Autotekniikan työharjoittelupaikat

autoinssiks

Opiskelen ammattikorkeakoulussa 1. vuotta autotekniikkaa. Kesällä koittavaan ekaan työharjoitteluun pitäis alkaa etsiä paikkaa, mistähän kannattaisi alkaa kyselemään kun olen taustaltani ylioppilas enkä omaa aikaisempaa varsinaista työkokemusta autoalalta?

Tämä varmasti vaikeuttaa paikan saantia, joten kannattaisikohan minun vain suosiolla yrittää päästä vain johonkin ja tehdä työtä ilman palkkaa vai voisikohan minullakin olla mahdollisuuksia päästä jopa palkalliseen harjoitteluunkin? :)

4

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitten jatketaan

      Ennen kun ehdotan sinulle sopivaa paikkaa, tarvitsen hieman lisätietoja.

      Kuinka autoinsinöörin työ eroaa autoasentajan työstä? Mitä työtä autoinsinöörit tekevät?

      • autoinssiks

        Valmistuneet autoinsinöörit voivat työskennellä esim. katsastajina, suunnittelupuolella, vahinkotarkastajina, kuljetussuunnittelijana tai vaikkapa markkinoinnissa. Autonasentajathan työskentelevät lähes aina käsittääkseni korjaamohallin puolella.

        Olen varma siitä ettei harjottelupaikkaa ole ainakaan ekana vuonna helppoa löytää koska en omaa edes amiksen autopuolen koulutusta, mutta pakko yrittää kaikin keinoin itse hankkia harjoittelupaikka, koska se on edellytys opintojen edistymiselle sekä valmistumiselle sitten kun sen aika on.


    • asdgh­­

      Et muuten tule saamaan harjoittelupaikkaa omalta alalta. Voit toki yrittää hakea mutta KUKAAN ei ota ilmaiseksikaan mitään 1. vuoden amkkilaista lukiotaustalla säheltämään. Itse suosittelisin vain sinua etsimään "mitä tahansa" kesätyötä että saat työkokemusta, esim jos lähellä on joku iso konepaja/tehdas niin sinne hakua tai sitten perus kaupan kassat ja kaupungin puutarhatyöt.

      Elä elättele turhia toiveita, joskus 3. vuoden kesällä saatat päästä oman alan kesätöihin jos tuuri käy.

      • autoinssiks

        Voisin kysellä nyt ainakin jostain autoliikkeistä, autonpesufirmoista sekä varaosamyymälöistä josko pääsisi kesätöihin/harjoittelemaan. Aika varmasti tosin harjoittelusta mainitseminen saattaa aiheuttaa sen että palkasta ei kannata enää haaveilla, vaan joutuu/pääsee tekemään duunia palkatta. Tosin tällöin opintotuen nostaminen on sallittua, koska harjoittelu kerryttää opintopisteitä.

        Onko jollain ideoita minne muualle kannattais ottaa yhteyttä? :) Mielessäni kävi myös Motonet/Biltema, mutten tiedä kelpaavatko ne harjoitteluun, koska eivät ole varsinaisesti autoalan myymälöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1846
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1292
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      111
      952
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      771
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe