lada 2105(kat)savuttaa pitkän seisonnan jälkeen

ladisti

eliikkäs ongelma on sellainen että lada on seissyt puol vuotta lämpimässä tallissa ja nyt kun käynnistin kesällä niin auto savuttaa,nykii silloin tällöin kun lähtee liikkeelle ja kun moottori on lämmin ja käy tyhjä käyntiä(suht tasainen) ja lähtee liikkeelle niin moottori ikäänkuin tukehtuu, aina joutuu antamaan vähän herätys kaasua että pääsee liikkeelle,öljyä palaa jonkin verran. tehot on tallessa eli ei ole väljä, lambda-anturi on vaihdettu tulpat ja piuhat on vaihdettu. päästöt oli niin päin helekuttia että koko roska on ajo kiellossa, ainoo mitä muistan että happi arvot on korkeat eli päättelin että putki vuotaa ja niinhän se pikkusen pihiseeki juuri ennen kattia, mutta se tuskin vaikuttaa savutukseen? elikkä omasta mielestäni vika on öljyissä ja huohottimen putket voi olla paskaset,katti voi olla ehkä pirstaleina toivottavasti vastasinkin jo omaan kysymykseen

6

368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pistä pääkki tyynyyn

      ja aloita huomenna tarina aivan selvältä pöydältä ;D

    • toinenladisti

      Näiden ongelmien kanssa me ladistit joudumme taistelemaan päivittäin. Taidan mennä lottoamaan, sitten pää tyynyyn ja uneksimaan länsiautosta.

      Tai sitten perinteisesti votkaa lada-ahdistukseen.

      • Rovasti

        Ladisteille löytyy apu, mutta muille autoilijoille ei ole muuta apua kuin köysi autolle ja kuskille.


      • Räppänisti_Rane
        Rovasti kirjoitti:

        Ladisteille löytyy apu, mutta muille autoilijoille ei ole muuta apua kuin köysi autolle ja kuskille.

        Täytyy tosiaan laittaa kädet kyynärpäitä myöten ristiin ja toivoa että Ladoja alettaisiin taas tuoda Suomeenkin. Silloin jäisivät nämä köysijututkin pikku hiljaa pois mielestä, sillä niin lohdutonta länsiräppänän omistaminen nykypäivänä on.


    • ladisti

      no ei näytä apuva löytyvän ainakaan täältä

    • kerholainen.

      Apu löytyy Lada-kerhon sivuilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      148
      11357
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5864
    4. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      9
      4604
    5. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      160
      4543
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4321
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4183
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3467
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3230
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1731
    Aihe