenlähtöä. Eli tää jalkapalloilijakin vetää finasteriilia vain hiustensiirtoa ajatellen.
Täällä palstalla nää runkaavat apinat puolestaan kuvittelee että saavat nuoruutensa hiukset takaisin vetämällä eturauhaslääkettä, täten kieltäen esim. hiustensiirtoja tekevien lääkärien lausahdukset siitä että fina ei kasvata uusia hiuksia menetettyjen tilalle.
Mut eihän siinä mitään jokainen tyylillään (spede-look, rock rock!)
Kävin lääkärillä. Sain reseptin Propeciaan, joka maksaa 200€/3kk. Sanoi myös vaihtoehdon joka maksaa 30€/100tabl, Eli 500annosta.
Mutta ei voinut myöntää reseptiä koska Gefina (halvempi vaihtoehto) ei ole tarkoitettu hiustenlähtöön vaan eturauhasen liikakasvuun.
Onko oikeasti noin ettei voi tuota edullisempaa reseptiä myöntää vai oliko vai v-mäinen lääkäri?
Minulla ei todellakaan ole laittaa 800€/vuodessa tuohon rahaa! Kun siitä voisi selvitä parilla kympilläkin!
Ei todellakaan kannata maksaa siitä lääkkeestä tollaisia summia, kun siihen on olemassa myös tämä halvempi lääke, eli gefina. Sulla on ollut vaan surkea ja/tai vittumainen lääkäri, kun ei ole suostunut tota gefinaa sulle kirjoittamaan, jos hän kerran kuitenkin on tämän kyseisen lääkkeen tietänyt.
Sun kannattaa hakeutua johonkin eri lääkärille, niin saisit tämän edullisemman lääkkeen. Ei noin kallista lääkettä kannata todellakaan syödä, sillä muutaman vuoden lääkekuuri on maksanut sulle käytännössä jo peräti hiustensiirron hinnan!!
Suurin osa syö tuota halvempaa eli 5mg valmistetta. 1mg patentti loppunut niin kohta pitäis siitäkin tulla halvempia valmisteita.
1mg valmisteen voi myös laittaa puoliksi ja sekin riittää.
Lääkäri olisi voinut kirjoittaa muttei halunnut tms.
eli olisiko aiheellista käydä jonkun muun lääkärin vastaanotolla kysymässä tuota edullisempaa reseptiä vai kuinka toimia?
Ihan sama mitä teet mutta diagnoosi on armoton ja vailla parannuskeinoa sinä kärsit miestyyppisestä homoontumisesta.
Itse aloitin vastikään käyttämään rogaine nizoral kun pikkutyttö huomautti hiusteni olevan kolmiomaiset, saas nähdä tuoko nuo apua, hiusten lähtö ei vielä kovin paha, lähinnä ohimot karkaa.