Olemme menossa maaliskuussa Kap Verdelle ja haluaisin viedä johonkin kouluun koulutarvikkeita (kyniä, värikyniä, vihkoja...). Onko kukaan teistä vienyt koulutarvikkeita ja miten pääsitte ne viemään?
Ensimmäinen kerta Kap Verdelle, enkä malttaisi enää odottaa! Olen lukenut niin paljon hyviä kommentteja täältä:)
Yövymme Riu Karamboassa. Onko kukaan mennyt taksilla lentokentältä, vai onko turvallisempaa ottaa Finnmatkojen lentokenttäkuljetus (joka oli muistaakseni 30€/henki, huh!)? Eikös tuo hotelli ole kuitenkin ihan siinä kentän lähellä..
Boa Vista, Kap Verde
6
1059
Vastaukset
- Tonto1985
olimme kaveriporukalla 2012 marraskuussa kap verdellä salin saarella santa mariassa. Vietiin sinne koulutarvikkeita. Onnistu helposti. Siinä lähellä raintola tam tam:ia on ala-aste. Tam Tam:in omistajat voi vaikka neuvoa missä se on kun ei paista kauheasti silmään muiden rakennusten joukosta. Lapset pelaa päivisin jalkapalloa kadulla joten siitä tunnistaa helposti jos vaan ovat koulussa. Me mentiin vaa sisäpihalle ja ilmeisesti koulun rehtori (iäkäs mukava rouva) tuli vastaan. Annettiin hänelle tarvikkeet ja hän jakoi ne lapsille sitten myöhemmin. Kannattaa muuten käydä aamiaisella Tam Tamissa. Aivan loistavaa ruokaa. Muutkin ravintolat käymisen arvoisia. Ollaan taas 2vk päästä lähdössä samaan paikkaan. Todella mukavia ihmisiä, ihanat rannat ja mukava rento ilmapiiri. Kentältä on n. 15km santa mariaan että ei se ihan vieressä ole. Me otettiin lentokenttäkuljetus ja samoin tälle reissulle. Viedään tällä kertaa vaatteita lapsille ja nuorille.
- Tonto 1985
Huomasinkin vasta nyt että eri saarelle olette menossa. Luulisi että onnistuu sielä yhtä helposti tavaroiden vieminen. Tuskin on niin paljon eroa vaikka eri saari onkin. Toivottavasti viihdytte.
- Matkakuumeinen
Ok,kiitos tiedosta!
Kiva tietää kuitenkin. että kouluihin on siis mahdollisuus viedä tavaraa :)
Jos jollakin on kokemuksia Boa Vistan saaren kouluista ym. niin kertokaa! :) - 2012 käynyt
Niin se Riu Karamboa hotelli on lentokentän vieressä,olisko peräti 5min mennyt matkaan..voihan sen taksin ottaa jos haluaa tai sit ei..taksit muuten lava-autoja..olikohan hiaceja..
- Matkakuumeinen
Ahaa...ehkä parempi siis ottaa se kuljetus kuitenkin:) Ihmettelen vain bussikuljetuksen hintaa, jos hotelli on niin lähellä, niin miksi se maksaa niin paljon :O No, elämä on :)
- Boavistalla 14.-28.1
Taksilla on helppo mennä, jos haluaa välttyä odottelulta kuumassa ryhmäbussissa, ne ovat moderneja lava-autoja, mutta silti 5 hengen sisämatkustamo myös useimmissa. Koulussa Sal Reissä on 450 oppilasta kahdessa eri vuorossa, koulu on helppo löytää Sal rein keskustasta, varmasti kelpaavat koulutarvikkeet.
Jos kiinnostaa nähdä muutakin kuin hiekkaa ja hotellia Kap Verdellä lue alla Santiagon reissusta, teimme sen ja kannatti: historiaa, kulttuuria ja kaunista luontoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten591955Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211900HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53947- 73875
- 27869