Asuminen: Asuntojen laatu, autoilun kustannukset, maksut, verot

_ es _

Espanja on yksi vaihtoehto seuraavaksi siirroksi ja siksi vakituista asumista koskeva info on tervetullutta.

Ranska ja englanti taipuu ja espanjankielen opiskeluun on motiivia jos maahan asettuu.

Mahdollinen alue täysin auki, mutta lähtökohtana kansainvälisen lentokentän kohtuullinen läheisyys jonne helpot ja suht' nopeat yhteydet taksilla tai julkisillakin.

Mikään varsinainen lomarysä tai ex-pat khetto ei ole tähtäimessä asumisen suhteen.

1) Aluksi vuokraaminen kerrostalosta paikallisten naapuriina. Millainen on asuntojen rakennustaso, ääni- ja lämpöerstys, lämmitysksen taso ja onko tiettyinä vuosina rakennettuihin asuntoihin tullut vaativammat standardit, eli tulisi tarkaila enempi tietystä rakennusvuodesta alkaen asuntoja.

Onko sen merkittävämpiä alueellisia eroja rakennustandardeissa ja tasossa tyyliin vaikkapa Barcelonan seutu, Malaga tai Madrid?

Entä espanjalaiset naapureina, ovatko kovin äänekästä väkeä ja näin mahdollisesti myös aikana jolloin tulisi saada jo iltarauhan laskeutumaan?

2) Autoiluun liittyvät ksutannukset. Millaiset luokitukset on autoilun vuosittaisille maksuille?

Vuosittainen vero, rekisterointimaksu, mahdolliset vuosittaiset käytömaksut jne. ? Onko miten suuri merkitys auton koolla ja moottorin tehoilla tai sillä onko kyse dieselistä vai bensakoneesta? Mitä huolioitavaa? Huomioiko vakuutusyhtiöt toisesta EU-maasta hankitut boonukset ja / tai vahingottomat vuodet?

Oheiselta blokilta olen hieman lueskellut aiheeseen liittyen.

- http://espanjasta.blogspot.com.es/search/label/Asuminen Espanja

Joitakin sekalaisia linkkejä:

- http://en.wikipedia.org/wiki/Income_tax_in_Spain

- http://www.telegraph.co.uk/finance/personalfinance/expat-money/9907124/Spain-tells-British-expats-to-declare-overseas-assets.html

- http://spanishnewstoday.com/spanish-news.html

- http://spain.angloinfo.com/transport/vehicle-ownership/car-buy-sell/

- http://carsalespain.com/

- http://www.globalcarcentre.com/

- http://www.thecarpeople.es/

- http://www.motorcadespain.com/lhd_cars_for_sale_spain.asp

.

9

819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _ es _
    • _ es _

      Jostakin syystä aihe ei vaikuta juurikaan Espanjassa asuvia kiinnostavan, mutta laitetaan kuitenkin listalle yksi asia lisää. Olisi ilmeisesti pitänyt muistaa laittaa otsikkoon kysymysmerkki perään.

      3) Nettiyhteyksien suhteen on varsin erilaisia käytäntöjä eri maissa. Onko useita laadukkaan, hyvän yhteyden tarjoajia ja ovatko aina niputettuja konaisuuksia: netti, puhelin ja tv.

      Onko kysessä illimited vai erilaisia latauskiintiön omavia sopimuksia? Hintataso.

      Millaisella odotuksella uusi liittymä saadaan aktivoitua (keskimäärin, toki riippunee erilaisista teknisistäkin tekijöistä ja paikasta) ja milaisia ovat irtisanomiehdot ja mahdolliset siirtymäajat toiselle operaattorille?

      • Tervetuloa

        Suosittelen espanja.org sivustoa. http://espanja.org/
        Siellä on varmasti tietopankissa vastauksia kysymyksiisi ja todennäköisesti vastauksia joita et ole osannut kysyäkään.
        Elikkä siirrä nämä kysymykset sinne.


    • torrelainen

      Yhdyn edelliseen suositukseen sillä siellähän me Espanjan asukkaat keskustelumme pääasiassa käymme. Orgin keskustelujen taso on keskimäärin asianmukaisempaa kuin täällä. Toki täältäkin saattaa löytää joskus helmiä sen kaiken teinikakaroinden (?) ja muiden hörhöjen töryn seasta.

    • _ es _

      Valitettavasti nuo suositellut Espanja.org-sivut ovat hyvin mileyttävästä visuaalisuudestaan ja yleisilmeestäân huolimatta meko kevyet-pintapuoliset informaatioltaan.

      Myös foorumien jaottelun priotriteetit varsin sekavat varsinkin niiden näkökannalta, jotka harkitsevat maahan muuttamista ja hakevat faktainfoa kaikkeen olellisempaan ihmisen elämiseen liittyvään.

      Kannaltani katsoen sivustolla pitäisi olle selkeät foorumin jaottelun prioriteetit. Ensin tärkeimmät selkeästi jaoteltuna ja sitten vähemän tärkeät, mutta kiinnostavat ja hyödylliset aihealueet. Nyt foorumijaottelu on mielestäni melko sekava ja kaipaisi myös enemmän alaosio erittelyä.

      Alla jotakin ensimmäisenä mieleen tulevia aihealueita alaosioineen, jotka koskettavat elämisen perus-prioroteettejä.

      * Asuminen (erillisine alaosioineen)

      - Vuokraaminen
      - Ostoon ja myyntiin liittyvät pelisäännöt ja juridiikka
      - Rakentaminen ja remontointi (sekä vinkit firmoista ym.)
      - Internet, puhelin, TV (vertailua, hinnat, laatu, sopimukset jne.)
      - Vakuutukset
      - Asuinalueet, kiinteistö-rakennuskanta (esim. rakennusvuoden merkitys normeihin jne.)

      * Auto

      - Osto - myynti, asiakirjat (autotypin vaikutus veroluontoisiin vuosikuluihin ym.)
      - Vakuutukset (yhtiöt, puolesta ja vastaan jne.)
      - Korjaamot, huolto
      - Vuokraus

      * Liikkuminen, matkailu

      - Yleinen liikenne
      - Lento, laiva jne.

      * Terveydenhoito

      - Sairaalat jne.
      - Lääkkeet, korvaukset

      * Työ

      * Opiskelu

      * Talous

      - Verotukseen liittyvät asiat
      - Pankki, kortit ja maksaminen
      - Talletus, säästäminen ja investointi

      .

      • Muuta muualle

        Perusta poju oma foorumi. Toivottavasti joku muukin jaksaa sinne sitten kirjoitella. Aloita vaikka siitä että kaivat ihan itse vastaukset noihin kysymyksiisi. Minua ei jotenkin kiinnosta nyt auttaa.


    • _ es _

      Muuta muualle:lle

      Kiitos fiksusta ja sivistyneisyyttä osoittavasta, sekä hyödyllisestä ja rakentavasta viestistä.

      Olen toki havainnut miten näillä palstoilla kaikenlainen suunpieksentä, provosonti, aktiivinen riidanhaastanta ja oman pahan olon eri muodoissaan ilmaisu ovat varsin keskeisessä roolissa asiakeskustelun sijaan.

      Kaikki vähänkin polemiikkisävyiset ketjut vetävät puoleensa väkeä kuin kakka houkuttaa kärpäsiä ja samaan aikaan neutraaliit ja / tai asiapitoiset ketjut eivät herätä kiinnostusta. Tosin niillekin noita edellämanittuja kärpäsiä pyrkii lentelemään.

      Oheisilta palstoilta saatat löytää ensikäden apua: http://keskustelu.suomi24.fi/debate/2795

      Hyvää jatkoa sinullekin ja koetahan jaksaa itsesi kanssa ;-)

      • torrelainen

        Tarkoitukseni ei ole sekoittaa aloittajan espanjan haaveilua enempää mutta,
        espanja.org on keskustelusivusto meille Espanjassa asuville, ei mikään
        organisoitu lähdetiedosto kuten _es_ totesi. Kaikkiin _es_:n esittämiin kysymyksiin on siellä vastattu ja niistä on keskusteltu/väitelty sen tuhannen kertaa sekä suomeksi että espanjaksi.
        Lienee mahdotonta löytää asiantuntevampaa väkeä joltain muulta ilmaiselta sivustolta sillä mehän olemme aivan oikeasti eläneet nuo kaikki kysymykset.
        Kysyä voi aina, huonot vastaukset korjataan!


    • _ es _

      torrelainen:lle

      >> Tarkoitukseni ei ole sekoittaa aloittajan espanjan haaveilua enempää mutta,

      Miksi tuo provosoivahakuisesti käytetty termi haaveilu? Miksi koet tarvetta vetää asian henkilöön pelkän asialinjan sijaan.

      Olen ex-pat ja asunut poissa Suomesta viimeiset yli 15 vuotta asuen lähempänä Espanjaa kuin Suomea.

      En silti koe tarvetta pätemishenkiseen ja henkilöön käyvään asenteellisuuteen tilanteissa joisa joku on suunnittelemassa johonkin toiseen maahan muuttamista.

      >> espanja.org on keskustelusivusto meille Espanjassa asuville, ei mikään
      organisoitu lähdetiedosto kuten _es_ totesi.

      Eivätkö esille nostamani asiat siis koske jo Espanjassa asuvia, ole tarpeellisia aivan perusasioita ja tule uudestaan esille (osin muuttuneinakin) eri yhteyksissä?

      >> Kaikkiin _es_:n esittämiin kysymyksiin on siellä vastattu ja niistä on keskusteltu/väitelty sen tuhannen kertaa sekä suomeksi että espanjaksi.

      Niin, mikäli sivusto olisi toteutettu jo lähtökohtaisesti älykkään-loogisesti kuvaamiani prioriteettejä mukaillen / soveltaen (ei niitä pilkulleen seuraten), niin kaikki ajankohtainen perusinformaatio olisi helposti ja nopeasti kaikille löydettävissä, myös jo Espanjassa asuville, eikä niihin "tarvitsisi vastata tuhanteen kertaa" erikseen foorumin labyriteissä.

      Ps. Miksi asioista ja puhtaista informatiivisistä realiteetistä / faktoista on väitelty? Eikö ihan asiallinen ja rakentava keskustelu ole mahdollista?

      Cordialy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4251
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      503
      2360
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1881
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      77
      1495
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      159
      1463
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1274
    7. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      788
    8. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      747
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      691
    Aihe