http://yle.fi/urheilu/uskon_etta_sauerlandista_irtautuminen_tapahtuu_todella_nopeasti/7005814
Mahtava uutinen kaikille nyrkkeilyfaneille. Jokohan keväällä nähdään Robbe tuvantäyteisellä Hartwall areenalla ottelemassa jotain maailmanluokan nyrkkeilijää vastaan???
Mahtava uutinen kaikille nyrkkeilyfaneille. Jokohan keväällä nähdään Robbe tuvantäyteisellä Hartwall areenalla ottelemassa jotain maailmanluokan nyrkkeilijää vastaan???
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuskimpa nyt ensimmäistä matsia käydään ketään maailmanluokan
ottelijaa vastaan.
Ja mikä kenellekin on maailmanluokan ottelija.
Nämä asiajutut pitää saada Robertin takaraivosta pois kummittelemasta,
muuten ei hommasta tule mitään.
Eikä tuo kiista ole suinkaan vielä ohi, Sauerland on iso vaikuttaja
ja ns. maallikolla voi olla todella hikiset paikat kiistellä heidän
kanssa. Ketä nämä yllättävät auttajat sitten on, heillä kyllä pitää olla
euroja ja vaikutusvaltaa. Ja auttaako sekään jos on vastassa mustaa
valkoisella.
Raha auttaa aina jos sitä on riittävästi. Sauerland taipuu varmasti jos tiskiin lyödään riittävä määrä euroja eli näillä taustahemmoilla on riittävästi varallisuutta.
Eikä se summa mikään aivan hirvittävän suuri voi olla. Kannattaa huomioida että Sauerlandin kannalta toinen vaihtoehto on ettei se saa mitään. Heleniukset ei varmasti mitään jättisakkoja pysty maksamaan ja jos sopua ei synny niin Robbe ei ottele enää otteluakaan(Sauerland ei saa edes ottelujen kautta rahojaan). Neuvotteluasema ei siis ole ihan niin huono kuin täällä annetaan ilmi. Sauerland on ennen kaikkea liikeyritys ja sen omistajia ei kiinnosta mikään muu kuin raha.
Tää Kalle nyt on aina ollut sellainen suun länkyttäjä, johan hän on aikoinaan ollut toimitsijakiellossa kun järkkäsi otteluillan nyrkkeilyliiton kanssa tekemänsä sopimuksen vastaisesti. Sanoi vain liitolle ylimielisesti, mähän teen mitä mä haluan.
Jotain tappelujahan sillä oli myös kunnallispolitiikassa pari vuotta sitten jne.
Ennen kuin viimeinen sivu on käännetty, niin ei kannata vatvoa näitä. Tuossa jutussahan ei ole kuin Kallen sana ja siihenhän ei ole luottaminen.
Asia on kyllä hoidettu Heleniusten puolelta, niin päin metsiä, kuin vain voi, eikä vähiten vaitiolopykälän vuoksi.
Kun sopimus on laillinen ja sitä alkuperäistä huippupaperia ei vissiin ole näytettäväksikään, niin hiljaista on.
Kyllä Sauerland on tässä asiassa se, joka naputtaa tahtipuikkoa, oli asiaa hoitamassa millaiset Matlockit hyvänsä ja suututtaa ei kannattaisi.
Hiljaisuudessa olisi voitu aikaansaada kelpo tulos ja sopimus olisi purettu sopivalla rahasummalla.
Niinhän siinä sitten kävi. Sauerland pakotti Heleniuksen takaisin.
Robbe voisi ensin tyrmätä Povetkinin ja sen jälkeen Klitskon. Olisi upeata jos nämä ottelut käytäisiin Helsingissä mutta se ei taida olla realistista?
Joo. Ainoa ongelma tässä vaiheessa on, mahtuvatko kaikkien isojen liitojen vyöt sopivasti uumalle.
Mitä väliä sillä on missä tallissa on kun ei ota matsia?
Jos se joskus keväällä ja kesän aikana ottaa niin pari kehäraakkia kaivetaan naftaliinista. Sitten kun tulee taas kovempi vastus niin tulee pipi sormeen.
Ongelma Heleniuksen kanssa on se, että ei löydy riittävän väsähtänyttä ennen hyvin nyrkkeillyttä ottelijaa, jotta Helenius uskaltaisi kehään.
Ei toi homma nyt oikein lupaavalta vaikuta muutenkaan, jäädä Suomeen harjoittelemaan. Jos haluaa päästä korkealle ja on tollanen talli valmentajineen takana, niin silloin asutaan pelipaikalla vaikka teltassa salin ulkopuolella.
Eipä ole irti Sauerlandista, raha taitaa ratkaista.
http://www.mtv.fi/sport/nyrkkeily/uutiset.shtml/2014/01/1850730/robert-heleniuksella-mielenkiintoa-jatkaa-sauerlandilla
Jaa.