Eli, suuria ongelmia saada näkymään digiboxi, kyseessä on taloyhtiön anteeniverkko ja itsellä on topfield trc-2400 antenniboxi ja vastaanottava telkkari on Sony kld-v40a11e joten voiko olla että tv on sopimaton hd ready boxin kanssa? tosiaan boxi ei löydä signaalia/kanavia, jopa sähkömies on käynyt toteamassa että taloyhtiön antenniverkko toimii normaalisti joten sen joutuu sulkemaan pois. Boxi on kokeiltu toisessa antennitaloudessa ja toimii moitteettomasti. Topfieldin huollossa oltiin asian suhteen yhtä ymmällään ja sanottiin että laitteessa on "haamuvika".. unohtu sanoa että kanavat ja signaali toimi, kylläkin scartin kautta tämän sähkömiehen vanhemmalla hybridi boxilla. niin ja sekoitetaan vielä vähän tätä tekstiä kun muistuu mieleen että tämä topfield trc-2400 on myös testannu omassa taloyhtiössäni myös toisella telkkarilla, eikä homma toiminut siinäkään, kyseessä oli vuoden vanha samsung vastaanotin. Toivottavasti pysytte vielä mukana. Tosiaan omat ajatukset alkavat loppua, Boxinhan minä palautan liikkeeseen mutta ongelma kun on epäselvä ni uuden ostaminen mietityttää ettei tule sama vastaan, tietämättä edes mistä on kyse. Kaikki avut otetaan vastaan! Kiitos jo etukäteen.
Apuja kaivataan!
9
374
Vastaukset
- Aloitetaan tällä..
Kyseessä on vanhemman mallin tv, jossa on vain DVB-T viritin. Jos se toimii, niin tietenkin olet antenniverkossa;)
Toimiiko digiboksi taloudessasi scartin kautta: Saat valikot näkyviin, jne? Itse tekisin niin, että testaisin boksin ensin scatin kautta ja vasta sitten alkaisin testata HDMI-liitäntää, jota ilmeisesti et ole saanut toimimaan? Kannattaa tarkistaa digiboksin järjestelmäasetuksista HDMI-lähdön asetukset.
TV osaa HDMI IN 5 -liitännän asetuksina 1080i, 720p, 576p, 576i, 480p, 480i, joten joku näistä osuu.. Kokeile valintoja HD, SD, tms mitä sieltä löytyy ohjekirjan mukaan.
Sitten yksi Topfieldin ominaisuus, jonka olen todennut yhdessä vanhemmassa HDMI-mallissa: Digiboksin HDMI-liittimen kiinnitysruuvi on liian lähellä itse liitintä, jolloin se estää kolhomman HDMI-kaapelin liittimen painumisen riittävän syvälle. Naapuri joutui vaihtamaan HDMI.kaapelin uuteen, kun ei viitsitty veistää liittimen taivutussuojaa puukolla.. => tarkista, että varsinkin digiboksin päässä HDMI-kaapeli menee pohjaan saakka.Juu scartin kautta myös kokeiltu mutta sama ongelma että ei signaalia, hdmi sekä scartin kautta pääsee kyllä menu/valikkoon mutta siihen se ilo sitten jääkin, signaali häviää johonkin rasian, boxin ja tv:n välillä ja anteenipiuhakin on uusi reilu metrin pituinen.
- Aloitetaan tällä..
t_81_ kirjoitti:
Juu scartin kautta myös kokeiltu mutta sama ongelma että ei signaalia, hdmi sekä scartin kautta pääsee kyllä menu/valikkoon mutta siihen se ilo sitten jääkin, signaali häviää johonkin rasian, boxin ja tv:n välillä ja anteenipiuhakin on uusi reilu metrin pituinen.
https://www.dropbox.com/sh/qbd2y2cqweitt80/WXYyqAjeVB/TRC-2400-FI.pdf ohjekirjan mukaisesti olet varmaan laittanut LOOP-kaapelinkin paikalleen? Antennikaapeli seinästä ANT 1 IN liittimeen, LOOP-kaapeli ANT 1 OUT => ANT 2
IN ja digiboksin ANT 2 OUT liittimestä kaapeli tv:n ANT IN liittimeen. Tuolla LOOP-kaapelilla saadaan digiboksin molemmat virittimet käyttöön.
Sivulla 33 on ohjeet tehdasasetusten palautukseen. Kannattaa ne virittelyt aina aloittaa sillä, niin kanavat löytyy jos ne on löytyäkseen.
- helppoa oli joo
Sun tarvii laittaa se antennipiuha sen boksin kautta.
Näin iisiä siis oli tääkin ratkaisu.Joudun nyt haamuvian piikkiin heittämään koko roskan, antenni, scart ja hdmi piuhat kokeiltu, eri taajuuksilla haettu sekä telkkarin että boxin ja ei auta, ei löydy signaalia.. sen tiedän että jos ottaa netin kautta kanavat ni sit näkyisi mutta niiden tarjonnat on vielä aika susia esim elisa viihde joten myssy takas päähän ja miettimään. Kiitos kuitenkin hyvistä neuvoista!
- Aloitetaan tällä..
t_81_ kirjoitti:
Joudun nyt haamuvian piikkiin heittämään koko roskan, antenni, scart ja hdmi piuhat kokeiltu, eri taajuuksilla haettu sekä telkkarin että boxin ja ei auta, ei löydy signaalia.. sen tiedän että jos ottaa netin kautta kanavat ni sit näkyisi mutta niiden tarjonnat on vielä aika susia esim elisa viihde joten myssy takas päähän ja miettimään. Kiitos kuitenkin hyvistä neuvoista!
Ilmeisesti boksillesi on tulossa kolme vuotta täyteen, eli 24 kk takuu on päättynyt? Kannattaisi vielä Topfieldin asiakaspalvelusta kysyä..
Kun netistä lueskelee Topfieldin tämän mallin ongelmia, niin ainakin pari vuotta sitten on ollut boksien kanssa melkoista kamppailua: Joillakin on tehty takuuvaihto pari kertaa, ja kolmas vasta on alkanut joten kuten toimia.
Olen vanhemman 5100-sarjan tallentavan powerin korjaillut ja siinä ohessa muutaman Handanin, Samsungin ja Humaxin powereita. Muutama vuosi sitten tallentavien digiboksien virtalähteiden komponenttien laatu oli luvattoman heikkoa ja ongelmat alkoivat yleensä kovalevyn katoamisena. Naapurin Humaxista meni emolevy, joten siitä tuli romu kerralla. Oma Handan rikkoi levynsä ja se meni takuuseen.
Tunnistaako digiboksi kovalevynsä, eli voiko esim. aikaisempia tallenteita katsoa? http://www.topfield.fi/ löytyy huollon sivut, joita ei nyt ole näköjään ehditty päivittämään. Googlen sivujen mukaan huolto on ollut auki tänäänkin;)
Jos tehdasasetusten palautus MENU => ASENNUS => JÄRJESTELMÄN PALAUTUS => TEHDASASETUSTEN PALAUTUS ei auta, ja antennijohdot olet todennut kunnolliseksi (myös LOOP-kaapeli!) niin kannattaa vielä kysäistä huollon mahdollisuutta. Tuon ikäisen laitteen huolto on kannattavaa. Saattaa olla, että vain viritinpaketti on tullut tiensä päähän. Aloitetaan tällä.. kirjoitti:
Ilmeisesti boksillesi on tulossa kolme vuotta täyteen, eli 24 kk takuu on päättynyt? Kannattaisi vielä Topfieldin asiakaspalvelusta kysyä..
Kun netistä lueskelee Topfieldin tämän mallin ongelmia, niin ainakin pari vuotta sitten on ollut boksien kanssa melkoista kamppailua: Joillakin on tehty takuuvaihto pari kertaa, ja kolmas vasta on alkanut joten kuten toimia.
Olen vanhemman 5100-sarjan tallentavan powerin korjaillut ja siinä ohessa muutaman Handanin, Samsungin ja Humaxin powereita. Muutama vuosi sitten tallentavien digiboksien virtalähteiden komponenttien laatu oli luvattoman heikkoa ja ongelmat alkoivat yleensä kovalevyn katoamisena. Naapurin Humaxista meni emolevy, joten siitä tuli romu kerralla. Oma Handan rikkoi levynsä ja se meni takuuseen.
Tunnistaako digiboksi kovalevynsä, eli voiko esim. aikaisempia tallenteita katsoa? http://www.topfield.fi/ löytyy huollon sivut, joita ei nyt ole näköjään ehditty päivittämään. Googlen sivujen mukaan huolto on ollut auki tänäänkin;)
Jos tehdasasetusten palautus MENU => ASENNUS => JÄRJESTELMÄN PALAUTUS => TEHDASASETUSTEN PALAUTUS ei auta, ja antennijohdot olet todennut kunnolliseksi (myös LOOP-kaapeli!) niin kannattaa vielä kysäistä huollon mahdollisuutta. Tuon ikäisen laitteen huolto on kannattavaa. Saattaa olla, että vain viritinpaketti on tullut tiensä päähän.No itseasiassa boxi on ostettu marraskuussa 2013 joten voisi kutsua vielä aika tuoreeksi, mitäänhän sinne ei oo saanut vielä tallennettua koska ainut mitä on päässyt vilkasemaan on menu.. Huoltoon kun soittelin niin nostivat kädet ilmaan ja puhuivan ns haamuviasta, mitä sitten liäkään, pyysivät vain palauttamaan laitteen ostopisteeseen ja uutta tilalle, taitaa olla muutenkin susi laite kun kaiken lisäksi kaukosäädin sanoi itsensä irti. Koitan saada kaupan purettua ettei seuraavan kohdalla tule sama eteen ja taas saa ajella 50km siivu.. Ilmeisesti olet näissä boxiasioissa vähän paremmin perillä kuin itse niin osaatko suositella toimivaa hyvää ja tietenkin tallentavaa boxia antennitalouteen?
- Aloitetaan tällä..
t_81_ kirjoitti:
No itseasiassa boxi on ostettu marraskuussa 2013 joten voisi kutsua vielä aika tuoreeksi, mitäänhän sinne ei oo saanut vielä tallennettua koska ainut mitä on päässyt vilkasemaan on menu.. Huoltoon kun soittelin niin nostivat kädet ilmaan ja puhuivan ns haamuviasta, mitä sitten liäkään, pyysivät vain palauttamaan laitteen ostopisteeseen ja uutta tilalle, taitaa olla muutenkin susi laite kun kaiken lisäksi kaukosäädin sanoi itsensä irti. Koitan saada kaupan purettua ettei seuraavan kohdalla tule sama eteen ja taas saa ajella 50km siivu.. Ilmeisesti olet näissä boxiasioissa vähän paremmin perillä kuin itse niin osaatko suositella toimivaa hyvää ja tietenkin tallentavaa boxia antennitalouteen?
Tässä vaiheessa he tarjoavat uutta tilalle, ja sehän on kauppiaan etu. Näin joulun jälkeen pudotetaan hintoja, jolloin antamalla uusi (nyt hinnaltaan halvempi) boksi kauppiaan vahingot jäävät pienemmäksi. Jos kaukosäädin vielä levisi, niin kaupan perumiselle alkaa olla riittävät perusteet. Yleensä kaupan purku onnistuu helposti vain ensimmäisen kuukauden aikana.
Olen kaapeliverkossa, ja mm. Welhon kauppaamat boksit ovat teettäneet turhaa työtä. Handaneita hajosi useita, ensimmäinen vaihdettiin ja takuulaitteen poweri meni reilun vuoden jälkeen. Poweri vaihdettiin takuuseen. Hermostuin sen huoltoa odotellessa ja ostin Samsungin tallentavan, josta poweri meni takuuajan jälkeen. Huolto vaihtoi siihen powerin, jossa olikin edelleen huonot kondensaattorit, ja poweri hajosi uudestaan alle kahden vuoden. Kolvasin nyt itse siihen vuosi sitten kunnolliset konkat. Ostin vielä yhden Topfieldin tallentavan varalle, mutta siihenkin piti nyt kesällä vaihtaa kondensaattorit.
Muutama naapuri on tarvinnut apua digiboksien virtalähteiden kanssa, joten sitä kautta muutama muukin merkki on tullut tutuksi. Tallennan Topfieldin digiboksilla lähinnä lomamatkojen aikana ja Samsung on varalaitteena hyllyssä. HD-digiboksia en hanki, sillä TV:n USB-tallennus riittää minulle. Terainen levy on reilussa puolessa vuodessa täyttynyt, joten pitää ostaa 2T:n USB-kovalevy sen kaveriksi. Arkistooni jätän vain HD-tallenteet.
En osaa suositella antennitalouden digibokseja, sillä jokaisella merkillä näyttää olevan omat murheensa. Tärkeintä on, että takuu ja tekninen tuki toimii. Tätä korostettiin yhdessä liikkeessä, jossa karsittiin halpismerkit pois ja myyntiin jäi vain tämän hetken tunnetut merkit. Muutaman kympin halpislaite jouduttiin vaihtamaan uuteen useita kertoja, jollon katteet menivät miinukselle ja asiakas saattoi lopulta vaihtaa liikettä. Siihen ei liikkeellä ole varaa pitemmän päälle, joten esimerkkinä olleen liikkeen hyllystä lähti muutama merkki pois ja nykyisin siellä myydään merkkejä, jotka eivät jätä takuuasioita myyjäliikkeen vastuulle.
- näkyy ja toimii
Onpa ongelmia kerrakseen. Minulla on lyhyesti kerrottuna seuraavanlainen laiteyhdistelmä: televisio on LG:n antenniverkon virittimellä varustettu televisio (siis dvb-t) ja digiboksi on Divisionin kaapeliverkon virittimellä varustettu (siis dvb-c) koska asun kaapeliverkkoon liitetyssä taloyhtiössä. Ja kaikki toimii, kunhan televisiosta on kytketty päälle av-kanava eli television viritin on ohitettu. Kaapeliverkon digiboksiviritin on yhdistetty seinäpistokkeeseen. Kanavien haut ja vaihdot ja ohjelmien tallennusajastukset tehdään aina digiboksilla eikä televisiolla koska sen viritin (dvb-t) ei toimisi kaapeliverkossa lainkaan joka tarvii dvb-c tyypin virittimen. Televisiosta on siis ensin asetettava av-kanava katselupaikaksi, näin kaikki toimii digiboksin scartin, komponentti ja hdmiliitännän kautta. Kannattaa lukaista se television käyttöohje jos siinä on vain yksi viritin joka ei sovi kaapeliverkolle. Minulla ainakin näin toimii laitteisto vaikka niissä on eri verkkojen virittimet eli dvb-t ja dvb-c.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod315959- 345463
- 293084
- 342464
- 442317
- 372128
- 152108
- 121711
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons391696En ole koskaan kokenut
Ennen mitään tällaista rakastumista. Tiedän että kaipaan sinua varmaan loppu elämän. Toivottavasti ei tarvitsisi vain ka191687