Olemme menossa maaliskuussa Kap Verdelle ja haluaisin viedä johonkin kouluun koulutarvikkeita (kyniä, värikyniä, vihkoja...). Onko kukaan teistä vienyt koulutarvikkeita ja miten pääsitte ne viemään?
Ensimmäinen kerta Kap Verdelle, enkä malttaisi enää odottaa! Olen lukenut niin paljon hyviä kommentteja täältä:)
Yövymme Riu Karamboassa. Onko kukaan mennyt taksilla lentokentältä, vai onko turvallisempaa ottaa Finnmatkojen lentokenttäkuljetus (joka oli muistaakseni 30€/henki, huh!)? Eikös tuo hotelli ole kuitenkin ihan siinä kentän lähellä..
Boa Vista, Kap Verde
6
1087
Vastaukset 6
- Tonto1985
olimme kaveriporukalla 2012 marraskuussa kap verdellä salin saarella santa mariassa. Vietiin sinne koulutarvikkeita. Onnistu helposti. Siinä lähellä raintola tam tam:ia on ala-aste. Tam Tam:in omistajat voi vaikka neuvoa missä se on kun ei paista kauheasti silmään muiden rakennusten joukosta. Lapset pelaa päivisin jalkapalloa kadulla joten siitä tunnistaa helposti jos vaan ovat koulussa. Me mentiin vaa sisäpihalle ja ilmeisesti koulun rehtori (iäkäs mukava rouva) tuli vastaan. Annettiin hänelle tarvikkeet ja hän jakoi ne lapsille sitten myöhemmin. Kannattaa muuten käydä aamiaisella Tam Tamissa. Aivan loistavaa ruokaa. Muutkin ravintolat käymisen arvoisia. Ollaan taas 2vk päästä lähdössä samaan paikkaan. Todella mukavia ihmisiä, ihanat rannat ja mukava rento ilmapiiri. Kentältä on n. 15km santa mariaan että ei se ihan vieressä ole. Me otettiin lentokenttäkuljetus ja samoin tälle reissulle. Viedään tällä kertaa vaatteita lapsille ja nuorille.
- Tonto 1985
Huomasinkin vasta nyt että eri saarelle olette menossa. Luulisi että onnistuu sielä yhtä helposti tavaroiden vieminen. Tuskin on niin paljon eroa vaikka eri saari onkin. Toivottavasti viihdytte.
- Matkakuumeinen
Ok,kiitos tiedosta!
Kiva tietää kuitenkin. että kouluihin on siis mahdollisuus viedä tavaraa :)
Jos jollakin on kokemuksia Boa Vistan saaren kouluista ym. niin kertokaa! :) - 2012 käynyt
Niin se Riu Karamboa hotelli on lentokentän vieressä,olisko peräti 5min mennyt matkaan..voihan sen taksin ottaa jos haluaa tai sit ei..taksit muuten lava-autoja..olikohan hiaceja..
- Matkakuumeinen
Ahaa...ehkä parempi siis ottaa se kuljetus kuitenkin:) Ihmettelen vain bussikuljetuksen hintaa, jos hotelli on niin lähellä, niin miksi se maksaa niin paljon :O No, elämä on :)
- Boavistalla 14.-28.1
Taksilla on helppo mennä, jos haluaa välttyä odottelulta kuumassa ryhmäbussissa, ne ovat moderneja lava-autoja, mutta silti 5 hengen sisämatkustamo myös useimmissa. Koulussa Sal Reissä on 450 oppilasta kahdessa eri vuorossa, koulu on helppo löytää Sal rein keskustasta, varmasti kelpaavat koulutarvikkeet.
Jos kiinnostaa nähdä muutakin kuin hiekkaa ja hotellia Kap Verdellä lue alla Santiagon reissusta, teimme sen ja kannatti: historiaa, kulttuuria ja kaunista luontoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1172426Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401552Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6441028- 106993
- 71962
- 98906
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31696