Espanja on yksi vaihtoehto seuraavaksi siirroksi ja siksi vakituiseen asumiseenliittyvä info on tervetullutta.
Ranska ja englanti taipuu ja espanjankielen opiskeluun on motiivia jos maahan asettuu.
Mahdollinen alue täysin auki, mutta lähtökohtana kansainvälisen lentokentän kohtuullinen läheisyys jonne helpot ja suht' nopeat yhteydet taksilla tai julkisillakin.
Mikään varsinainen lomarysä tai ex-pat khetto ei ole tähtäimessä asumisen suhteen.
1) Aluksi vuokraaminen kerrostalosta paikallisten naapuriina. Millainen on asuntojen rakennustaso, ääni- ja lämpöerstys, lämmitysksen taso ja onko tiettyinä vuosina rakennettuihin asuntoihin tullut vaativammat standardit, eli tulisi tarkaila enempi tietystä rakennusvuodesta alkaen asuntoja.
Onko sen merkittävämpiä alueellisia eroja rakennustandardeissa ja tasossa tyyliin vaikkapa Barcelonan seutu, Malaga tai Madrid?
Entä espanjalaiset naapureina, ovatko kovin äänekästä väkeä ja näin mahdollisesti myös aikana jolloin tulisi saada jo iltarauhan laskeutumaan?
2) Autoiluun liittyvät ksutannukset. Millaiset luokitukset on autoilun vuosittaisille maksuille?
Vuosittainen vero, rekisterointimaksu, mahdolliset vuosittaiset käytömaksut jne. ? Onko miten suuri merkitys auton koolla ja moottorin tehoilla tai sillä onko kyse dieselistä vai bensakoneesta? Mitä huolioitavaa? Huomioiko vakuutusyhtiöt toisesta EU-maasta hankitut boonukset ja / tai vahingottomat vuodet?
Oheiselta blokilta olen hieman lueskellut aiheeseen liittyen.
- http://espanjasta.blogspot.com.es/search/label/Asuminen Espanja
Joitakin sekalaisia linkkejä:
- http://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax_in_Spain
- http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/expat-money/9907124/Spain-tells-British-expats-to-declare-overseas-assets.html
- http://spanishnewstoday.com/spanish-news.html
- http://spain.angloinfo.com/transport/vehicle-ownership/car-buy-sell/
- http://carsalespain.com/
- http://www.globalcarcentre.com/
- http://www.thecarpeople.es/
- http://www.motorcadespain.com/lhd_cars_for_sale_spain.asp
Ps. Laitan tämän aiheen tänne ulkosuomalaiset-palstallekin, Espanja-palstan lisäksi, jossa vaikuttaa kovin rauhalliselta http://keskustelu.suomi24.fi/node/11965833
Espanja: Asuntojen laatu, autoilun kustannukset, maksut, verot ?
_ es _
0
167
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2029652Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen314407Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1193985Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1003841- 2043458
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik192874Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1271423Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its731386- 901194
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151161