Millanen se oli lemmikkinä? Tahdottaisiin koira, mut äiti ei hirveesti innostunut kun sillä on ollu jo yks saksis ja ei kyl halunnu toista. :D Mut siis millanen tää olis lemmikkinä? Tarviiko paljonkin hoitoa yms?Onko paljonkin sairauksia? Keneltä kannaittaisi ottaa? Saisinkohan äidinkin kääntymään tähän? :DD Kumpi kannattaisi ottaa? Narttu vai uros?
Saksanpaimenkoira lemmikkinä??
Saksis
972613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 47 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 97
Vanhimmat
Kuule, saksis on samalla kertaa helppo ja toodella vaikea koira. Se oppii melkein itsestään ihan mitä vaan, MUTTA se vaatii että osaa ja haluaa sitä opettaa. Ilman kunnon auktoriteettia ei opettamisesta tule kyllä mitään. Olet siis lapsi? Lapsen auktoriteetti koiran silmissä on samaa luokkaa kuin vaikka basillin terveydenhoitajan.
Ymmärrän sekä sinua että äitiäsi. Hiukan paremmin toki äitiäsi, sillä hänellä on luultavasti hiukan enemmän kokemusta joka sinulta puuttuu. Hän siis tietää mikä härdelli siitä tulee kun on lapsilauman lisäksi vielä yksi liian iso sylikoira jaloissa.
Eli ihan hyvä ja turvallinen lapsiperheen lemmikki jos sattuu hyväluontoisen yksilön löytämään. Mutta jos sattuukin päällepäsmäri, niin sen kanssa on muksut helisemässä, eikä aikuisillakaan ole aina ihan kivaa.
Haluaisit varmaan käydä taluttamassa sitä? Se ei kuule taida ihan onnistua, sillä saku heittää helposti suojelusvaihteen päälle kanssasi lenkkeillessä. Ja kun koira ei useimmiten voi tietää onko uhka todellinen vai kuviteltu niin silloin saattaa tulla ikäviä tappeluja joissa veri roiskuaa. Ei ole aikuisellekaan ihan helppo nakki lähteä erottamaan kahta isoa koiraa toisistaan kun ne tappelevat. Siksi se jää äitisi ja isäsi talutettavaksi ja siksi he eivät sitä halua koska ehkä mieluummin katselevat kaunareita tai formuloita teeveestä työpäivän päätteeksi kuin lähtevät rämpimään koiran kanssa metsikköön myrskyn paukatessa nurkissa tai 30 asteen pakkasella.
Ei saku sinänsä tarvitse kuin ruokaa juomaa ja harjausta silloin tällöin ja pesun pari kertaa vuodessa, mutta se haluaa kuitenkin jatkuvasti jotain tekemistä sillä se on palveluskoira.
Saku on kyllä aika paljon jalostettu jo pilalle, mutta kyllä niitä terveitäkin yksilöitä löytyy.
Äidin pään kääntäminen saattaa kyllä olla nk. mission impossible, eli ei onnistu helposti ainakaan.
Jos onnistut, niin ottakaahan mieluummin narttu, urosten kanssa on usein hankalampaa, ne ovat paljon sellaisia sanoisinko äkäisiä tai ainakin päällepäsmäreitä.
Saksanpaimenkoira,ei sovellu pelkästään lasten hoidettavaksi tai ulkoilutettavaksi,koska se on vahvakoira,eikä lapsi kykene sitä pidättämään,jos se lähteä tahtoo.
Syy miksi äitisi ei saksanpaimenkoiraa halua,voi johtua siitä että hänellä on viellä muistissa,ne vaikeudet joita sellainen suuri kokoinen koira voi omistajallen tuoda.
Sakemanni,ei ole läheskään aina helppo koira,vaan yleensä erittäin vaativa,ja aikuisen kouluettava ja hoidettava koirarotu.Joka vaatii siis kunnollisen koulutuksen ,ja jonkin harrastuksen ,jossa koira voi purkaa energiaansa.
Minä sinuna viellä miettisin tuota rotua ja koiran ottoa,siis en tiedä ikääsi.Mutta jotenkin ajattelisin,että sinulle joku pienempi koira sopisi paremmin,ja ehkä vasta vähän myöhemmin....
Ja tietysti kun koira tulee perheeseen,se on aina vanhempien valinta,ja koira on heidän vastuullaan.Jos lapsi ei jaksakkaan kahden ensimmäisen viikon jälkeen koiraa hoitaa ja ulkoiluttaa,sen hoito jää sitten kokonaan vanhemmille.
Useasti käy niin,että kaverit ja koulu jne,vievät lapsella aikaa niin paljon,ettei koiraa enää kerkeäkkään tai jaksa ,ainakaan yksin hoitaa.
Mieti ja haaveile ihan rauhassa,voi olla että päätätte viellä ottaa koiran,tai sitten, voithan isompana ottaa sellaisen koiran jonka haluat.
Koiran ottoa ei kannata kiirehtiä, nuorena on helpomi ja vapaampaa olla ja liikkua kavereiden kanssa,ilman sitä koiran tuomaa suurta vastuuta.
Kaikki koirat eivät ole kilttejä ,helppoja ja kivoja,jotkut voivat olla erittäin hankalia ja ihan liian haastavia ;/
kuten yltäkin olet saanut lukea:
http://living.msn.com/family-parenting/pets/15-worst-dog-breeds-for-new-pet-owners?EventID=GMRecommend#9
Kiiz näistä kommenteistanne. Äiti sano että katsotaaan mikä koira rotu sopis meidän perheeseen! ;)
Hieno juttu,kyllä ne äidit tietää mikä rotu omaan perheeseen on sopivin,ja pieniäkin sopivia rotuja varmasti löytyy.Sellaisen pienen kanssa lenkeillä lapsikin pärjää vallan mainiosti,onnea teille koirarodun valintaan :)
Hei sinulle Saksis
Se vähän riippuu ihmisestä / koulutuksesta millainen saksanpaimenkoira on eli jaksaako kouluttaa sitä vaiko ei.
Itselläni on sakemanni ja hyvin koulutettu koira.
Onko teillä sattunut jotain sen edellisen sakemannin kanssa, tai jossain muualla, kun äitisi ei toista halua? Vai oliko kenties hankala kouluttaa?
Niitäkin löytyy. Siis sakemanneja, jotka on hankala kouluttaa, tosin se on koirasta kiinni, mimmonen luonne tms.. sillä on jo pentuna.
Minusta sakemannit on todella hyviä lemmikkeinä, kunhan ne vaan kouluttaa oikein eli jaksaa kouluttaa pennusta asti hyville tavoille tms..
Turkin hoito: päivittäinen harjaus.
Sairauksia kyllä löytyy. Tässä listattuna kaikki mitkä on jo tiedossa: lonkkanivelen kasvuhäiriö (vaikea-asteisena saattaa invalidisoida koiran), kyynärnivelen kasvuhäiriö (vaikea-asteisena saattaa invalidisoida koiran), selkäviat (vaikea-asteisena saattaa invalidisoida koiran), osteochondrosis (eri nivelissä), korvatulehdukset, luppakorvaisuus (alentaa arvosanaa näyttelyissä), pitkäkarvaisuus (alentaa arvosanaa näyttelyissä), kiharakarvaisuus (alentaa arvosanaa näyttelyissä), furunkuloosi, ihottumat, sikaripunkki, silmäsairaudet, piilokives (ei voi osallistua näyttelyyn, mutta ei vaikuta käyttökokeisiin osallistumiseen), kohtutulehdus, anaalirauhastulehdukset, hammaspuutokset (alentaa arvosanaa näyttelyssä), purentavika (alentaa arvosanaa näyttelyssä), hammaskivi, verenvuotosairaudet, immuunijärjestelmän häiriöt ja haimaan vajaatoiminta (nämä tiedossa vuodesta 2009).
Nykyään on pitkäkarvaisia sakemanneja.
Hyvästä kennelistä jolla ei ole kauheasti pentuja (eli eivät ole pennuttaneet kovin tiiviisti). Svarzekoks, Xeroge's, SenSen Mann, Mörkömurinan.. tuossa muutama jonka tiedän.
Itselläni Xeroge's kennelistä.
Nartuilla on juoksut.
Nartut on ehkä helpoimpia kuin urokset, siinä mielessä että uros voi alkaa huutamaan jos jossain on kulkenut juoksuinen narttu.
Koirapuistoon tms.. ei voi viedä juoksuista narttua.
Tässä muutenkin hieman lisää sakemannista:
Saksanpaimenkoira
Koko: 22-32kg, 55-66cm
Luonne: Älykäs, suojelunhaluinen, uskollinen
Liikunnan tarve: Hyvin suuri
Turkin hoito: Päivittäinen harjaus
Tämä suosittu koirarotu luotiin Saksassa 1800-luvun lopussa paimentamaan lampaita ja vartioimaan omaisuutta. Britanniassa sen rotunimi oli ensimmäisen maailmansodan lopusta lähtien 50 vuoden ajan Alsatian saksalaisvastaisuuden vuoksi. Saksanpaimenkoirat ovat nopeita ja nokkelia oppimaan, ja niiden kanssa töitä tekevät arvostavat suuresti niiden älykkyyttä. Ne toimivat poliisikoirina, mutta usein myös armeijan tai yksityisten yritysten vartiokoirina. Niitä käytetään pelastuskoirina ja hajutunnistuskoirina piilotettujen huumeiden, räjähteiden ja jopa ihmisruumiin jäännösten etsinnässä. Saksanpaimenkoirista tulee hyviä lemmikkejä omistajille, joista on hauska kouluttaa koira ja leikkiä sen kanssa. Saksanpaimenkoirat suhtautuvat hyvin lapsiin. Ne ovat äärimmäisen uskollisia ja suojelevat sekä perhettäään että tämän omaisuutta kaikilta uhkaavilta vaaroilta. Varhaisesta sosiaalistamisesta huolehtimalla varmistetaan, että saksanpaimenkoirasta tulee sopeutuvainen eikä arka tai liian aggressiivinen. Saksanpaimenkoiraa hankkivien pitäisi tutkia suunnittelemansa pennun tausta, jotta he tietäisivät pennun olevan peräisin hyväluonteisesta linjasta. Näyttelymenestykseen tähtäävä jalostus on aiheuttanut saksanpaimenkoirille rakenteellisia heikkouksia ja lonkkavikaa. Ennen ostopäätöksen tekoa tulisi katsoa tarkasti pennun vanhempien todistukset perinnöllisiä sairauksia selvittävistä tutkimuksista. Saksanpaimenkoira kiintyy syvästi omistajaansa ja on onnellisimmillaan, jos omistaja toimii tinkimättömänä johtajana ja tarjoaa sille toveruutta ja paljon hauskaa tekemistä. Saksanpaimenkoira pääsee tyydyttämään suurta toiminnantarvettaan, jos se esimerkiksi opetetaan tekemään pieniä kotitöitä. Se antaa sen elämälle tarkoituksen ja vahvistaa yhteenkuuluvuuttanne.
Ihanaa saada tähänkin palstalle tämmöistä tietoa vielä mitä en saanutkaan. (Jäi kai huomaamatta x.x) Äidistä en tiedä sen saksiksen kanssa mitä oikein kävi mutta eli aika pitkään. En muista nyt koirulin nimeä mutta haudattu hänet on mummolan takapihalle metsään sen lempi tammen juureen.
En ole ainakaan itse kuullut, että nartuilla olisi käytösongelmia. Toki en mene sanomaan, ettei niitä olisi. Itselläni on ollut 2 saksanpaimenkoiraa. Ensimmäinen tuli minulle huhtikuussa 2008 ja jäi erossa entiselle miesystävälleni syyskuussa 2009. Oli näyttelylinjainen ja narttu. Toinen tuli minulle kesäkuussa 2009 ja on myös näyttelylinjainen ja narttu.
Siitä vaan puhumaan äitisi kanssa asiasta. Jos hän ei ihan vielä helly, niin eiköhän se jossain vaiheessa. :) Ikääsi en tiedä joten voi olla, että joudut odottamaan ainakin 18-vuotiaaseen ikään asti, kunnes pääset muutamaan pois kotoa, joten silloin ainakin voit ottaa sakemannin.
Ja minuun voi ottaa yhteyttä meilitse ([email protected]) jos on jotain kysyttävää sakemanneista. Autan parhaani mukaan. :)
Sinulle sakemanni narttu -09 : pitkäkarvaisuus (alentaa arvosanaa näyttelyissä),
Aikamoisia pentutehtaita nuo sinun (sakemanni narttu -09) mainitsemat kennelit, siis mun mielestä. Eikä jalostustietokanta näytä kovin hyvältä.
Mutta työlle joka saksanpaimenkoiraa haluat, niin itse otin ensimmäisen sakuni 12 vuotiaana ja koulutin sen ihan onnistuneesti. Eli menin heti osaavaan harrastusporukkaan ja sain paljon apua koulutuksessa. Kuitenkin saksanpaimenkoira on alun perin tarkoitettu monipuoliseksi käyttökoiraroduksi ja haasteita niissä löytyy. Nuo pehmeät näyttelykoirat ovat mielestäni usein hieman hermoheikkoja, niiden koulutuksessa pitää olla todella varovainen, eli suosittelen alusta lähtien operanttia ehdollistamista koulutuksessa. Sukupuolesta sen verran, että mielestäni nartut ovat hieman helpompia ja urokset kovapäisiä kouluttaa. En ala suosittelemaan kenneleitä, mutta aiheesta on keskusteluja paljon tuolla saksanpaimenkoira sivustolla. Jos haluat, että terveys ja käyttöominaisuudet menevät nykyisten näyttelyihanteiden edelle, niin harkitse seka- tai käyttölinjaistasakua.
Sinulle zenmaster
Xeroge's kennel ei nyt ainakaan mikään pentutehtailija ole. Tiedätkö mitä sellainen sana tarkoittaa? Se tarkoittaa sitä että samalla emällä astutetaan tiiviisti (joka kuukausi tai joka vuosi), eri emällä tiiviisti (joka kuukausi tai vuosi), vanhemmat elävät k-u-s-e-n ja p-a-s-k-a-n keskellä, samoin pennut. Xeroge's kennelin kasvattajat kasvattavat hyvissä olosuhteissa pennut ja vanhemmat elävät myös hyvissä olosuhteissa. Xeroge's kennelin kasvattajat astuttavat muittenkin kenneleiden sakemanneja, kuin vain omiaan. Ja itse tunnen edelleenkin Xeroge's kasvattajat, joten tiedän mistä puhun. No kerroppas sitten mikä kennel on sellainen, joka ei ole pentutehtailija ja joilla on jalostuskantaa, joka näyttää hyvältä (tuskin sellaisia edes on). Itselläni on näyttelylinjainen ja pehmeä, muttei todellakkaan ole hermoheikko. Joten ei kannata yleistää. Ja kyllä omani oli h-e-l-v-e-t-i-n helppo kouluttaa. Käyttölinjaisia kun ei niin vain myydä, ei varsinkaan ensimmäiseksi koiraksi (KOKEMUKSELLA kerron).
Ja sitten sinulle SPK:n omistaja
Onkohan sinulla LUETUNYMMÄRTÄMISESSÄ vikaa? Kirjoitin NÄIN: Sakemanni narttu -09 4.1.2014 17:21 Sairauksia kyllä löytyy. Tässä listattuna kaikki mitkä on jo tiedossa: pitkäkarvaisuus (alentaa arvosanaa näyttelyissä),.... (nämä tiedossa vuonna 2009)
sakemanni narttu -09 : jos kerta tiesit,minkä ihmeen takia sitten huutelet et eivät ole pennuttaneet paljon? sitten: Tässä listattuna kaikki mitkä on jo tiedossa: pitkäkarvaisuus (alentaa arvosanaa näyttelyissä),.... (nämä tiedossa vuonna 2009)
Minä tunnen sinut, joten LOPETAPPA se TULKUTTAMINEN ja PÄTEMINEN!! YRITÄT päteä siksi, koska OLET muka KAIKKI TIETÄVÄ ihminen saksanpaimenkoirista!! Minulla saksanpaimenkoiran sairaudet OVAT olleet PALJON PALJON ennen sinua TIEDOSSA!! SAIN kasvattajalta liite sopimuksen koiran kaupasta 31.07.2009, kun sain sellaisen saksanpaimenkoiran pentua hakiessa ja monta muuta tähellistä lappua!! Siinä liite sopimuksen koiran kaupasta olevassa lapussa LUETELTIIN siis ne sairaudet, jotka OVAT OLLEET JO SILLOIN TIEDOSSA!! No kerroppa minulle OMIN SANOIN saksanpaimenkoirasta, jos kerta TIEDÄT siitä niinkin paljon!! HUOM ET SAA LUNTTIA MISTÄÄN!! Tässä muutama KYSYMYS johon HALUAN sinun VASTAAVAN: 1. Mihin saksanpaimenkoiraa käytettiin alunperin? 2. Monesko saksanpaimenkoira rotu oli Suomessa ja minkä rodun jälkeen eli mikä rotu oli Suomessa ensimmäinen? Ja minä vuonna? 3. Missä saksanpaimenkoiraa on käytetty yleisesti? 4. Missä saksanpaimenkoiraa käytetään nykyisin? 5. Minä vuonna oli ensimmäiset pitkäkarvaiset saksanpaimenkoirat? 6. Entä lyhytkarvaisia? 7. Kerro lyhyesti saksanpaimenkoiran käyttötarkoituksesta? 8. Kerro lyhyesti saksanpaimenkoiran sairauksista? 9. C, D tai E- lonkkaisia koiria on ollut vuosina? 10. Ja montako prosenttia? Jos näihin OSAAT vastata ilman että OLET LUNTTINUT (jota EPÄILEN) niin silloin VOIT sanoa, että OLET OLLUT TIETOINEN asioista vaikka kuinka kauan!! Minä NIMITTÄIN TIEDÄN NÄIHIN VASTAUKSET ja ilman LUNTTIMISTA!!
hih, kyllä indeksit paukkuu (ehkä 1% koirista kuvatut lonkat ja kyynärät?) ja ainakin minusta kauheita luiskaper**tä ovat. Ei ihme, että on hieman selkävikoja noilla Xeroge's koirilla. Mörkömurinan koirat sentään näyttävät saksanpaimenkoirilta, mutta vain muutama A/A 0/0 :(. SenSen Manista ei nyt viitsi alkaa edes vuodattamaan.
Minulla on Sissinheimon koira ja minusta heillä on aika hyvät periaatteet saksanpaimenkoirien jalostukseen liittyen. Jos poliisille, rajalle ja pv.lle kelpaa heidän koirat, niin ehkä sekin kertoo jotain. Omaan koiraani pystyy ohjaamaan ja ulkoiluttamaan hyvin 12 vuotias tyttäremmekin, joten se kertoo ehkä myös jotain koirasta. Toki jos haluaa kehääkiertäviä, hermoheikkoja ja pehmeitä sammakoita, niin sitten vaan noita luiskaperseitä hankkimaan.
zenmaster
Anteeksi vain mutta Xeroge's kennelillä EI ole kuin YKSI selkävikainen koira ja se ON minun sakemanni! Muilla sisaruksilla EI ole selkävikaa! EIKÄ kyllä kenelläkään muullakaan pentueista mitä ovat teetättäneet! Oma vaikka Xeroge's kennelistä onkin ja on luisuperseinen, niin EI ole heikkohermoinen, EIKÄ pehmeä kuin sammakko! ÄLÄ tule sanomaan sellaisia asioita mitkä EIVÄT pidä paikkaansa! Sinä ET minun koiraani tunne, joten sinulla EI myöskään ole varaa sanoa siitä mistään mitään! Sama koskee kasvattajiakin ET tunne heitä, niin sinulla EI ole varaa sanoa heistä yhtään mitään!
Sissinheimolla näyttää olevan P-A-S-K-A-T tulokset, kun katsoo! Todella paljon C ja D lonkkaisia koiria, kun taas Xeroge's:lla VÄHEMMÄN!
Jos joku näistä KAHDESTA ELI Sissinheimon tai Xeroge's ON PENTUTEHTAILIJA, niin EHDOTTOMASTI se ON Sissinheimon! Siellä on 115 pentuetta ja 728 pentua, kun taas Xeroge's:lla 49 pentuetta ja 253 pentua!
Itse olen ERITTÄIN TYYTYVÄINEN kenneliin, kasvattajiin sekä koiraani, joten EN jaksa VÄÄNTÄÄ tästä asiasta enää!
Eikö sua hävetä kävellä luiskapersekoiran kanssa?
Ei luonto sudesta ja sen jälkeläisistä noin luonnottoman näköistä ja sairasta olisi itse ikinä tehnyt, ihminen kylläkin, luoja vain yksin tietää miksi, itse en ainakaan ymmärrä. Eikö niitä saa terveen näköisiäkin koiria?
Juu, eikö Sissinheimon kennel ole aloittanut joskus 1962 tai jotain sellaista ja niiden koirista on kuvattu suurin osa, kun Xeroge's:lla ehkä se 1%. Sissinheimon kennelille on myönnetty Suomen Kennelliton korkein kasvattajapalkinto, Vuolasvirta-palkinto n:o 64. Niitä varmaan jaellaan tuosta vain? Niin ja oliko Xeroge's:lla yhtään käyttötulosta?
mulla ny on oikeus tänne kirjoitella siinä missä sullakin.... ja et sä mun henkilöllisyyttä tiedä.... etpä itsekkään osaa vastata noihin kysymyksiin lunttimatta.... niin,helppohan se kato on netin välityksellä laittaa kysymykset ja vastaukset ja väittää et en oo lunttinu mistään,mutta entäpä kasvotusten? et osaisi vastata yhteenkään noihin kysymyksiin kasvotusten..... ja sullahan se vara on huudella,kun et itse ole tienny mitä on haku ja jälki. väitit että haussa koira jäljestää ja jäljestyksessä koira hakee ihmistä.... niin,tokihan sä NYT tiedät,mutta etpä ole aikaisemmin tienny......
zenmaster : muistit oikein. Sissinheimon aloittanu kasvatuksen 1962... ja olen samaa mieltä kanssasi Sissinheimon koirista
Ai ei ole muita selkäsairaita. Mitäs nää on?
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FIN11229/05&R=166.2
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmKoira.aspx?RekNo=FIN11227/05&R=166.2
En ole sinua kieltänytkään tänne kirjoittamista! Käskin lopettaa sen tulkuttamisen! Ja kyllähän minä sinun henkilöllisyyden tiedän! En vain viitsi sitä tänne kirjoittaa koska en halua joutua vaikeuksiin! Ja en osaa vastata nuihin kysymyksiin lunttimatta? Mistä sinäkin sen tiedät? Ethän sinä minun henkilöllisyyttänit tiedä! Kyllä minä osaan ne kysymysten vastaukset sinulle sanoa kasvotustenkin! Ei se ole siitä kiinni! Kyllähän minä tiedän mikä on haku ja mikä on jälki! Hakua voi harrastaa monenlaista on A ihmishaku on B rauniohaku! Jälkeäkin on monenlaista on A makkarajälki on B verijälki! Joten enhän minä tiedä mikä on haku ja mikä on jälki! En nyt niin uusiavuton ole niin kuin sinä luulet minun olevan! Minulla meni haku ja jälki silloin aikoinaan sekaisin! Ja olen tiennyt mitä on haku ja jälki ennen kuin sinä olet edes syntynyt saatikka omistanut yhtäkään koiraa! Tässäpä kysymykset ja niihin vastaukset:
1. Mihin saksanpaimenkoiraa käytettiin alunperin? saksanpaimenkoira on ollut suosittu käyttö- ja palveluskoirarotu
2. Monesko saksanpaimenkoira rotu oli Suomessa ja minkä rodun jälkeen eli mikä rotu oli Suomessa ensimmäinen? Ja minä vuonna? saksanpaimenkoira oli toiseksi suosituin rotu ja ensimmäinen oli suomenajokoira. ja saksanpaimenkoira oli suosituin rotu vuonna 2009
3. Missä saksanpaimenkoiraa on käytetty yleisesti? saksanpaimenkoira on yleisesti poliisi ja armeijan käyttämä rotu
4. Missä saksanpaimenkoiraa käytetään nykyisin? vartiointi- ja suojelutehtävissä, pelastusetsinnöissä, jäljestämisessä, huume, home- tai malminetsintäkoirana
5. Minä vuonna oli ensimmäiset pitkäkarvaiset saksanpaimenkoirat? 2009
6. Entä lyhytkarvaisia? 1800-luvulla
7. Kerro lyhyesti saksanpaimenkoiran käyttötarkoituksesta? saksanpaimenkoira kehitettiin alun perin paimenkoiraksi, mutta jo rodun perustamisvaiheessa oli tiedossa, että paimenkoirien tarve tulisi vastaisuudessa vähenemään huomattavasti. Tämän takia kehitettiin suojelukoe mittaamaan saksanpaimenkoiran rodunomaisia ominaisuuksia kuten kovuutta, rohkeutta ja taistelutahtoa.
8. Kerro lyhyesti saksanpaimenkoiran sairauksista? saksanpaimenkoira on erittäin yleinen koirarotu. Sen terveysongelmat ovat usein hermostoperäisiä, immunivasteeseen vaikuttavia sairauksia: allergiat, haimavika, silmäsairaus pannus, korva- ja silmätulehdukset, iho-ongelmat sekä ruuansulatuselimistön ongelmat. Perinnöllisistä sairauksista ovat rodun kohdalla merkittäviä myös hemofilia ja haiman vajaatoiminta.
9. C, D tai E- lonkkaisia koiria on ollut vuosina? vuosina 2002-2007
10. Ja montako prosenttia? 39,1% tutkituista saksanpaimenkoirista
Ja ei en ole lunttinut mistään ja kyllä voin kertoa nämä samat vastaukset myös sinulle kasvotusten!
Sinulle sivusta1
Ei. Miksi pitäisi hävetä? Omani ei ainakaan ole luonnottoman näköinen, vaan ihan normaali saksanpaimenkoiran näköinen. Ja sairasta minä en siitä koirasta ole tehnyt, eikä kyllä kasvattajakaan. Se miksi saksanpaimenkoirani on sairas, ei johdu siis kasvattajista (koska ei ole muut pentueet, eikä sisarukset), enkä minä. Ja saahan niitä terveen näköisiäkin, jos haluaa. Minä halusin näyttiksen ja sen sain. Onhan minulla ollut 2 näyttistä, 1 näyttis oli aivan ihana ja sellainen selkälinja, kuin pitääkin, 2 näyttis on aivan ihana vaikka selkälinja ei nyt ihan sitä ole mitä pitäisi. Oli saksanpaimenkoira sitten luisuperseinen tai ei, niin ei sitä pidä hävetä. Minä en ainakaan. Olen erittäin ylpeä omasta luiskaperseisestä saksanpaimenkoirastani. Ja ylpeänä sitä lenkkeilytänkin.
Mitä tuosta? Ei nuo tee p-a-s-k-a-a kenneliä / kasvattajaa! Pitää vaan nyt v-i-t-t-u-i-l-u mielessä avautua! Minä olen erittäin tyytyväinen omani koirani kasvattajiin sekä kenneliin että koiraani oli sillä sitten tuloksia taikka ei!
Oli tai ei! Mitä sitten?
Niin tuota juuri minäkin, että eikö niitä saa terveen näköisiäkin, olen sellaisia nähnyt. Näyttelylinjainen saku, ei kyllä ole mikään normaalin ja terveen näköinen koira. Joku ell on kuulemma sanonut, että jos hevonen kävelisi niin kuin tuo, se lopetettaisiin saman tein. Normaalin sakun näköinen se saku kyllä voi olla, jos se luiskaperäisyys on tavoite.
Ostaapa ihmiset enkkubulleja ja muitakin, mutta minua hävettäisi olla kannattamassa tuon tapaisia rotuja. Ymmärrykseni vain ei riitä tässä asiassa. Miksi ihmiset ei kannata noita terveen näköisiä, miksi tuosta ei tehdä myyntivalttia suorastaan?
Vai tiedät sinä kuka olen? No,laitappa etu- ja sukunimeni ensimmäinen kirjain,jos kerta tiedät kuka olen. Siitä et joudu vaikeuksiin,koska et kerro koko nimeäni,vain etu- ja sukunimeni ensimmäisen kirjaimen
On niit terveenkin näköisiä näyttissakuja viel olemassa,onneks =)
Justhan tuossa vaahtosit kuinka terveitä koiria. Samoten perianaalifisteliaa löytyy sukurasitteena ja siitä kärsineitä pennutettukin. Eli ei kovin vakuuttavia nuo argumenttisi. Se oli tosin selvää jo ekoista viesteistä lähtien...
Onneksi minä en ole niin tyhmä, niin kuin se eläinlääkäri, että lopettaisin koiran, koska se on näyttelylinjainen ja perse laskee alaspäin! Omallani ei niin paljoa laske, että sen elämää haittaisi! Kaikki käskee lopettamaan koiran, jolla on vakava-asteinen spondyloosi, mutta minäpä en olekaan niin tyhmä, kuin ne! Minäpä annan koiralle mahdollisuuden elää, niin kauan kuin se vain pystyy elämään normaalia elämää! Jos koira makaa ja pääsee makuulta normaalisti ylös, autoon, autosta alas, kävelee, juoksee, syö ja juo normaalisti, niin miksi sellaista pitäisi lopettaa? Siinä vaiheessa kun koira ei ko asioita voi itse tehdä (ei pääse makuulta ylös, ei pääse sohvalle, ei sohvalta alas, ei autoon, ei autosta alas, ei kävele itse (ei syö eikä juo), niin siinä vaiheessa minä koiran lopetan! En ennen sitä! Ja tiedoksi koira ei kärsi, enkä rääkkää sitä! Minulle on lääkäri sannut, ettei sitä lopeteta, niin kauan kun se ei siitä kärsi! Samaa mieltä on kasvattaja sekä monet muut tuttuni, jotka sakemanneja kasvattaa!
"Joku ell on kuulemma sanonut, että jos hevonen kävelisi niin kuin tuo, se lopetettaisiin saman tein"
Kannattaa lukea huolella mitä kirjoitetaan, olisi jäänyt höyryämiset höyryämättä, en jaksanut edes vastaustasi loppuu lukea, kun et ymmärtänyt selvää tekstiä.
Anteeksi vain mutta kuulostat aika tyhmältä. Puhut ittes pussiin koko ajan ja kirjoitustyylisi on aika lapsellinen huutomerkkeineen päivineen.
Ja tuo luiskaperäisyys sakuissa on todella inhottavaa ja ällöttävää koiran terveydellä leikkimistä, eikä edes kaunista. Toivottavasti tulet järkiis etkä hanki enää samanlaista. Varmaan joudut sen lopettamaan ennenaikaisesti vaivojensa takia, ymmärrät sitten ehkä että olet tukenut vastenmielistä ihmisten sairautta, eli ulkonäköön keskittymistä koiran jalostuksessa.
Minähän luin kunnolla. Eli jos eläinlääkärillä olisi tuollainen hevonen, niin kuin minulla on koira, niin se lopettaisi sen samantien. No siinäpähän sitten lopettaisi. Minä en ainakaan lopettaisi. Joten annappas asian jo olla. Kiitos Tai tule sanomaan asias kasvotusten, jos on pokkaa!
Itse olet tyhmä. Ja mihinhän v-i-t-u-n pussiin minä olen nyt itseni puhunut? Perustele!
No se on sinun mielipiteesi se. Minun mielipiteeni on se että näyttelylinjaiset sakemannit ovat erittäin kauniita. Piste. Ja ei kukaan niiden terveydellä leiki. Piste. Olen ollut järjissäni jo monta monta kymmentä vuotta. Ja todellakin hänkin lisää näyttiksiä. Sitä et sinä, eikä kukaan muukaan estä. No luojan kiitos etten joudu lopettamaan omaani vielä moniin moniin vuosiin.
Tuleppas sanomaan kasvotusten, jos on pokkaa
no ei munkaa mielest nyky näyttikset,joilla takamus laahaa maassa,ole kauniita,päinvastoin
Minkä ikäinen olet? Aika teiniltä vaikutat puheides perusteella.
Minullakin on tätä elämää muutama vuosikymmen takana, silti osaan puhua vähän aikuismaisemmin kuin sinä.
No mutta meitä on moneen junaan, ja jotkut jää asemalle.
No se onkin sinun mielipiteesi
Minkä ikäinen olen? Kuule olen sinua monta kymmentä vuotta vanhempi. Kerroppas itse oma ikäsi? Kun vaikutat teiniltä.
Itselläni on tätä elämää muutamia vuosikymmeniä takana, osaan itsekin puhua enemmän aikuismaisemmin, kuin sinä.
Onneksi en ole jäänyt asemalle, toisin kuin sinä
Luit kunnolla?
Sanoin:
"Joku ell on kuulemma sanonut, että jos hevonen kävelisi niin kuin tuo, se lopetettaisiin saman tein"
Vastasit:
"Onneksi minä en ole niin tyhmä, niin kuin se eläinlääkäri, että lopettaisin koiran"
En missään sanonut eläinlääkärin sanoneen että lopettaisi koiran, vaan hevosen.
-> selvennän:
A) joku ell on kuulemma sanonut, että jos hevonen kävelisi niin kuin tuo saksanpaimenkoira, se hevonen lopetettaisiin saman tein
B) joku ell on kuulemma sanonut, että jos hevonen kävelisi niin kuin tuo saksanpaimenkoira, se saksanpaimenkoira lopetettaisiin saman tein
Kumpi lause on järkevä, ja kummassa ei ole mitään loogista, vaan on varsin hupaisa?
Luotan kokeneeseen eläinlääkäriin himppasen enemmän kuin sinuun, ja kyllähän tuollainen hevonen menisi lihoiksi alta aikayksikön, sen verran naurettavan näköistä se kävely on, ei sillä vermossa paljoa pärjättäisi, ei kyllä laitumellakaan, mutta saksanpaimenkoirasta nyt voi tollasen tehdä...
Joku jos muistaa ell nimen ja yhteyden, voi kertoa lisää.
Ja mitä minun pokkaani tulee, ei se meinannut nytkään pitää :)
Sinun asenteellasi sanoisin; sitä kylvää, mitä niittää.
Pentu. Meinaatkos saada yhtään positiivista kommenttia täällä enää?
Jos raappanalla on elämää muutama vuosikymmen takana, eli vähintään 40v ja sinä olet monta kymmentä vuotta raappanaa vanhempi, niin sehän selittää sinun kaikki kommenttisi täysin.
Kyllä minä luin ja kunnolla!Onneksi en ole niin tyhmä että lopettaisin hevosen, joka kävelisi, niin kuin koira!Enkä myöskään koiraa!
A Kyllä minä sen tajusin Minä en lopettaisi hevosta joka kävelisi niin kuin tuo saksanpaimenkoira
Luota vaikka presidenttiin jos siltä tuntuu ja mistä sinä tiedät miten minun koirani kävelee kun et ole sitä koskaan edes nähnyt se koira nimittäin kävelee niin kuin koiran kuuluukin kävellä ja ajattele se jopa juoksee niin kuin koiran kuuluukin juosta
No aika huono on pokka kun et uskalla päin kasvoja tulla sanomaan vaan pitää täällä netissä nimettömänä huudella jos olisi pokkaa niin tulisit sanomaan asias päin kasvoja etkä esiintyisi nimettömänä pitkin nettiä ja huutelisi ihan mitä sattuu
Minulla on ainakin pokkaa tulla sanomaan päin kasvoja asiani jos A tietäsin kuka olet ja B minulla olisi osoitteesi mutta sinulla raukalla ei
Oot niin mammanpoika ku olla ja voi
Mikähän PENTU itse olet?? Kerroppas ikäsi niin katsotaan kumpi meistä se PENTU on sinä vai minä??
Raappana tuskin on 40v se on 12v pikku lapsi joka tulkuttaa aikuiselle ihmiselle
Säälittävää provosointiyritystä, taas täällä on yksi järjen riemuvoitto joka "tietää" paremmin kuin kokenut ell :)
Ps. Käy joskus katsomassa miltä näyttää hevosen tai normaalit mittasuhteet omaavan koiran juoksu. Sinun koirantapaisesi on kaukana näistä :)
http://2.bp.blogspot.com/-waTL97KBGB0/TV7rjnxVreI/AAAAAAAAALg/XGCTUM2EYHk/s1600/westminster 2011 BOB.jpg
Ja v-i-t-t-u sinähän se s-a-a-t-a-n-a tiedät miten minun koirani juoksee!! Kyllä minä tiedän miltä näyttää kun normaalin mittasuhten omaava hevonen ta koira juoksee!! Itse omistan niitä 2 (siis koiria)!!
todellakin KAUNIS koira!! onneksi omani EI ole tuon näköinen!!
Tässä KAUNIIS näyttis: http://www.freewebs.com/vspl/nspu.jpg
Mutta sitten kun se menee tämän näköisiksi: http://i36.tinypic.com/2d27kg6.jpg tai http://img-front.petsie.org/community/logo/000007150_s.jpg, niin sitten ne on RUMIA!!
Tässä KAUNIIS näyttis: http://www.freewebs.com/vspl/nspu.jpg
Mutta sitten kun se menee tämän näköisiksi: http://i36.tinypic.com/2d27kg6.jpg tai http://img-front.petsie.org/community/logo/000007150_s.jpg, niin sitten ne on RUMIA!!
hyi,ku rumia....
tässä mun makuuni:
http://www.opaasi.fi/outokummunkennelseura/vanhat/sallikajaani.jpg
http://www.romytar.com/miska/kuvat/oldies/lari1.jpg
http://www.pedigreedatabase.com/pictures/365191.jpg
ei ne sakemannit alunperinkään ton näköisiä olleet,mitä linkitit! tässä alkuperäinen sakemanni:
http://smg.photobucket.com/user/Pietoro/media/Dog Breed Historical Pictures/German Shepherd/1895_GermanShepherd_HorandvonGrafrath.jpg.html
ja tässä sakemannien historia,josta näkee millo on alettu selkälinjaa laskeen:
http://saksanpaimenkoira.net/kuvat/historia1.jpg
no ei luiskaperseisen spk:n juoksu nyt varsinaisesti ole sen näköistä kun koiralla kuuluisi olla :/
Näin ne asiat näköjään vääristyy, kun katselee tuollaista luiskaperseen menoa liikkaa.
kuva tuosta alempaa: http://www.opaasi.fi/outokummunkennelseura/vanhat/sallikajaani.jpg
zenmaster
Tässä sinulle PENTUTEHTAILIJA
http://yle.fi/uutiset/mayrakoiranaisen_selitykset_koirille_ei_pida_antaa_vetta_koska_ne_kaatavat_kupin/7028114?ref=leiki-uup
http://yle.fi/uutiset/virolahden_mayrakoirat_edelleen_kotona__omistaja_vastaa_hoidosta_elainlaakari_valvoo_oloja/7008782?ref=leiki-uu
http://yle.fi/uutiset/mayrakoirien_kasvattaja_huoltoasemien_pihoilla_kaydaan_laitonta_koirakauppaa/7024353?ref=leiki-uu
Oman koirani kasvattaja (sekarotuinen) on myös pentutehtailija. Se pentueen pentu joka minulla on, kasvoi kotona sisällä ja pentuaituksessa. Kuulemani mukaan muut (eri rotuisten mixit) kasvoivat kellarissa. Tämän pentueen pentu (joka siis kasvoi pentuaitauksessa ja on nyt jo aikuinen eli 5v9kk) on kasvanut minulla kotona, ilman häkkiä, on saanut ruoan 2 kertaa päivässä ja vettä on tarjolla 24/7, joka vaihdetaan 2 kertaa päivässä uuteen, raikkaaseen ja kylmään veteen. Se on kasvanut vapaana asunnossa ja kasvaa edelleenkin eli sillä on lupa mennä eteiseen, keittiöön ja olohuoneeseen (vessaan se ei tietenkään mene, jos sitä ei pestä tai se ei käy saunassa (rakastaa siis saunomista yli kaiken) ja makuuhuoneessa sai olla ja nukkua samassa sängyssä kanssani, kun olin sinkku, nykyään ei saa koska olen avoliitossa/kihloissa ja mieheni ei tykkää siitä, näin ollen siis koira saa nukkua joko A eteisessä B keittiössä tai C olohuoneessa (nukkuu A:ssa tai C:ssä).
Oman koirani kasvattaja (saksanpaimenkoira) ei ole pentutehtailija. Koirat kasvavat sisällä pentuaitauksessa ja pääsevät kesäisin kirmaamaan pentuaitauksessa ulkona. Tämän pentueen pentu (joka siis kasvoi pentuaitauksessa ja on nyt jo aikuinen eli 4v7kk) on kasvanut minulla kotona, ilman häkkiä, on saanut ruoan 2 kertaa päivässä ja vettä on tarjolla 24/7, joka vaihdetaan 2 kertaa päivässä uuteen, raikkaaseen ja kylmään veteen. Se on kasvanut vapaana asunnossa ja kasvaa edelleenkin eli sillä on lupa mennä eteiseen, keittiöön ja olohuoneeseen (vessaan se ei tietenkään mene, jos sitä ei pestä tai se ei käy saunassa (rakastaa siis saunomista yli kaiken) ja makuuhuoneessa sai olla ja nukkua samassa sängyssä kanssani, kun olin sinkku, nykyään ei saa koska olen avoliitossa/kihloissa ja mieheni ei tykkää siitä, näin ollen siis koira saa nukkua joko A eteisessä B keittiössä tai C olohuoneessa (nukkuu A:ssa tai C:ssä).
Kyllä minun sakemannini juoksee niin kuin sakemannin kuuluukin! Ja mistä sinä tiedät miten minun sakemannini juoksee, kun et ole koskaan sitä nähnytkään! Ja ei se linja määrittele sitä miten se koira juoksee, vaan mm lonkat, kyynäreet, selkä tms..! Ja eipä omani kipeä ole!
Ja teidän mielestänne kaikki näyttelylinjaiset saksanpaimenkoirat ovat sairaita, joilla vaan se perse laskee hiemankaan alaspäin! Mutta minäpä sanonkin mielipiteeni ja se on että kaikki saksanpaimenkoirat näyttelylinjaiset suoraselkäiset ovat sairaita! Sama koskee käyttölinjaisia ja sekalinjaisia! Siinäpä teille jotka kehtaavat ilkkua sellaisia näyttelylinjaisia saksanpaimenkoiria, joilla perse hiemankin laskee alaspäin! Ps: Onneksi omistan näyttelylinjaisen saksanpaimenkoiran, jolla se perse ei laske paljoakaan alaspäin!
Onhan ne sairaanNÄKÖISIÄ joilla persus laahaa maassa. Ei se ole terveennäköistä....
Ps: Onneksi omistan näyttelylinjaisen saksanpaimenkoiran, jolla se ***** ei laske paljoakaan alaspäin!
Kuuleppas näyttissakun omistaj omanlla sakemannillani EI se perse laske alaspäin! Tässä sinulle sakemanni, jolla se perse laahaa maata: http://i36.tinypic.com/2d27kg6.jpg
Sinulle Sivusta1
Edelleen odotan vastaustasi! Miksi minun siis pitäisi hävetä kulkea luiskaperseisen koiran kanssa? Eihän kukaan muukaan häpeä! Niin miksi minun pitäisi? Minä ainakin ylpeänä omistan luiskaperseisen sakemannin ja lenkitän sitä ylpeänä! Sano mitä muut halusi!
http://www.koirat.com/kuva/xeroges_olivia_78383
Ja seropisakemannin ruma tyyli puhua sen kun vaan jatkuu ja jatkuu ja jatkuu.......
Seropisakemanni : ruma koira
Näyttissakun omistaja : kaunis koira
:)
Kerropa miksi otit luiskaperseisen, mikä siihen on syynä? Oletko pinnallinen, että otat pelkän ulkonäön takia? Et välitä koirien terveydestä? Jos pidät sakuista, miksi et ottanu normaalin mallista? Saitko halvalla?
Ihminen joka kulkee tuollaisen kanssa, tukee sairaaksi jalostusta. Jos kaikki lopettaisivat noiden hommaamisen, se bisnes kuolisi ja jäljelle jäisivät vain terveemmät sakut.
Upea tuo Keeptouch's Caramia
täh?!?!, toi jälkimmäinenhän on luiskaselkäinen ja se astuu melkein kintereelle vai miksikä sitä nyt sanotaan, ks. tuo oikea takajalka! :(
ei ole seropisakemannin koira kyllä terveen näköinen, sorry vain.
ks tuon toisen koira tuossa alla linkitti:
http://www.koirat.com/kuva/keeptouchs_caramia_77384
Linkitäppäs oma koiras, jos on pokkaa!!!! Ps: Sinulla on MAAILMAN RUMIN koira!!
TERVEISIN: MAAILMAN KAUNIS LUISUPERÄINEN SAKSANPAIMENKOIRA JA SEN ONNELLINEN OMISTAJA
Ei Donna ole mikkään luisu!! Mia se luisu just onkin!! Ja sinulleko olisin kateellinen? Hah hah haa! En tasan tarkkaan ole sinulle, enkä koirallesi kateellinen!!
Kun etsin saksanpaimenkoiraa, niin etsin seka- tai näyttelylinjaista. Kun vastaan tuli minulle sopiva kenneli, niin en tiennyt, että kun koiran pentu kasvaa, niin siitä tulee nuin luiskaperäinen. Ei en ole pinnallinen. Ja ei en ota koiraa ulkonäön perusteella. Kyllä kyllä minä välitän koirien terveydestä. Jos en välittäisi niin molemmat koirani olisivat vakavasti sairaita. Mindy jolla oli tammikuun alussa 2013 pissatulehdus olisi jäänyt hoitamatta, mutta kun ei jäänyt, koska välitän koiran terveydestä ja hoidin sen asianmukaisesti. Donna jolla on A/A lonkat ja 0/2 kyynäreet sekä vakava-asteinen spondyloosi selässä, niin sitäkin minä hoidan, annan kipulääkettä, jos se tarvii, näin ollen siis välitän koiran terveydestä. En tiennyt edelleenkään, että koiran pentu kun kasvaa, niin siitä tulisi sen näköinen, kuin on nyt. Ja ei en saanut halvalla. Maksoi 800€ (joillakin maksaa 800€, 850€, 900€, 950€ tai 1000€).
Minä kun kuljen omani kanssa, en tue sairaaksi jalostusta. No kerroppas minulle sähköpostiin [email protected] mitkä kennelit kasvattavat suoraselkäisiä saksanpaimenkoira ja terveitä? Onko niitä enään? Jos on niin laitappas nimiä tulemaan!
Raappana & joobaxx : Kiitos. Ja kasvattajan sanoja lainaten: enempi näyttelylinjainen
En ole sakujen asiantuntija joten en osaa sanoa kuka ja mikä kasvattaa, mutta kummasti nuo ihmiset niitä omistavat, joten löytyy varmasti.
Juuri tuttuni otti sakun pennun, jonka isä on luiskaperse ja emä on normaali. Ja tuo luiskaperse isä on Saksasta, ei Suomesta.
En hyväksy missään rodussa sitä että siitä on jalostettu sairas, juuri nää luiskapyllyt sekä mm. bulldogit, cavalierit ja kaikki muut rodut missä on ominaisuuksia vedetty ihan yli.
Sinulle Raappana
Oman sakemannin isä on Suomesta, mutta emä EI ole, emä on Virosta! Joten....
:) :) :)
Ota ne lääkkees
Ota itte ne lääkkees Raappana
Minä EN käytä kuin ALLERGIALÄÄKKEITÄ ja ne OLENKIN JO ottanut, ASTMALÄÄKKEEN ja nekin OLEN JO ottanut!!
Ps: HYVÄ SE ON TÄÄLLÄ HUUDELLA KUN EI USKALLA TULLA SANOMAAN ASIAA PÄIN NAAMAA
AI NIIN MUTTA MÄHÄN OLINKIN SE HULLU JA SEKOPÄÄ ÄMMÄ JOKA EI KOIRIA TRVINNU JOTEN TULKAA ÄKKIÄ HAKEMAAN NOI KOIRAT POIS NE EI OO KÄYNY VIELÄ TÄLLE PÄIVÄLLE ULKONA EIKÄ OO SAANU RUOKAA
Tässä tämän näyttissakun omistaj sekarotuinen: http://www.koirat.com/kuva/tessu_67962 ja http://www.koirat.com/kuva/tessu_69876
Joo,läskihän se oma seropini onki,ku painaa alle 20kg (niinku ellän mukaan kuuluuki painaa) ,toisin ku sun,jotka painaa 40kg! et sinuna en paljoo huutelis mun koiria läskiksi,jos sun omat painaa enempi ku pitäis! sakemanninhan ei todellakaan kuulu etes painaa 40kg,ei varsinkaan nartun! ja parempi tietenki hieman lihavampi koira ku liian laiha,mitä sun koirat ovat! ja koska sä lähit tälle linjalle,niin mä annan kans palaa: sun koiraraukat pääsee kork. 2 kertaa vuorokauders ulos: aamulla 9-10 aikaan ja illalla 21-22 aikaan (joskus tossa välissä menette autolla johonki "juoksuttaan koiria) mun koirat pääsee 3-4 kertaa vuorokaudes ulos: aamulla 8-9 välil,14-16 välil, 20-21 välil ja sitten viel 23-01 välil.... näillä pakkasilla pienempiä lenkkejä,muutoin pitkiä lenkkejä... kesällä vielä pyöräilyt,tosin molemmat koirat erikseen.... nosta vaa tästä kunnianloukkaus,jos meinaat että saat sen läpi (epäilen kyllä,koska mä en sua tässä etes hauku..... ) ja oikeastaan turha vedota,että mä aloitin... noita kommentteja ku lukee,niin sä aloitit..... mutta joo... tän piti kyl olla muu,kuin meidän välienselvittelypalsta.....
PS: aloittajalle onnea pennun / koiran hankintaan =)
Siis näkeehän tuon seropisakemannin kommenteista ettei se ole ihan normaali.... Ihan asiaton koko tuo sen linja mitä se täällä vetää. Sen ja mun välisiä kommentteja on poistettu, luulen että se on ite laittanu varmaan ne poistopyynnöt:)
Olen tavannut joitakin tuon tyyppisiä ihmisiä elämässäni, en tiedä mikä niitä vaivaa, mielenterveysongelmat kai.
Huudatko sä "sakemaninarttu -09 noin paljon koirallesikin? Koiralla on hyvä kuulo ja ei varmasti tykkää tollasesta huutamisesta.
Onhan omani tosiaankin laihoja. Mindy (setterin/sakemannin mix) painaa anteeksi vain 34kg (setterin ihanne paino on 20-32kg ja sakemannin 22-32kg), joten Mindyllä ei ole kuin 2kg heitto ylöspäin. Mindyllä ei näy selkäranka / kylkiluut, mutta tuntuu, niin kuin pitääkin. Mindyn vyötärön mitta on 83cm, lantion mitta on 62cm ja keskimitta (vyötärön ja lantion puoliväli) on 74cm (en tiedä sitten kuinka paljon ne pitäisi olla, pitääkö vyötärön olla 150-160cm, lantion saman verran ja keskimitta saman verran? silloinhan Mindy olisi erittäin läski, koska mittanauha ei yltäisi koiran ympäri) ja säkä 67cm. Donna (puhdas sakemanni) painaa anteeksi vain 32kg (sakemannin ihanne paino on 22-32kg), joten on juuri sen painoinen, kuin kuuluukin olla. Donnalla ei näy selkäranka / kylkiluut, mutta tuntuu, niin kuin pitääkin. Donnan vyötärön mitta on 82cm, lantion mitta on 66cm ja keskimitta (vyötärön ja lantion puoliväli) on 82cm (en tiedä sitten kuinka paljon ne pitäisi olla, pitääkö vyötärön olla 150-160cm, lantion saman verran ja keskimitta saman verran? silloinhan Donna olisi erittäin läski, koska mittanauha ei yltäisi koiran ympäri) ja säkä 63cm. Meillä koirat pääsee 7krt pvässä ulos (klo: 07.30 1h hihna lenkki, 12.00 1h hihna lenkki, 15.00 1h vapaata juoksentelua, 16.00 1h hihna lenkki, 19.00 (ARKISIN) 25min hihna lenkki (VIIKONLOPPUISIN) 1h hihnalenkki, 22.00 1h hihnalenkki sekä 00.00 25min hihna lenkki)
Anteeksi vain mutta minä olen kyllä täysin normaali, eikä minulla ole mielenterveysongelmia, toisin kuin ERÄILLÄ
Niin teidän mielestänne sellainen koira, jolla on A/A lonkat, 0/2 kyynäreet sekä vakava-asteinen spondyloosi selässä pitäisi LOPETTAA, mutta minun, kasvattajan sekä erittäin monien kavereideni (sakemanni ihmisiä) mielestä koiraa EI lopeteta ennen kuin on PAKKO! Olen sentään HYVÄ ihminen, koska ANNAN koiralle MAHDOLLISUUDEN ELÄÄ, toisin kuin TE, TE olette ERITTÄIN HUONOJA ihmisiä, koska teidän mielestänne tuollainen koira EI ansaitsisi edes elää! HÄVETKÄÄ
Todista ettei ole:)
Meinaan olet todistanut joka kommentissasi ihan päinvastaista....
On se kumma,ku täällä tai missään muuallakaan ei saa puhua YLEISESTI,ilman,että otat joka ikinen kerta noi ittees! Onhan ne sairaanNÄKÖISIÄ joilla persus laahaa maassa
Mitä pitää todistaa? Ai ettei minulla ole mielenterveysongelmia? Todista ihan kuule yksinäsi! Ps: Niin kauan kun minulla EI ole lääkärin lausuntoa, jossa lukisi, että minulla on mielenterveysongelma, niin niin kauan minulla sellaista EI ole! ETKÄ sinä sellaista pysty minulle määrittelemään! Ja jos väität, että pysty niin voin minäkin!
Enhän minäkään ulkona mene kenellekkään huutamaan, jos joku jottain sannoo! Joten älä viitti keksiä tuollaista soopaa!
Kyllä se tarkoittaa! Te kaikki puhutte vaan MINUN koirastani!
Tunnen ton nimim. seropisakemanni / sakemanni narttu -09 (ovat 1 ja sama henkilö)
ESIM: Kuljen vaikkapa koirani kanssa tuolla kadulla.
Mistähän helkutista oot saanut sellasen kuvan että juuri sinun koirastasi puhutaan?!!?
Monta kertaa on sanottu että luisuperseiseT on rumia ja sairaita!
Annas kun muotoilen asian sinun kielelläsi:
MISTÄ VITUSTA KEKSIT ETTÄ SUN PISKIÄS HAUKUTAAN? ITE ALOTIT HAUKKUMAAN IHMISIÄ JA KIROOMAAN JA HUUTAMAAN ETKÄ EES MYÖNNÄ SITÄ, KOSKA OOT ILMEISEN ITSEKESKEINEN TYYPPI!!!!!!! TÄMÄKIN ON TODISTETTAVISSA NOISTA VIESTEISTÄ ETTÄ SINÄ ALOITIT KUN JOKU EI OLLUT SUN KANSSA SAMAA MIELTÄ KENNELISTÄ!!!!!
ÄLÄ SINÄ TULE ESIM MUNKAAN KOIRAA HAUKKUMAAN JOSTA ET EDES TIEDÄ MINKÄ ROTUNEN SE ON, ET SIIS VOI EDES TIETÄÄ MINKÄ NÄKÖNEN SE ON JOTEN ET VOI HAUKKUA SITÄ RUMAKSI. ME KYLLÄ TIIETÄÄN MILTÄ SUN KOIRAT NÄYTTÄÄ KOSKA NIIN AULIISTI JAOIT NIISTÄ KUVIA, TIEDÄN JOPA PAIKKAKUNNAN JOSSA ASUT, SUN NIMEN, IÄN, SUKUPUOLEN JA SÄHKÖPOSTIOSOITTEEN.
TIIÄN MYÖS SUN TERVEYDENTILAN JA SIVIILISÄÄDYN. JOTEN ÄLÄ TULE "TULKUTTAMAAN" ITTEES VIISAAMMILLE ELÄMÄN TOSIASIOISTA JOISTA ET MITÄÄN TIIÄ NEITISENI!!!!! SULLA EI TÄSSÄ OLE KAIKKI MUUMIT LAAKSOSSA, JOTEN KANNATTAA EHKÄ HANKKIA MUUKIN LÄÄKITYS KUN NE ALLERGIALÄÄKKEET!!!!!
Miltä tuntui saada tuollaista tekstiä...?
Kyllä minäkin tunnen tuon Näyttissakun omistaj! Mitä sitten vaikka seropisakemanni ja sakemanni narttu -09 on yks ja sama henkilö? Mitä siitä?
Ensinnäkin: EN ole mikkään tyhmä ETTENKÖ tajuaisi mitä ESIM sana tarkoittaa!!!!
Toiseksi: OSAAN minä LUKEA rivien VÄLISTÄ ja HUOMAAN kyllä missä PUHUTAAN koiristani ja missä EI!!!!
Kolmanneksi: AI JUMALISTE KUN PISTÄÄ VIHAKSI TOLLANEN
A OSAAN lukea RIVIEN välistä!
B TULI selväksi että luisuperseet on RUMIA ja SAIRAITA, mutta MINUN sakemanni EI ole luisuperse EIKÄ ruma!
C EN omista yhtäkään piskiä! Vaan OMISTAN koiran! Ja OSAAN edelleenkin LUKEA rivien välistä! Ai minäkö aloitin? Katso perkele tämä ketju alusta alkane, niin TIEDÄT ja NÄET kuka ALOITTI ja MINKÄ! ÄLÄKÄ syytä SYYTÖNTÄ! Ja EI EN ole itsekeskeinen tyyppi! Minä EN aloittanut! Ja kenenkään EI tarvitse olla SAMAA mieltä kennelistä, mutta kun se EI pentutehtailija perkele ole, niin se EI silloin ole!
D Kyllä minä TULEN sinun koiriasi HAUKKUMAAN, koska niin TEET sinäkin! Vaikka sinä TIEDÄTKIN minkä näköinen MINUN sakemanni on, niin EI sitä tarvitse haukkua! Ja niin TIEDÄTTE minkä näköisiä on MINUN koirani! Mitä sitten? Se EI oikeuta sinua EIKÄ muita haukkumaan niitä! Niin mitä minun paikkakunnastani? Nimestäni? Iästäni? Sukupuolestani? Sekä sähköpostiosoitteetani? Paikkakuntani on Kempele! Ikäni 28-vuotta! Sukupuoleni nainen! Sähköpostiosoitteeni [email protected]! Mitä nuista? ETPÄHÄN kuitenkaan tiedä KOTIOSOITETTANI, joten....
E Sinä ET minun terveydentilaani tiedä! Luulet tietäväsi! Ja tietäväsi mukaan se on mielenterveydenvikainen, vaikka EN todellakkaan sitä ole! Mitä sitten vaikka TIEDÄT sivilisäätyni? Sehän on PARISUHTEESSA, AVOLIITOSSA ja KIHLOISSA! GOOGLETTAMALLA TIEDÄT MUUTEN ET! ÄLÄ itse tule tulkuttamaan VIISAAMMALLE ELÄMÄN TOSIASIOISTA JOISTA ET MITÄÄN TIIÄ! ENKÄ ole neitisesi! Minulla ON kaikki muumit laaksossa! Sinulla taas EI! Hanki itse ne LÄÄKITYKSESI! Minä EN tarvitse muita LÄÄKKEITÄ, kuin ALLERGIALÄÄKKEET SEKÄ ASTMALÄÄKKEET!
F Kun KERTA TIEDÄT minusta, niin tässäpä LISÄKYSYMYKSIÄ: 1. mikä on minun toinen nimeni (LAITA ENSIMMÄINEN KIRJAIN) 2. sukunimeni (LAITA ENSIMMÄINEN KIRJAIN) 3. lempi artisti / bändi? 4. omistanko pöytäkoneen, läppärin, älypuhelimen, ipadin/ipodin? 5. onko minulla yhtään reikää hampaissa? 6. minkä merkkinen kamera minulla on?
F 1. M 2. L 3. Suvi Teräsniska, Reckless Love, Antti Tuisku, Taikakuu, XL5. 4. Tällä hetkellä läppäri. Sit oli joku kosketusnäyttöpuhelin. 5. Muistaakseni ei. 6. En muista
:D
Sinulle korviin särkee
Miksi minä koirilleni huudan? Ne uskoo ilman huutamattakin! Te ette usko vaikka mitä sanon, joten.... Ps: Seropi on ollut minulla 7 viikkoisesta asti ja on nyt 5v9kk ja sakemanni on ollut minulla 8 viikkoisesta asti ja on nyt 4v7kk ja ei en ole koskaan kummallekkaan huutanut!
Sulla on
F 1. M 2. A OS L 3. Reckless Love, The 69 eyes 4. Tällä hetkellä läppäri sit oli joku kosketusnäyttöpuhelin 5. Muistaakseni ei 6. En muista
Sakua ei tarvitse kyllä ihan joka päivä harjata. :) Ainakin omani turkki pysyy hyvänä, kun harjaa lerran viikossa-kuukaudessa.
Taas on lähtenyt mopo täysin käsistä. Ulkonäköasiat ovat sivuseikka, eivätkä saa mennä jalostuksessa terveyden edelle, oli mikä rotu tahansa kysymyksessä. Saksanpaimenkoira on alun perin käyttökoirarotu ja sellaisena se tulee säilyttääkin. Näyttelyjalostus ei ole tuonut mitään hyvää rodulle ja mielestäni epäterveitä yksilöitä jalostavat ihmiset ovat vaaraksi koko rodun tulevaisuudelle.
Mitä alkuperäiseen kysymykseen tulee, niin saksanpaimenkoira ei ole vain lemmikki, vaan se vaatii paljon koulutusta, vielä enemmän aktiviteettejä, jossa se voi toteuttaa rodunomaista käyttäytymistä, eli toteuttaa viettikäyttäytymistään. Valitettavasti lonkka-, kyynär- ja selkäsairaudet, sekä allergiat ovat aika yleisiä. Kuitenkin saksanpaimenkoira on uskollinen, rohkea ja joskus todella kovapäinen kumppani ;), josta on koko perheelle suunnatonta iloa. Ja Saksis katsele vaikka tuolta lisää
http://saksanpaimenkoira.net/index.htm
Hienon mallinen saksanpaimenkoira sinulla!
Kiitosta vaan ;), on se minunkin mielestä ihan komea ja muutenkin hieno sissinheimon koira. Aika hoikassa kunnossa oli tuolloin, nyt on muutama kilo enemmän massaa ;).
Kiva kun tuollane.kin sivu! :) Käynpäs kurkkaamassa heti.
En yleensä kirjoittele palstalle, koiraihmiset ja etenkin sakuihmiset ovat liian riidanhaluista porukkaa. Kannattaa pitää ihan vaan oma linja, eikä mennä muiden mukaan. Itsellä on pääpainoitteisesti käyttislinjainen saku-uros ja kasvatan koiraa ihan normaalisti, todellakaan emme ramppaa alajaostoissa ja muualla vaan hyvin menee kun ihan maalaisjärjen mukaan eletään. Mitä keksii virikettä sakulle, elämän menoja, kaikki käy sakulle.
Kaikenlaista ihmiset on mieltä, mutta pitää tiettää mitä mieltä on itse. Käyttiskään ei tarvitse väistämättä kovaa koulutusta vaan pointtina on se YHTEIStyön tajuaminen. Lemmikiksi en ekaksi lemmikiksi suosittelisi ainakaan käyttistä, ellei sitten ole tolkkua eläinten asioista, kun siinä yhdistyy aktiivisuus, haastavuus yms niin tarvii olla kärsivällisyyttä ja maalaisjärkeä ettei heti hanskoja tiskiin. Mitä koiraihmisiä tavannut puistoissa, ei monikaan edes koiraihmisistä ole aivan perillä koirista. Joten tarvii tietää missä mennään, ennen kuin menee asioihin.
Tässä keskustelussa vissiin oli tarkoitus keskustella sakemannin ottamisesta yms. Joten varmaan nämä muutamat jotka täällä rupeaa päätään aukomaan toisilleen ja arvostelmaan toisten koiria niin saisitte hävetä! MM. seropisakemanni! Lopeta tuo riidan haastaminen. Tuo on ihan turhaa. Voi olla että tiedät paljon koirista, sitä en kiellä, mutta tuo sinun leuhkiminen ja asenteesi on sellainen että mene itseesi!! Jos lapsi kysyy että kannattaako sakemannia ottaa perheeseen ja miten äidin sais suostumaan ottamaan se niin ei nuo sinun kommentit hyvin asiallisia ole.
Itse voin usean sakemannin omistaja sanoa että sakemanni on erittäin hyvä perhekoira jos on oikein koulutettu. suuri vastuu on siis vanhemmilla että koirasta ei tule "petoa" koska sen sakemannista saa hyvinkin herkästi jos ei tiedä miten koiralle näytetään "kaapin paikka". Koira kannattaa hankkia kennelistä tai tutulta jonka uros ja emä on nähtävissä. Rekisterissä oleva koira kannattaa olla, koska sakemannit ei tosiaan ole kaikkein terveimpiä koiria. Sillon vakuutus kattaa kulut, jotka lääkärikäynneistä aiheutuu :)