Pyysin ulosottomieheltä että tehtäisiin maksusuunitelma niin että maksaisin joka kuukausi itse 1/3 tilistä ulosottoon ja muutaman euron jopa päälle, Mutta eipä kuulemma onnistukaan, käytännöt on uo:n mukaan muuttuneet?
Onko muilla samoja kokemuksia, onko nuo uo:n harkinnan alaisia asioita vai jopa laissa/asetuksissa säädetty. Miten voi olla että jotkut saa maksaa itse ja jotkut ei ?
Nyt jää huolettamaan mitä työnantaja tuumaa tästä :(
Onko muilla samoja kokemuksia, onko nuo uo:n harkinnan alaisia asioita vai jopa laissa/asetuksissa säädetty. Miten voi olla että jotkut saa maksaa itse ja jotkut ei ?
Nyt jää huolettamaan mitä työnantaja tuumaa tästä :(
Vastaukset 20
Vanhimmat
no etpähän jätä maksamatta.
Ilmeisen moni ei maksa ajallaan jos eivät suostu.
Uo on siitä erillainen virkamies että tekee itse päätökset.
No juu ymmärrän kyllä tuon maksamatta jättämisen mutta omalla kohdalla siitä ei olisi ollut pelkoa. No nyt siten työnantajan puolelta voi tulla yllättäen "yt-neuvottelut".. Noh, siinä vaiheessa sitten kyllä mainitsen asiasta myös ulosottoon :P
ps. voiko muuten ulosmittaus (=maksuhäiriömerkintä) olla perusteltu syy työsuhteen irtisanomiseen? En ole pankki- tai rahoitusalalla kylläkään mutta ala on kuitenkin sellainen missä on parikin kertaa tehty henkilöistä turvallisuusselvitykset.
Ei normaalissa duunissa. Hyvin harvoissa kohteissa tarvitaan ns. luotettavuutta tai sitten jos olet sellaisessa duunissa, missä käsittelet rahaa (nykyään niissäkin on ihan eroja työnantajissa, jotkut työnantajat eivät välitä, jotkut välittävät, suurin osa ei välitä päinvastoin kuin ennen) olet kirjanpitäjä/tilintarkastaja (vähintään tulee uskottavuusongelma, mutta ei sekään takaa, että saisi potkut) tai olet pankissa yms. Asianajajilla ei vissiin saa olla luottotiedot menneet, muuten menettää työnsä. Jos turvallisuusselvitys on jo tehty sekin jo on eri asia (eikä sekään takaa, että tulisi potkut jos on maksuhäiriömerkintä). Aina kuitenkin asia riippuu työnantajastasi ja lähimmästä esimiehestä. Palkanlaskijallehan se tieto menee. Jo olet pienessä firmassa, niin asia saattaa kantautua esimiehelle, isossa firmassa ei välttämättä. Jos ovat jo muutenkin haluamassa sinua ulos, niin varmasti keksivät tuosta loistavan syyn. Toisinaan niitä syitä keksimällä keksitään. Maksuhäiriömerkintä ei nykypäivänä ole niin kova juttu kun niin monella on niitä. Jos ala on sellainen, että siinä vaaditaan ehdotonta luotettavuutta omissakin raha-asioissa, niin varmaan käry käy ja tulee potkut. Harvemmin kuitenkaan.
no ei kai .... jonnekkin lainaneuvottelijaksi ym tehtäviin on varmaan este.
Se on ihan työnantajasta kiinni.
Itselläni ei vaikuttanut tehtäviin kun kerroin rehellisesti.
Ketään normiduunaria ei voi irtisanoa jos luottotiedot menee. Työnantaja ei välttämättä siitä edes tietoa saa, ainoastaan palkanlaskija.
No vouti voi imeä peukkuaan.
Ei kelvännu enempi tyytyköön vähempään
Palkanulosmittaus ei aiheuta luottohäiriömerkintää !
No ihan samalla tapaa siitä tulee pitkäIkaisesta ulosotosta ump merkintä.
Ja merkinnät on jo varmaan olemassa kun on uo asti mennyt
Minulle ulosottomies sanoi että hänellä on lähes ainoastaan huonoja kokemuksia näistä maksusopimuksista; yleens jossain vaiheessa maksaja jättää maksamatta. Lisäksi uo:lle on lisätyötä kun pitää huolehtia että saa ne palkkakuitit kuukausittain.
Mihin se vouti niitä palkkakuitteja tarvitsee?
Jos tulot vaihtelevat kuukausittain, niin vouti haluaa varmistaa että velallinen on maksanut kaiken sen mitä pitää.
Mistäpäin maata löytyy vouti jolla on aikaa moiseen? No, tekosyyhän se on tuokin kieltäytä maksusopimuksesta
Minä tein maksusuunnitelman uo.n kanssa ettei tieto mene palkanlaskentaan, mutta joudun lähettämään hänelle joka kuukausi palkkakuitin. Sitten ilmoittaa minulle mitä on vähintään maksettava.
Voin toki maksaa enemmän jos pysyn.
Kaupanalalla työnantaja tarkastaa työntekijän luottotiedot. Siinä nyt ei mitään niin ihmeelistä ole. Työnantajalla on oikeus tarkastaa taustat.
Luottotiedot voi kuka vaan tutkia eikä syytä tarvita.Vaikka naapurin tiedot voi käydä katsomassa kun maksaa ja tietää sos tunnuksen loppuosankin.
niin eli... ?
Voi käydä kuka tahansa tarkistamassa. Itselläni oli luottotiedot mennyt. Ulosottomies otti yhteyttä työnantajaan palkasta pidättämisen vuoksi. Siitäpä työnantaja riemastui ja yht äkkiä ei ollut töitä tarjolla. No vein jutun eteäpäin väärin perustein irtisanotuksi tulemisesta. Sain vuoden palkan n.30000 ja maksoin siitä 2000e perintälaskut vaivatta. Eli mulle jäi about 28000e käteen ja löysin uuden paremman työpaikan alle kuukaudessa. Voi sitä entisen työnantajan v.... määrää. ELI VIEKÄÄ asia eteenpäin jos tulette kaltoinkohdelluksi työnantajan toimesta.
Ulosottomiehen ei siis ole mikään pakko tai velvollisuus suostua maksusuunnitelmaan ja ei välttämättä suostu, koska sinulla on ehkä paljon ulosotossa (summa) ja mahdollisesti tulossa lisää ja olet hänen mielestä nuori.
Ja kuten sinulle on tässä ketjussa laitettu on luottotietojen kysely ihan laillista ja julkista tietoa, yleensä siihen, että joku kysyy on peruste. Ja sinulla on oikeus tietää, kuka on sinun luottotietoja kysellyt, eli asiakastietoon jää merkintä.
Vajaa 3000€ oli uossa laskua, olen keski-ikäinen, vaki työ ja suht hyvät tulot. Käytännöt on siis uo:n mukaan muuttuneet.
Ikävää tämmöinen koska nythän tässä ollaan ihan eri asemassa mitä esim. jonllakin toisella paikkakunnalla olevien ulosottoviraston asiakkaiden kanssa, eikö kaikkien pitäisi olla ns. samalla viivalla, kyseessä kuitenkin valtion virasto ?
No eipä tuo haittaa, jos työantaja tästä saa jotain irtisanomiskiksejä niin toivottavasti käy kuten nm. "Ex velallinen" kirjoitti ! :D
Mulla tippui luotot pikkuhiljaa ulosottoon, ensin siellä taisi olla velkaa alle tuhat. Soitin ulosottoon ja sain maksusopimuksen, jolla lyhennän itse palkastani (600-800e/kk). Kerroin myös, että lisää on tulossa - ja paljon. (Arviolta n. 30000e) Ja olen siis alle 25-vuotias.
En olisi varmasti kehdannut mennä töihin, kun olisin joutunut näkemään palkanlaskijaa päivittäin, ja aivan varmasti asia olisi kantautunut myös muiden korviin.