Hei!
Minulla on 2 chinchillaa jotka molemmat vähän päälle 4 vuotiaita. Toinen on tässä hiljattain alkanut saamaan niitä kouristus kohtauksia. Kestävät muutaman minuutin ja ovat joskus todella tuskallisen oloisia. Milloin pitäisi huolestua ja viedä eläin lääkärille? :( Onko tähän mitään hoitokeinoa joka voisi auttaa chinchillaa? Ja mistä nämä kouristukset johtuvat? Voisiko se johtua vitamiinin puutteesta?Kertokaa mitä voin tehdä kun chinchilla saa kohtauksen? Ja miten voin ennalta ehkäistä niitä. Kiitos jos autatte minua!
Chinchillan kouristelu ja kohtaukset
2
251
Vastaukset 2
- Sedä
Ehdottomasti olisi jo pitänyt huolestua, vielä lääkäriin!
- accd1
"Kouristukset ja epilepsia
Oireet, syy ja hoito: Eläin saa kouristuksia, jotka näyttävät jonkinlaisilta halvauksilta. Tämän voi aiheuttaa mm. puutteellinen ruokavalio (kalkin ja/tai A- tai B-vitamiinin puute), epilepsia, stressi/kipu/paniikki, suolistotukos tai hormonihäiriö (esim. tiineysaikana). Jos kyseessä on puutostila, hoitona annetaan 2-3 viikon kuurina juomaveteen sekoitettuna monivitamiinivalmistetta (esim. Racing Action Vimin annostuksella 0,3-0,4 ml/dl) ja kalkkia (esim. Calci-Lux). Jos kyseessä on epilepsia ja kohtauksia tulee usein, on siihen mahdollista saada lääkitys (lääkityksen käytöstä chinchilloilla on tosin melko vähän tietoa vielä). Suolitukosta hoidetaan kuten otsikon "Ummetus ja suolistotukos" alla neuvotaan. Kaikki mahdolliset stressitekijät on pyrittävä eliminoimaan. Jos chinchillasi on saanut kouristuskohtauksen, kirjoita itsellesi ylös päivämäärä ym. tarpeelliset tiedot, sillä jos myöhemmin tulee uusi kohtaus, diagnoosin teko voi olla helpompaa, kun tiedot on merkitty muistiin. Ruoan antaminen aina samaan aikaan illalla pienentää kohtausriskiä sellaisella cinculla, jolla siihen on taipumusta. Joillakin yksilöillä herkkujen saanti laukaisee kohtauksen, jolloin chinchillalle ei pidä antaa herkkuja lainkaan.
Ehkäisy ja muuta: Oikea ruokavalio. Huomaa myös, että jos kyseessä on epilepsia, niin se saattaa olla perinnöllinen, joten cincuepileptikoita ei tule käyttää jalostukseen."
www.kingis.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän531077Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll221050Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 50824
- 46735
- 37659
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan62609Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181605Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘38562