mikrostereosarjaan pienet aktiivikaiuttimet?

.............

Otsikko kertookin jo kysymykseni....mulla on muutamia vuosia vanha JVC:n mikrosarja ja kysyisin voiko siihen liittää aktiivikaiutinparin? Haluaisin hiukan paremman bassotoiston mutta kaiuttimien pitää olla pienet. Tiedän, ettei näillä eväillä mitään hifisoundeja saa, eikä oo tarkoituskaan, mutta saisi hiukan paremman äänen. Eli, siis sopiiko millainen kaiutinpari vain näihin liitettäväksi?

3

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuossa todennököisesti joutuu tekemään kaiutinlähdöstä muutoksen linjatasoon. Kuulokeliitännästäkin sen voi ottaa, niin käy ehkä aktiivikaiutinparin mukana tuleva 3,5mm johto jo valmiiksi.

      Muuten voi katsoa vaikka keskusteluja
      https://www.google.com/search?q=kaiutinlähtö linjatasoiseksi
      ja sitä kautta näkyi tälläinen vastusjako
      http://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php/47162-Subbasen-liitt%E4minen-%282-1ch%29?p=684185#post684185

      Linjatasoinen signaali on -1V ja kaiutinlähdöstä tulee enemmän jännitetttä (ja varsinkin virtaa, mutta se ei ole ongelma tässä). Kuulokeliitännän impedanssi on jo valmiiksi korkeampi ja sinne voi turvallisemmin laittaa aktiivikaiutinten sisäänmenon.

      • .........

        Kiitti, mut entä jos siis laitan siihen kuulokeliittimeen ne kaiuttimet, niin kuuluuko niistä vanhoista kaiuttimista sit mitää? Kun normisti laittaa kuulookkeet siihen liittimeen, tässä etupaneelissa olevaan reikään, niin kaiuttimethan hiljenee. Vastausta vielä jos saisin...


    • Jos se kuulokeliitäntä kytkee kaiuttimet pois, niin tarvii tehdä kaiutinliitäntään se vastusjako (10k ja 1k). Kuva oli aikaisemmassa linkissä.

      Jos siinä laitteessa olisi tallennusmahdollisuus ulkoiselle laitteelle (RCA-OUT ei AUX-IN), niin homma olisi sillä selvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe