Espanja: Asuntojen laatu, autoilun kustannukset, maksut, verot ?

_ es _

Espanja on yksi vaihtoehto seuraavaksi siirroksi ja siksi vakituiseen asumiseenliittyvä info on tervetullutta.

Ranska ja englanti taipuu ja espanjankielen opiskeluun on motiivia jos maahan asettuu.

Mahdollinen alue täysin auki, mutta lähtökohtana kansainvälisen lentokentän kohtuullinen läheisyys jonne helpot ja suht' nopeat yhteydet taksilla tai julkisillakin.

Mikään varsinainen lomarysä tai ex-pat khetto ei ole tähtäimessä asumisen suhteen.

1) Aluksi vuokraaminen kerrostalosta paikallisten naapuriina. Millainen on asuntojen rakennustaso, ääni- ja lämpöerstys, lämmitysksen taso ja onko tiettyinä vuosina rakennettuihin asuntoihin tullut vaativammat standardit, eli tulisi tarkaila enempi tietystä rakennusvuodesta alkaen asuntoja.

Onko sen merkittävämpiä alueellisia eroja rakennustandardeissa ja tasossa tyyliin vaikkapa Barcelonan seutu, Malaga tai Madrid?

Entä espanjalaiset naapureina, ovatko kovin äänekästä väkeä ja näin mahdollisesti myös aikana jolloin tulisi saada jo iltarauhan laskeutumaan?

2) Autoiluun liittyvät ksutannukset. Millaiset luokitukset on autoilun vuosittaisille maksuille?

Vuosittainen vero, rekisterointimaksu, mahdolliset vuosittaiset käytömaksut jne. ? Onko miten suuri merkitys auton koolla ja moottorin tehoilla tai sillä onko kyse dieselistä vai bensakoneesta? Mitä huolioitavaa? Huomioiko vakuutusyhtiöt toisesta EU-maasta hankitut boonukset ja / tai vahingottomat vuodet?

Oheiselta blokilta olen hieman lueskellut aiheeseen liittyen.

- http://espanjasta.blogspot.com.es/search/label/Asuminen Espanja

Joitakin sekalaisia linkkejä:

- http://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax_in_Spain

- http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/expat-money/9907124/Spain-tells-British-expats-to-declare-overseas-assets.html

- http://spanishnewstoday.com/spanish-news.html

- http://spain.angloinfo.com/transport/vehicle-ownership/car-buy-sell/

- http://carsalespain.com/

- http://www.globalcarcentre.com/

- http://www.thecarpeople.es/

- http://www.motorcadespain.com/lhd_cars_for_sale_spain.asp

Ps. Laitan tämän aiheen tänne ulkosuomalaiset-palstallekin, Espanja-palstan lisäksi, jossa vaikuttaa kovin rauhalliselta http://keskustelu.suomi24.fi/node/11965833

0

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Yh:n pihalla aina eri auto

        Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
        Suomussalmi
        132
        3144
      2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

        kaivatullesi tähän alas 💕💕
        Ikävä
        223
        2981
      3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

        Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
        Ikävä
        79
        1936
      4. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        77
        1579
      5. Exän käytös hämmentää (taas)

        Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
        Sinkut
        239
        1427
      6. Milloin se sitten

        On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
        Ikävä
        48
        1148
      7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

        Kerro tai vaikene iäksi
        Ikävä
        99
        1041
      8. Helena Koivun rikosrekisteri

        Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
        Kotimaiset julkkisjuorut
        115
        984
      9. Sä tiedät rakas

        Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
        Ikävä
        58
        968
      10. Onko Kuhmossa salapareja

        Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
        Kuhmo
        11
        890
      Aihe