Suurin osa Mikkeliläisistä ei ole koskaan kuullutkaan mistään työttömien ruokalasta!
Mikä ihmeen työttömien ruokala?
wrighti
50629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
Se on työttömille ruokaa myyvä paikka.
Et sinä suurinta osaa mikkeliläisiä tunne niin mistä arvelet että suurin osa ei ole kuullut.Eikä siitä tarvitse kuullakaan kuin työttömien ja vähävaraisten.
Toisesta viestiketjusta : Työttömille puuhaa :
Nimimerkki ”katujen kuningas ”
9.2.2014 21:44
”Nyt kun taas alkaa Tää koirapaska jupakka.aion tehdä työvoimapoliittisen aloitteen.pika kurssitus .kp-käsittelyyn.jokainen työtön viikoksi rukkanen ja k-kauha käteen. ”
Nimimerkki ”punaposket,raikassuu”
10.2.2014 10:55
”Hyvin kannaatettava idea! Moni työtön raitistuu ja tevehtyy raittiissa ulkoilmassa sohvalla makuun ja ruoan mässyttämisen ja kaljoittelun ym sätkien käärimisen sijaan. Lisäksi tulee niitä tärkeitä sosiaalisia kontakteja, mikä auttaa kun monella on eriasteisia mielenterveysongelmia. ”
Kelpaisiko moinen duuni ?
Kiitos.kerranki joku on järjellä varustettu.
Mitähän aloittaja tiedolla tekee. Vastaisitko.
Taitaa olla demarien oma mainos tuohon paikkaan koko aloitus !
Työttömien ruokalassa (os. Porrassalmenkatu 1) saa käydä syömässä kuka hyvänsä! Jos olet työttömien jäsen maksaa ruoka 3 €, jos olet kannatusjäsen on ruoka vähän kalliimpaa ja ei lainkaan jäsenille 6 €.
Osoitteessa http://www.mikkelintyottomat.fi/4 viikon ruokalista. Ruokavaihtoehtoja on vain yksi / päivä, mutta kyllä se ruoka yleisesti ottaen on ollut ihan maittavaa - ja eri ihmiset toki tykkää eri tavoin eri sapuskoista ;)
6 euroa, kyllä kusetetaan taas työssäkäyviä!
Ruoka on aika huonoa. Sorri mut tää on totuus. En maksais 6 € a.
" Mikä on Mikkelin puliukko- ja kylähullutilanne nykyään?"
menkää kysyyn Porrasaalmenkadun alapäästä
http://www.mikkelintyottomat.fi/12
https://www.facebook.com/123071607757570/photos/a.141771345887596.29373.123071607757570/630244010373658/?type=1&theater
Web of Trust
Juu. ei varmaan haeta. enää ei tuu edes 3,5 ekeä demarilippaaseen !
No voi helvatas ÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅÅ Nej P P
Jaahas!
Onpa " hyvin " poliittisesti sitoutumaton. Köyhille nannaa ja tyhjiä lupauksia. Onko nuo ihmiset noin helposti narrattavissa ?
http://www.youtube.com/watch?v=6f4E-2q6XwM
Äänestäkää ennemin perusässiä.
Läheisessä pizzeriassa 1 pizza maksaa salaatin kera 6 ekeä. On niin iso, että siitä syö kahdesti. Suosittelen. Sossuille en työttömänä rahojani anna. Ovat pettäneet äänestäjänsä ja pahimpia kieroilijoita tässä kaupungissa.
tarkistakaapa palkkanne
eivät taida vastata työehtosopimustenne mukaista palkkaa
eikä pyrhönen sitä teille kerro, jos palkka päin vittendeliä kun ei ota vastuuta tai ei ole itse vastuussa
en ikinä menis tuonne töihin vaik kunka sais ilmasta ruokaa
kuka ottais sen jälkeen ?
Mikä ihmeen Fernando? Suurin osa ei ole koskaan kuullutkaan...???
Aivan sama kuin kysyisi näin. Todella tyhmä juttu....
niinpä, vain työttömät, mitkä luu olevansa mikkelin elittiä, kun käy siellä-
On siellä eliittiä, kun ovet suljetaan. siitä vain ei puhuta
Politiikkojahan noista ylläolevista linkeistä näkyy. SDP- Taavitsaisen, Lehikoisen ja Pyrhösen ymuiden ääntenkeräyspaikkako tuo onkin ? Anna ääni mulle -saat ilmaisleipää ! Noinko se demarileiri jallittaa noita työttömiä ? Ja varsinkin tuo "LEIRI "demareita ? Tuonne on mentävä ottamaan selvää ihan itse. En luota demareihin koskaan. Onhan tuo poliittinen paikka. Mitä tämä fuskaus on, että ei muka ole ?
Eikö demari saisi olla yhdistyksissä, vai mikä on pointtisi? Ei ruokalassa kävijän tarvitse olla minkään puolueen jäsen.
Ryhtiä ryhtiä! Monet kituuttelijat hiipii kuin intiaanit tuolla kaduilla!! Vähäosaisille pitäs järjestää noita pilatus tai metood putkisto-kursseja niin ryhti paranis!
Tarkoitatko vähäosaisilla tuota demarijoukkoa, jotka antavat köyhille ja ottavat köyhiltä, kun eivät muuten pärjää politiikassa ja vaaleissa?
Kyllä on joillakin sairaat asenteet, kun pitää provota tuöttömäksi joutuneita vastaan. Hakeudu hoitoon, vaikka oletkin sairas, niin sopiva löökitys löytyy kyllä.
Löökitys ? Pitäisiköhän tuohon paikkaan pistää löökitys ovelle, kun se on poliittista rahankeruuta toisten veronmaksajien rahoista ja tämänhän SDP hallitsee.
PITÄISI. ON TYÖTTÖMIEN HOLHOUSPAIKKA DEMARILAISITTAIN.
Miekii haluun löökityksen,saako löökitystä vain mikkelistä?Onko löökitys ruokaa vai juomaa?
työttömien hallitus puheenjohtajana heikki pyrhönen joka on projektijohtaja kyseisessä firmassa
mikael ollikainen kyseisen ruokalan autokuski
keijo kurki kyseisen ruokalan ilmaisruan jakaja.ollut jo yli 20v hallituksessa
tiina tarkiainen kyseisen ruokalan toimistosihteeri
tuula pöyry kyseisen ruokalan entinen pääkokki
markku himanen kyseisen ruokalan autokuski
et henkilökunta hallituksessa.
Määtten vinaan hakee?
http://www.mikkelintyottomat.fi/kalenteri.html?date=2014-04-13&eventId=152#cal_event1522014-04-13
Millä rahalla?
No voi, voi... puhu vaan itsestäsi! On hyvin tiedossa työttömien keskuudessa ja muidenkin. Missä säkissä sinä olet elänyt...
Kuka on säkissä elänyt ? Joku joka rahoittaa tuota paikkaa, elää säkissä tietämättömyyttään ja on vahva mielipiteeni. Tuollainen poliittinen holhous noita ressukoita kohtaan, joilla ei ole omaa voimaa ja tahtoa sanoa ei, on suoraan yhteiskunnan mätäpaisepakasta. Demarilta onnistuu !
Eiks tuo hallitusporukka ole vähän niiku semmosta ammattityötön porukkaa. Ei oo tainneet työtä tehdä oikein ikinä. 20 vuotta ruuan jakelijana???? Entinen vihree pääkokkina? Voi voi.
Autokuskeja oikein tuplasti. Kuis monta autoa yhdistyksellä on. Mitä ajoa niillä suoritetaan. Onko ajot valvonnassa??????
Kysyt sie oikeesti onko tos paikassa ajot valvonnassa vai kysyt sie, että onks siellä mikää valvonnassa ? Sen mieki haluusin tietää.
siellä on yks auto volkkari transporter vm 1997 ja 2kuskia mitkä hakevatt kaupoista päiväys vanhaa safkaa.
ja keijo valvoo 20vuoden jakajan kokemuksella.
älkää kadehtiko näitä.suuri osa moniongelmainen.eläkeläiset ei saa sapuskaa sieltä.ja onvarmaa korkee kynnys monelle.parempi näin ku sorkkaraudalla syömään niinku ennen.
Saisikohan tuon ylläolevan ihan suomeksi kiitos.
Saiko pääkokki kenkää vai menikö jauhot suuhun???
Mikä tässä häiritsee ja ketä? Jos yhdistyksessä on toimijoita demareista, mitä sitten? Olisipa myös muiden puolueiden jäsenillä intoa toimia toisten hyväksi. Toiminnalle on selkäesti tarvetta, kun riittää kävijöitä. Hyvä niin.
Suomihan on yhdistysten luvattu maa. Muistaakseni n. 140.000 yhdistystä. Kyllä sieltä löytyy noille marisijoillekin omansa, ettei tarvitse riehua toisten kimpussa.
Tuo työttömien arvosteleminen taas on täysin asiatonta. Ihan samaa porukkaa ollaan kaikki, emme toisiamme yhtään parempia emmekä huononpia. Itse kukin voi välillä olla työtön, sairas yms. sitten taas töissä. Ihan samana ihmisenä koko ajan. Lopuksi vielä ollaan lähes kaikki vanhoja sekä sairaita ja silti ihmisarvoltamme ihan yhtä arvokkaita.
Jotkut mollaa työttömiä, mutta se ei ole pääasia. Sille ei valitettavasti voi mitään.
Pääasia on, että tuo ko. paikka on täysin demarileirin varustama. ja ilmoittaa kuitenkin jatkuvasti, että ei ole poliittinen paikka. Tuon demarilaidan pääpomottajahan on kaikkien tiedossa eli S. Taavitsainen, joka on tainnut kirjoittaa tuon ylläolevan, nimimerkillä " mitä ihmettä" kirjoituksen ? Kaupungin hallituksessa ja -valtuustossa istuvat demarit myöntävät yhteiskunnan rahaa tähän demaripesäkkeeseen ? Se on asia mitä moni ei ymmärrä. Missä tässä kohdin on Taavitsaisen pöytänsä takaa kiljuma "avoimuus" ?
En ole itse edes demari, mutta arvostan kuitenkin heidän tekemäänsä työtä tässä asiassa. Onhan poliittisia toimijoita monissa yhdistyksissä. Tietääkseni työttömien ruokalaan menijän ei tarvitse omata minkään puolueen jäsenkirjaa.
Miksi poliittiset toimijat, puoluekannasta riippumatta eivät saisi olla mukana tekemässä hyvää? On tietysti muistettava ilmoittaa itsensä esteelliseksi päätöksenteossa, silloin kun käsitellään kaupungin maksamia tukia yhdistykselle jossa itse on mukana.
Hyvin profiloitu. Kun ihminen kirjoittaa "tuo työttömien" niin hän ajattelee "noiden työttömien". Eli kirjoittajahan ei ajattele kuuluvansa tähän porukkaan, mutta esiintyy porukan asioden ajajana. Ehkä pienessä kirkastumistarkoituksessa.
Se kun tuo rasismi ja opportunismi on niin kaukana meistä - ainakin demareista ja muista internationaaleista. Ihan että hyh hyh!
MrProfil yrittää nyt kertoa minulle mitä ajattelin kirjoittaessani edellistä kommenttia. Jos kirjoitan "Tuo työttömien arvosteleminen taas on täysin asiatonta", niin myös tarkoitan että arvosteleminen on asiatonta. Elä muuta sanojani muuksi.
Väität vasten parempaa tietoasi, että en ole työtön. Vaikka sillä ei ole mitään merkitystä asiassa, voin kertoa että olen ollut vuosia työttömänä ja jo siinä iässä että työllistymisnäkymät ovat huonot. En aja tässä myöskään kenenkään asiaa, ilmaisen vain oman näkökantani asiassa.
Itse en ole käynyt ruokalassa, mutta viime aikoina on asia alkanut kiinnostamaan sen verran että enkä käyn katsomassa millainen paikka se on.
Hyvää jatkoa!
Joo ja justiinsa niin.
Mitä työttömien mollaamiseen tulee niin sehän on noin yleensä suomalaisten rakkainta huvia. Nimittäin kun erilaisia vammaisia mollaava ohjelma telkussa saa miljoonayleisöt niin mitä muuta se on kuin vähäväkisten mollaamista ja sosiaalipornoa räikeimmillään. Semmoistahan se putous-ohjelma on. Kaikki hahmot ovat jonkinlaisia vammaiskarikatyyrejä ja Suomen kansa nauraa. Kertonee suomalaisten sielunelämästä paljonkin. On niin mukavaa ja turvallista kun jollain menisi huonommin kuin itsellä. Voi voi.
Mrprofil : älä käännä asiaa toiseen. Yleinen huonompiosaisten mollaaminen ei nyt liity tähän mitenkään. Kyse on Mikkelin työttömien ruokalasta ja sen toiminnasta.
Käydessäni siellä, paikka oli hämärä, kolkko ja outo. Ja sama oli myös tunnelma. Yksi ja sama päättää kuulemma kaikesta.
Kun googlettamalla etsii tietoja, niin hallituksessa oleva Heikki Pyrhönen on kaupunginvaltuutettu. Muut ovat tuntemattomia ja kun kysyin asiaa toisaalta, niin on kuulemma aivan sama, ketä hallituksessa on, koska "yksi ja sama päättää kaikesta".
SAK :n "paikalliset" ja demaripiiri siis tuntuvat tuota paikkaa ylläpitävän. Kyselin näitä kaupungilta, moraalisointiani varten. Olenko väärässä ? Ja valvontaa ei ole ? Pitääkö paikkansa ? Yhdistys kuuluu sivustonsa mukaan valtakunnalliseen TYV -työttömien yhdistykseen. Googletin : demareita mukana PALJON.
Nyt kysynkin, miksi tälle yhdistykselle myönnetään yhteiskunnan tukea ja millä perusteilla ? Yhdistyslaki ei kiellä poliittisia ihmisiä olemasta mukana eri yhdistyksissä, mutta tämä touhu vaikuttaa vahvasti sisäpiiritoiminnalta, jota kustannetaan yhteiskunnan rahoista ? Olenko väärässä ?
Myyvät vähänniiku ääniä ruokaa vastaan???? Niihä ne teki entisessä Roomassakin? Samat on konstit! Paitsi että kapitalistit lahjottelee niitä kuivia pullapitkoja!
Äänestä kuitennii PERUSSUOMALAISIA - ole viksu!
mä kävin kerran yhen koulun kanssa tutustumassa vuonna 97 kun se oli työttömienruokala työväentalon tiloissa niin tää samainen keijo kurki oli silloin jo siellä.on mies hyvin viihtynyt jakeluvastaajana ja hallituksessa.
Onko Mr Rolex??? Merikapteeni????
sama mies rolex kelloineen ja meritatskoinee
Onkohan ihan aito rolex??? Rolexit maksaa mansikoita. Jollain Roger Federillä on varmaan Rolex.