Pahin on ohi!

Hinnat nousee, lähde: Taloussanomat
21338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Joo ruan ja bensan hinta !

Äänestä
  • Loordi nosti myös palkkiotaan vuoden vaihtuessa, nostin yleistä palkkiotasoani kuluttajahintaindeksin kohoamisen verran eli 1,5%. Palkka nousee seuraavan kerran toukokuussa taas, mutta omaa laskutustani nostin jo maltillisesti nyt. Nostin siis omaakin hinnoitteluani. Vuokraa en vielä korottanut, kun se on sovittu kiinteäksi toukokuun loppuun asti, seuraava vuokrankorotus on vasta kesäkuussa siis.

    Äänestä

Nytkö sinä vasta huomasit.?aika.....nyt nousee hinnat ja kuluttajalle jää yhä vähemmän käteen.

Äänestä

Onneksi ostin ajoissa,inflaatio maksaa koko lainan.

Äänestä
  • Huvittavia nämä käsitykset. Inflaatio "maksoi" lainan 70-luvulla, jolloin duunarit saivat lakon uhalla inflaatiota suuremmat palkankorotukset.

    Nyt inflaatio olisi velalliselle pahinta, mitä voisi tapahtua, koska se nostaa korot pilviin, kulutushyödykkeiden hinnat pilviin ja romahduttaa reaalipalkat ja ostovoiman.

    Luuletko tosiaan, että teollisuuden duunari saisi pyydettäessä inflaatiota suuremmat korotukset? Ehei... tuotanto siirtyy hinkuvintiaan.

    Tämä palsta on täynnä lapsia ja idiootteja.

    Äänestä

  • 4534 kirjoitti:

    Huvittavia nämä käsitykset. Inflaatio "maksoi" lainan 70-luvulla, jolloin duunarit saivat lakon uhalla inflaatiota suuremmat palkankorotukset.

    Nyt inflaatio olisi velalliselle pahinta, mitä voisi tapahtua, koska se nostaa korot pilviin, kulutushyödykkeiden hinnat pilviin ja romahduttaa reaalipalkat ja ostovoiman.

    Luuletko tosiaan, että teollisuuden duunari saisi pyydettäessä inflaatiota suuremmat korotukset? Ehei... tuotanto siirtyy hinkuvintiaan.

    Tämä palsta on täynnä lapsia ja idiootteja.

    Miksi palkan pitäisi nousta vielä enemmän kuin inflaatio? Inflaatio syö lainaa aina kun palkka nousee, vaikka se nousisi inflaatiota vähemmän.

    Äänestä

Hih, megalamasta tulikin täysi suutari :D

Asuntojen hinnat ovat pahimmillaan pysytelleet samassa mutta auta armias nyt kun MEGALAMA on virallisesti ohi ja kohta naputellaan tuttuja 10% vuosinousuja jokaisessa asuntoluokassa.

Taas vietiin vuokralaista ja säästäjää kölin ali, jäi varmaan taas ostamatta?

Äänestä
  • mennyt ei koskaan palaa..... näin se vaan on, valitettavasti?

    Äänestä

Hih, megalamasta tulikin täysi suutari kun MEGALAMA on virallisesti ohi .

Olitko sinäkin ajatellut megalamaa päässäsi?

Vai että megalama oli muulilla mielessä?

Sieltä se tuli totuus jälleen kerran,sitä on ku-set ja pas-kat ollut tähän päivään asti housussa kerram menit nyt julki tuonkin tuomaan että mega lama.

Taas te pöhnäpäät olitte ja olette muitten juksutettavana,mediahan sultaa samaa pas-kaa mitä suolti 2010,ootteko te noinkin pi-run pöljiä.??????

No totta kai te oote taunoista taunoinpia,sen tietää kaikki.

Nyt teille kaikista hönnöimille luotiin kuva joka ei kestä päivän valoa.


Taloustutkijat varoittavat: Länsimaiden jättivelat voivat vaatia kovia toimia.


Länsimaiden julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen lähestyy 200 vuoden huippulukemia, laskevat taloustutkijat. Velasta selviytyminen voi vaatia kehittyvistä maista tuttuja keinoja, kuten rajuja kulukuureja ja talletusveroja.

EIKÖHÄN SE TAAS HYMY HYYTY KÄY SAMOIN KUIN 2010yksinkertaisille rassukoille.


Kehittyneiden talouksien julkinen velka on huippulukemissa, eikä siitä selviytymiseen ole kiinnitetty tarpeeksi huomiota, arvioidaan Kansainvälisen valuuttarahaston julkaisemassa tuoreessa tutkimuksessa.

Länsimaiden julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen lähestyy 200 vuoden huippulukemia, taloustutkijat Carmen Reinhart ja Kenneth Rogoff laskevat. Korkeammalla se on tutkijoiden mukaan ollut vain toisen maailmansodan lopulla.

Jo ikääntyvä väestö, paisuvat julkiset menot ja väestönkasvun pysähtyminen vaikeuttavat julkisen talouden hoitoa. Julkisen velan kasvu lisää taakkaa merkittävästi, tutkijat arvioivat.

Kehittyvät taloudet ovat talouskriiseissä joutuneet turvautumaan lainojensa uudelleenjärjestelyyn ja julkisen talouden rajuihin säästökuureihin. Huippulukemista huolimatta länsimaat uskovat selviytyvänsä velkaantumisestaan talouskasvun turvin.

Historiallisesti näin ei kuitenkaan ole käynyt kehittyneissäkään maissa, vaan kivuliaampia keinoja, kuten velkaleikkauksia, korkeampaa inflaatiota ja talletusveroja, voidaan tarvita, tutkijat varoittavat.

http://yle.fi/uutiset/taloustutkijat_varoittavat_lansimaiden_jattivelat_voivat_vaatia_kovia_toimia/7011579

Äänestä
  • JA JOTTEI PÖLJEMMILTÄ UNOHDU TODELLISUUS NIIN LUKEKAA MEGA LAMA TULEE VYÖRYEN NISKAA.

    Professori tyrmää Olli Rehnin hehkutuksen eurokriisin hoidosta.

    Aalto-yliopiston professorin Pertti Haaparannan mielestä Rehnin väitteet ovat "aika erikoisia".

    samoin kuin tämä herra myös.

    Nobelisti: Eurokriisi ei ole vielä ohi.


    Talousnobelisti Paul Krugmanin mukaan eurokriisi ei ole vielä ohi. Kriisimaiden vienti ei vedä, ja valtionvelan määrä jatkaa kasvuaan.

    Talousnobelisti Paul Krugmanin mukaan euroalueen velkakriisi ei ole vielä ohi.

    Vaikka kriisimaiden lainakorot ovat laskeneet markkinoilla tuntuvasti vuoden 2011 huipputasosta, valtionvelan määrä on edelleen jatkanut kasvuaan läpi euroalueen, Krugman toteaa New York Timesin blogissaan.

    Kriisi voidaan Krugmanin mukaan julistaa voitetuksi vasta silloin, kun kriisimaiden vienti alkaa taas vetää ja velkataso laskea. (Tämä edellyttää muun muassa sisäistä devalvaatiota eli palkkojen tuntuvaa laskemista.) Tästä Lukikin on monen monta kertaa kertonut.

    – Europessimistinä minun on tunnustettava, että resepti voi kyllä toimia. Kriisin voittamisen taloudellinen, poliittinen, ja sosiaalinen hinta on kuitenkin huima, Krugman kirjoittaa.

    Krugmanin mukaan eurokriisi saattaa yhä kärjistyä, mutta EKP:n määrätietoisuus taltuttaa sijoittajien pelot on antanut Euroopalle hengähdysaikaa.

    Äänestä

TAAS MENEE MUULILTA YÖ UNET NIIN ETTÄ HEILAHTI.

Pis-si ei lopu ja vetelät housusta.Jännitys jatkuu koko 2020 luvulle asti.

Heikoimat sortuu rehnin tielle.

Äänestä

Varoitan teitä vakavasti, valtiot ovat niin suuressa liemessä Euroopassa, että ne voivat varastaa teiltä vaikka 10% talletuksistanne.

t. asiantuntija

Äänestä

Hinnat nousee ja käytettävissä olevat rahat vähenee. Se on tsunami Suomen taloudessa silloin, jee.

Äänestä

Megalama oli ja meni! Hinnat käytännössä raketoivat jo viime vuonna! Onneksi ostin omani ajoissa rommahduksen aattona vuonna 2013!

http://www.asuntojenhinnat.fi


Mites siellä vuokrakassulla? Onko Säly ja Jösse jo saapuneet naapuriin "ulkoiluttamaan mäyräkoiraa"?

Äänestä

Niinistön puolueen edustajat kertovat karua kieltä.

Rankan konkurssiaallon uhka: "Taantuma näkyy"


Finanssialan Keskusliitossa ei purematta nielaista kansanedustaja Harri Jaskarin lausuntoja yritysten verenkierron katkeamisesta ja uhkaavasta konkurssiaallosta.

Kokoomuksen kansanedustaja Harri Jaskari kirjoitti äsken, että poliitikot ovat eurooppalaisessa pankkikatastrofissa tekemässä sellaisia regulaatioita ja kustannuksia pankeille, että ne keskittyvät vain omiin parhaimpiin asiakkaisiinsa. Rahaa annetaan kitsaasti, vain varmoilla vakuuksilla ja korkealla korolla, ja samalla yritysten verenkierto katkeaa.

Jaskari varoittelee blogissaan, että tätä menoa Suomeen iskee ennennäkemätön konkurssiaalto. Hän patistaa suomalaisia sijoittamaan pankkitileillä lepääviä rahojaan tukemaan suomalaisia yrityksiä.

(Tulossa se on mutta tällä palstalla tiedetty hyvinkin kauan)joten ei tule näille puuntakaa.)

Äänestä
  • "Hän patistaa suomalaisia sijoittamaan pankkitileillä lepääviä rahojaan tukemaan suomalaisia yrityksiä."

    Jaskarille kertoisin,se on jo liian myöhäistä.

    Ja täälä palstalla on jokainen tienyt,suomen pyyhkäisee valtava konkurssi aaltto niin että maa tärisee.


    Suomesta on kadonnut 120 työpaikkaa päivässä


    Puolentoista viime vuoden ajan jokaisena työpäivänä on syntynyt keskimäärin 700 uutta työpaikkaa. Ikävä kyllä samaan aikaan päivittäin on hävinnyt 820 työpaikkaa. Tilanne ei näytä juuri muuttuvan alkaneen vuoden aikana.


    Ekonomistit odottavat
    työllisyyden heikentyvän

    Työntekijäpuolen keskusjärjestön SAK:n kehittämispäällikkö Juha Antila arvioi, että työmarkkinoiden tilanne ei juuri muutu tänä vuonna. Samaa mieltä ovat lukuisat suhdanteita ennakoivat ekonomistit. Työpaikkoja uhkaa etenkin heikko suhdanne ja rakennemuutos.


    Tehdasteollisuudesta on hävinnyt 100 000 työpaikkaa vuoden 2000 jälkeen. Paitsi matalasuhdanne myös rakennemuutos on riepotellut etenkin metsäteollisuutta ja informaatioteknologiaa. Myös metalliteollisuusyritykset ovat kokeneet kovia.


    Vaikeudet ulottuvat
    kauppaan ja palveluihin

    Suljettu eli kotimarkkinoiden varassa toimiva sektori on tähän asti kannatellut työllisyyttä. Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan tutkimusjohtajan Mika Malirannan mielestä tilanne ei ole kestävä ja tarvitaan rakenteellisia säästöjä.

    Työttömyys pahenee aloilla, jotka ovat toistaiseksi selviytyneet melko hyvin. Julkinen sektori on kärsinyt verotulojen kutistumisesta ja viime vuonna monet kunnat irtisanoivat väkeään. Kuntien ja valtion säästöt ja työpaikkojen vähentämiset jatkuvat tänä vuonna.


    Lisäksi työpaikkojensa puolesta pelkäävät pihtailevat rahojaan. Varsinkin suuria ostoksia lykätään. Esimerkiksi henkilöautojen ensirekisteröintien määrä laski viime vuonna seitsemän prosenttia edellisvuodesta.

    – Kaupan alan näkymät ovat synkät

    Epävarmuus on jo hyydyttänyt asuntokauppaa. Viime vuoden tammi-syyskuussa asuntoja ostettiin ja myytiin kuudennes vähemmän kuin vuotta aiemmin vastaavaan aikaan.

    Kysynnän vaisuus on supistanut rakentamista – ja alan työllisyyttä.

    Äänestä

  • Luki. kirjoitti:

    "Hän patistaa suomalaisia sijoittamaan pankkitileillä lepääviä rahojaan tukemaan suomalaisia yrityksiä."

    Jaskarille kertoisin,se on jo liian myöhäistä.

    Ja täälä palstalla on jokainen tienyt,suomen pyyhkäisee valtava konkurssi aaltto niin että maa tärisee.


    Suomesta on kadonnut 120 työpaikkaa päivässä


    Puolentoista viime vuoden ajan jokaisena työpäivänä on syntynyt keskimäärin 700 uutta työpaikkaa. Ikävä kyllä samaan aikaan päivittäin on hävinnyt 820 työpaikkaa. Tilanne ei näytä juuri muuttuvan alkaneen vuoden aikana.


    Ekonomistit odottavat
    työllisyyden heikentyvän

    Työntekijäpuolen keskusjärjestön SAK:n kehittämispäällikkö Juha Antila arvioi, että työmarkkinoiden tilanne ei juuri muutu tänä vuonna. Samaa mieltä ovat lukuisat suhdanteita ennakoivat ekonomistit. Työpaikkoja uhkaa etenkin heikko suhdanne ja rakennemuutos.


    Tehdasteollisuudesta on hävinnyt 100 000 työpaikkaa vuoden 2000 jälkeen. Paitsi matalasuhdanne myös rakennemuutos on riepotellut etenkin metsäteollisuutta ja informaatioteknologiaa. Myös metalliteollisuusyritykset ovat kokeneet kovia.


    Vaikeudet ulottuvat
    kauppaan ja palveluihin

    Suljettu eli kotimarkkinoiden varassa toimiva sektori on tähän asti kannatellut työllisyyttä. Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen Etlan tutkimusjohtajan Mika Malirannan mielestä tilanne ei ole kestävä ja tarvitaan rakenteellisia säästöjä.

    Työttömyys pahenee aloilla, jotka ovat toistaiseksi selviytyneet melko hyvin. Julkinen sektori on kärsinyt verotulojen kutistumisesta ja viime vuonna monet kunnat irtisanoivat väkeään. Kuntien ja valtion säästöt ja työpaikkojen vähentämiset jatkuvat tänä vuonna.


    Lisäksi työpaikkojensa puolesta pelkäävät pihtailevat rahojaan. Varsinkin suuria ostoksia lykätään. Esimerkiksi henkilöautojen ensirekisteröintien määrä laski viime vuonna seitsemän prosenttia edellisvuodesta.

    – Kaupan alan näkymät ovat synkät

    Epävarmuus on jo hyydyttänyt asuntokauppaa. Viime vuoden tammi-syyskuussa asuntoja ostettiin ja myytiin kuudennes vähemmän kuin vuotta aiemmin vastaavaan aikaan.

    Kysynnän vaisuus on supistanut rakentamista – ja alan työllisyyttä.

    http://www.kauppalehti.fi/etusivu/euroopan autovalmistajat odottavat kuudetta laskuvuotta/201309508727

    http://www.verkkouutiset.fi/talous/autot_ensirekisteroinnit-12514

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dirty Sances kirjoitti:

Hinnat nousee, lähde: Taloussanomat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu