Kumman valitsisin? Olen ostamassa kameran siis itse, mutta mietin näiden kahden välillä. Tähän mennessä olen suosinut Canonia, mutta minua kiinnostaisi myös Nikon. Nikonissa olisi jatkuva automaattitarkennus videon aikana, ja se on ominaisuus, jota Canonissa ei ole. Canonissa tarkentaminen pitää toteuttaa objektiivilla käsin.
Onko teillä kokemuksia kyseisistä kameroista? Kumpaa itse suosittelisitte? Tässä paketit, jotka olen ostamassa:
https://www.digivire.com/fi/p/7184
https://www.digivire.com/fi/p/7653/nikon-d5100-kit-18-55-mm
Onko teillä kokemuksia kyseisistä kameroista? Kumpaa itse suosittelisitte? Tässä paketit, jotka olen ostamassa:
https://www.digivire.com/fi/p/7184
https://www.digivire.com/fi/p/7653/nikon-d5100-kit-18-55-mm
Vastaukset 3
Vanhimmat
Uskaltaisitko todellakin ostaa kamerasi tuolta Digiviresta?
En ole sieltä niitä OSTAMASSA, mutta siis yritän etsiä paketteja joissa olisi nuo objektiivit, en ole vain vielä löytänyt muualta..
OK.
Uskaltaisin ostaa kumman tahansa (jostakin muualta). Canoneista minulla on tällä vuosituhannella kokemusta vain kompakti-/pokkaripuolella. Järkkärimerkikseni on valikoitunut Nikon enkä ole oppinut vielä katumaan. Juuri D5100-mallia minulla ei ole ollut, mutta nykyisessä D7000-kamerassani on sama (mainio!) kenno. Tuo 18–55-millinen VR-obiska tuli tutuksi aikaisemman D3100-kamerani yhteydessä. Hintaisekseen täyttä kamaa! Parempia objektiiveja toki on, mutta ne maksavat reilusti enemmän.
Ammattivalokuvaaja Matti Sulanto osaa varmaan suositella Nikon D5100-kameraa asiantuntevammin kuin minä, siksi siirrän puheenvuoron hänelle:
http://sulanto.blogspot.fi/2011/04/d5100-on-nikonin-paras-ensimmainen.html