tulitikkurasiat

amatööri2

Heips!
Sain yhdeltä rouvalta noin 15vuotta sitten laatikollisen tulitikkuaskeja joita hän oli kerännyt noin 20vuotta ympäri maailmaa kaikki on hyvä kuntoisia ja tikut sisällä noin 500 askia minkähän arvoisia ne yleensä ovat maksetaanko niistä hyvin vaiko ei onko helsingissä paikkoja joista saisi hintaarvioita?

5

4244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaa

      Todennäköisesti sulla on suhteellisen arvokas kokoelma, varsinkin jos ja kun askeissa on vielä alkuperäiset tikut tallella. Ensinnäkin, ÄLÄ MYY HALVALLA, ottajia varmaan olisi. Näkemättä kokoelmaa on tietysti vaikea sanoa, mutta jos varovaisesti arviota antaisin, niin hyvinkin saattaa olla alkaen 10€ aski tai reilusti ylikin. Tuota voit pitää laskelmissasi lähtökohtana. Tsekkaan tuossa muutaman paikan ja vaikka ilmoittelen kun saan tarkempaa tietoa mahdollisista ostajaehdokkaista ja hinnoista.

      • ammattilainen

        No ei niistä nyt sentään noin paljoa makseta!
        1-10€/kpl riippuen harvinaisuudesta.


      • Pete
        ammattilainen kirjoitti:

        No ei niistä nyt sentään noin paljoa makseta!
        1-10€/kpl riippuen harvinaisuudesta.

        Tulitikkuaskin etikettejä? Minulla olisi muutamakymmenen vanhoja 50-60L. etikettejä tallennettuna kansioon, missä näiden arvoa voisi Helsingissä käydä arvioimassa?


      • coaster
        Pete kirjoitti:

        Tulitikkuaskin etikettejä? Minulla olisi muutamakymmenen vanhoja 50-60L. etikettejä tallennettuna kansioon, missä näiden arvoa voisi Helsingissä käydä arvioimassa?

        Ei noilla etiketeillä juurikaan ole arvoa.
        Muutamasta kymmestä voi saada 10-20€.
        Jos ne on suomalaisia vientietikettejä, hinta on alhainen. Sampo-etiketit on usein kalliimpia.


    • Anonyymi

      Olisko kiinnostusta kellään vanhoihin mainostulitikku rasioihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      20
      1639
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      1518
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1376
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1049
    Aihe