Sana vauva johtaa harhaan!

Thö trueth speaker

Vauva -sana johtaa harhaan näitä nuoria pissipäitä, kysehän on lapsesta eli 18 vuoden taakasta ja koko elämän mullistuksesta. Kun lapsen synnyttää, luopuu elämänsä muutosmahdollisuuksista.

4

104

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silti ihanaa

      Parempi nimihän tälle osastolle olisi Lapsikuume, olet oikeassa :) Tuo vauvakuume-sana vain on vakiintunut suomenkieleen ja sitä tulee siksi käytettyä.

      Hälmö aloitus mielestäni. Jokainen varmasti tietää että vauvasta kasvaa isompi lapsi ja lopulta aikuinen. Jos lapsi olisi ikuisesti vauva niin kuka sitä elämää edes jaksaisi? (Jotkut vammaiset tietysti pysyvät melkein vauvan tasolla ja heitä nimitetään sitten omaishoitajiksi. Sen verran rankkaa että siitäkin on oikeus hakea lyhyitä vapaita ja hoitoapua.) Onhan vauvat ihan söpöjä, mutta heistä huolehtiminen on myös enemmän voimia ja aikaa vaativaa kuin isomman lapsen kanssa oleminen. Vauva kun sitoo jonkun hoitamaan itseään 24/7 ilman muita taukoja kuin ne pätkät jotka hän nukkuu, eikä hän osaa tehdä itse muuta kuin imeä ja liata vaippoja :D Unet voivat olla tapauskohtaisesti hyvinkin lyhyitä pätkiä. Meillä oli aikoinaan tuollainen pätkänukkuja, joka otti vartin päiväunia ja herätti yölläkin tunnin välein, joten vanhemmat eivät juuri nukkuneet ja päivällä oli hyvä saavutus jos ehti päivän lehden selata läpi.

      Terv. Jo isomman lapsen äiti, jonka mielestä vauva oli kiva mutta isompi lapsi vielä kivempi. Ja tokihan hänestä kasvaa aikanaan myös aikuinen :)

      • silti ihanaa

        Hups, siis vaikeasti vammaisten kotona hoidettavien lasten vanhempia nimitetään omaishoitajiksi, ei tietenkään niitä lapsia itseään :D Ajatushärö tähän aikaan yöstä.


      • Håle
        silti ihanaa kirjoitti:

        Hups, siis vaikeasti vammaisten kotona hoidettavien lasten vanhempia nimitetään omaishoitajiksi, ei tietenkään niitä lapsia itseään :D Ajatushärö tähän aikaan yöstä.

        Ei kaikki tyttöpolot tajua että kaikki vauvat eivät todellakaan ole söpöjä.


      • 8+3
        Håle kirjoitti:

        Ei kaikki tyttöpolot tajua että kaikki vauvat eivät todellakaan ole söpöjä.

        Söpöys ei liene ihmisessä se pääasia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3734
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3395
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2701
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2378
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1849
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1769
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      184
      1712
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1437
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1367
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1188
    Aihe