tarviiko jos tulee jäähdytystä lämpöpumpuilla, olla dynaaminen laskenta energiatodistukselle?
Mikä on yleensä omakotitaloissa tuon dynaamisen raja?
Mikä on yleensä omakotitaloissa tuon dynaamisen raja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tartte.
Periaatteesa tuo dynaaminen laskenta on isoja kiinteistöjä varten. Sairaalat, hotellit, isot toimistot jne joissa tuo viilennyksen energiatarve on huomattava.
Tuskin kukaan hommaa tuollaista omakotitaloon enkä usko, että ARA/Ympäristöministeriö sitä haluaa vaikka ko. paperi menisti tiukankin syynin alle.
Saa tietysti tehdä laskentaa jääkaapille ja saunalle erikseen, se voi olla hyödyllisempää kuin koko hökkelin lämpötilan selvittäminen teoreettisesti.
Löysin netistä ilmaisen energiatodistuksen laskentaohjelman. Ohjelmalla leikkiessäni havaitsin pari mielenkiintoista riippuvuuta energialuokkaan.
Kuumavesivaraajan pienentäminen nostaa energialuokkaa, saman tekee ilmanvaihdon muuttaminen painovoimaiseksi. Kun vielä vähän kikkailee näillä muilla luvuilla, niin yllättäen D-energialuokan talo onki B- luokantalo.