Heippis! Saatin tosi huokeaan hintaan todella siistin oloinen akvaario.
Himassa huomasin että, edellinen omistaja oli niin innokkaasti hangannut leviä laseista että pystysaumojen silikonit olivat irti.
Noh en mennyt paniikkiin vaan otin akvaarion käsittelyyn. Poistin pystysaumoista repaleiset silikonit, ylä-ja alasilikonit olivat kimmoisat, siistin ja hyvin lasissa kiinni.
Puhdistin pinnat irtoroskasta, pyyhin kostealla, kuivasin ja pyyhin saumakohdat kynsilakan poistoaineella eli asetonilla. Rajasin maalarinteipillä ja pursottelin akvaariosilikonit paikoilleen. Jäljen tasoittelin jätskitikulla. Ja hyvältähän se näyttää. Ei moitteen sijaa, mutta.....
Tuossa kun jälkiä siivoilin, ei perke.... huomasin että asetonipullossa lukee öljypohjainen kynsilakanpoistoaine. Ei perseensuti kuka helkkari sellaista ees valmistaa. No joku ilmeisesti. No nyt mietityttää että onkohan tässä tullut tehtyä ihan turhaa duunia. Silikoni kun ei tartu rasvaisille pinnoille. Onko kellään kokemusta tällaisesta? Miten kävi? Itse silikonissa lukee, että kuivuminen kestää 2-3 vrk sittenhän sinne voi tietty vedet laittaa ja katsoa kuinka kävi. Olen ymmärtänyt että jos akvaario kestää testauksessa 2-3 h vuotamatta se on tiivis.
silikonisaumojen uusiminen, menikö metsään?
5
911
Vastaukset
- Määä-
Uusit siis ainoastaan pystysaumat. Uusi silikonihan ei tartu jo kuivuneeseen silikoniin. Uuden ja vanhan silikonin sauma on siis riskialtis kohta. Käyttämästäsi asetonista en osaa näkemättä sanoa mitään. Pyyhi sillä asetonilla lasia ja kokeile jääkö lasiin öljymäinen pinta.
Minkä kokoisesta akvaariosta on kyse? Nythän pitää miettiä muutakin kuin veden pitävyyttä. Jos kyseessä on esim. 40l akvaario en olisi huolissani kestävyydestä mutta jos kyseessä on vaikka 900l akvaario niin miettisin kahteen kertaa täyttäisinkö sen vedellä - tee-se itse-mies
moro. Kyseessä on 53 litrainen pikkupytty. Ja luin kyllä tuolta akvaarioseurojen sivuilta että saumoja voin noinkin fiksailla. Ettei ole järkeä ryhtyä repimään hyviä saumoja auki. Turhaa varmaan panikoin, sillä akvaariossa on nyt pohjaravinteet, hiekat ja vedet sisällä ja hyvin näyttää pelittävän. Ennen täyttöä kävin sormilla silikonisaumojen liitoskohdat läpi ja hyvin oli ottanut uusi silikoni kiinni vanhaan.
Olen ymmärtänyt jos akvaario ei lähde parissa kolmessa tunnissa vuotamaan se on kunnossa. tuo on tuossa ollut jo 2 vrk eikä näytä vuotamisen merkkejä. - Määä-
Kokeileppa pursottaa vaikka lehden päälle silikonia. Anna sen kuivua ja pursota sen päällä taas silikonia. Anna taas kuivoa ja kokeille pysyykö silikonit hyvin toisissaan.
- tee-se-itse-mies
Moro. Niin siis selvyyden vuoksi. Otin kyllä vanhat silikonit pois ja rajasin silikoni rajan siististi. Silikoni päällekkäisyyttä ei siis juurikaan tullut. Lasien väliseen silikoniin en koskenut.
- Usko tai älä ihan sa
Rajakohdassa uusi ja vanha silikoni kohtaa toisensa. Tämä sauma kohta on riski koska uusi silikoni ei tartu vanhaan. Jos lasien välinen silikoni on kunnossa en usko että ongelmia tulee mutta oli tavallaan typerää uusia pelkästään pystysaumat. Uusimalla kaikki saumat olisit saanut tiiviin yhtenäisen sauman. Turha väitellä asiasta jos olet jo päättänyt ettei toimintatavassasi ole moitittavaan.
Jos uusi silikoni ei mennyt vanhan päälle niin kokeileppa pursottaa silikoni makkara ja anna sen kuivua. Sitten pursota toinen makkara jo kuivuneeseen kiinni. Kun molemmat silikonit ovat kuivuneet vedä makkaroita irti toisistaa. Näin näet miten huonosti vanha ja uusi silikoni tarttuu toisiinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1126922Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26334745Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243104Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1361301- 501265
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.1161008Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e46934Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi50909Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50854Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27843