Suomesta enää vain vähän asikkaita matkatoimistoille.

Muutos jatkuu nopeas

Azoriz haaste

Suomalaisen ympärivuotisen "matkakioskin" järjestäminen on hyvin kyseenalainen. Matkustajat Suomesta ovat jo kokeneita ja valmiita hyvin omatoisiin matkoihin. Kuitenkin kustannukset toimista olisivat satojatuhansia
€ vuodessa lähinnä henkilöstökustannuksia lisäksi vuokria., kuljetuksia lisäksi mainios ja tietoliikennekustannuksia. 5000 matkustajamäärä vielä hyvin kipukynnyksellä tuottaakseen edes kuluja. Mutta yhteistyötä kannattaa paikallisten yrittää Suomalaistenkin toimistojen kanssa lisätä.
Minä hakisin kyllä kasvua suurempien väkilukumaiden asukkaista.
Pienellä voluumillahan tuonkokoinen markkina-alue on kyllästetty.
Uusia mielenkiintoisia kohteita on kuitenkin runsaasti jotka ovat
vetovoimaisempi, tunnetumpia ja josta saadaan riittävä voluumi.

Yleiset haasteet matkustaja kuluttajakunnassa

Kuluttajakuntamme on nyt niin kielitaitoista (millaista löytyy harvassa) ja heillä on erinomaiset valmiudet ennakkoluulottomuus matkojen ostamiseen verkosta. Lento matkustamisesta on jo kaikilla ikäluokilla kokemusta. Eurooppa ei enää kiinnosta. "se on nähty jo" ja se on sisämarkkinaa"
Hki-Vantaalta on erinomaiset lentoyhteydet läheteä matkalle maailman ääriin.
Kanarialla meitä on lapsina riepoteltu kyllästymiseen saakka.

60 000 uutta valmiimpaa matkustajaa saavuttaa matkustusiän.

Lisäksi joka vuosi kymmeniä tuhansia ikääntyy eikä matkusta enää, he korkeintaan piipahtaa Eestissä.
- kotimaa ystävälliset kuluttajat
- taloudellinen taantuma (varsin pieni vaikutus)
- ekologinen ajattelu ja kulutukseen vaikuttaminen voimistuu hyvin hitaasti

9

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulevaisuuden tutkij

      Vuoden menetys M-toimistoilla.

      60 000 tulee matkusikään, mutta kukaan heistä ei tarvi Suomalaisen
      matkatoimiston plaveluja. Ja jos 40000 vuodessa menettää matkushalut ja kyvyt niin. 10 vuodessa siitä tuli Miljoona henkilöä.

      Mihin matkatoimistoja enää tarvitaan. Netistä lennot, hotellit, juna- ja bussiliput.

      Onneksi osaan jo minäkin ostaa matkat netistä. Lennot ostimme tarjouksen suoraan Finnairilta 249 Malaga, ja hotellit viidestä eri kohteesta.

      Jälkipolvi auttaa ellei itse osaa.

    • "Minä hakisin kyllä kasvua suurempien väkilukumaiden asukkaista.
      Pienellä voluumillahan tuonkokoinen markkina-alue on kyllästetty."

      En voi olla varma, mitä kirjoittaja haluaa sanoa. Azorien kannalta totean kuitenkin seuraavaa: Azorien matkailu ei hae varsinaista kasvua Suomen markkinoilta. Toki matkailusta vastaavat viranomaiset haluavat, että matkailijavolyymi Pohjoismaista säilyisi mahdollisimman korkeana, mutta markkina-alueen potentiaalin rajallisuus on täällä varsin hyvin tiedossa. Kun ryhmämatkailu Azoreilla pääsi käyntiin vuosituhannen alussa, se alkoi nimenomaan pohjoismaisilla turisteilla. Tänä päivänä he ovat yhä merkittävä osa matkailijaluvuista. Viime aikoina merkittävä kasvu on ollut saksalaisten matkailijoiden määrässä. Azoreiden matkailun kasvua haetaan myös USA:sta ja Kanadasta, jonne Azoreilta on useita suoria lentoja viikoittain. Markkinoinnin kohteena on etenkin azorilaisjuurinen väestö kummassakin maassa.

      Markkinointiponnistukset kohdistuvat luonnollisesti myös mannerportugalilaiseen väestöön, jonka matkailijamäärä on kovasti vähentynyt. Syynä siihen on maan talouskriisi ja lentojen kalleus, joista viimemainittuja rajoittaa omatoimimatkailua. Paketteja toki voidaan myydään edullisesti. Lentojen osalta pyritään saamaan aikaan ratkaisu Lissabonin hallituksen kanssa mahdollisimman pian.

      Kyllästymispiste Azoreilla on varsin etäällä, sillä kohde valitsee matkailijansa varsin tehokkaasti.

      • onko pakko sanoa

        Kuulkaa ei yhtään kiinosta teidän kaikkivoipaiset kirjoittelut:)

        Meillä Azoreilla jne:)


      • +kiitoksia+
        onko pakko sanoa kirjoitti:

        Kuulkaa ei yhtään kiinosta teidän kaikkivoipaiset kirjoittelut:)

        Meillä Azoreilla jne:)

        Nimimerkille onko pakko sanoa
        Minua taas kiinnostaa kovasti masseurin asiantuntevat kirjoitukset Azoreista, kiitoksia vain niistä. Suunnittelen pitempiaikaista oleskelua Azoreilla. Azoreilla asuvana ja portugalin kielen taitoisena masseur tuntee Azorit paljon paremmin kuin mikään tavallinen matkaopas.
        Ihmettelen myös sitä, miksi se ärsyttää jota kuta, kun joku ilmeisen fiksu, aiheeseensa perehtynyt ja akateemisesti koulutettu henkilö antaa faktatietoa ihmisille keskustelupalstalla.
        Kiitän masseuria eli Simoa myös sukulaisteni puolesta, joita hän opasti Azorien matkan aikana.


      • +kiitoksia+ kirjoitti:

        Nimimerkille onko pakko sanoa
        Minua taas kiinnostaa kovasti masseurin asiantuntevat kirjoitukset Azoreista, kiitoksia vain niistä. Suunnittelen pitempiaikaista oleskelua Azoreilla. Azoreilla asuvana ja portugalin kielen taitoisena masseur tuntee Azorit paljon paremmin kuin mikään tavallinen matkaopas.
        Ihmettelen myös sitä, miksi se ärsyttää jota kuta, kun joku ilmeisen fiksu, aiheeseensa perehtynyt ja akateemisesti koulutettu henkilö antaa faktatietoa ihmisille keskustelupalstalla.
        Kiitän masseuria eli Simoa myös sukulaisteni puolesta, joita hän opasti Azorien matkan aikana.

        YHDYN EDELLISEEN JA KIITÄN MASSEURIA ASAIANTUNTEMUKSESTA!


    • Hyvä nopea muutos

      Matkailun tilastoja ja tulevaisuutta

      Vuonna 2012 suomalaiset tekivät ulkomaille 7,8 miljoonaa erilaista vapaa-ajanmatkaa. Kasvua oli 17 prosenttia vuodesta 2011. Kotimaan vapaa-ajanmatkoja maksullisessa majoituksessa tehtiin myös enemmän kuin edellisvuonna eli lähes 6,4 miljoonaa. Lisäystä vuodesta 2011 oli 10 prosenttia. Työmatkailu kotimaassa väheni hieman, mutta työmatkojen määrä ulkomaille jatkoi kasvuaan vuoden 2009 notkahduksen jälkeen.

      Suomalaisista kuitenkin vain n. 17 % tekee ns. etätyötä. Siihen on kyllä jo varsin hyvät edellytykset. Etätyöstä merkittävä osuus on kansainvälistä työtä. Suomalaisia työpaikkoja on jo kaukana pääkonttorista mikä usein Helsingissä tai ainakin PKS. Tälläisia töitä ovat puhelinvaihde ja muu vastaava, laskentatoimi, suunnittelu ym. Osa edellisistä on (esim. yksinkertaiset puhelin oper. ym.) jopa kaukomaissa.

    • opiksenne

      Matkailukulutus
      Matkailukulutuksella (tourism expenditure) tarkoitetaan matkasta aiheutuneita kokonaiskustannuksia, jotka matkailija itse tai joku muu hänen puolestaan maksaa. Matkailukulutukseen lasketaan mukaan menot tavaroihin ja palveluihin sekä matkustuksen aikana että matkan kohteessa. Mukaan lasketaan matkaan liittyvät maksut, jotka on maksettu ennen matkaa tai sen jälkeen. Myös henkilöliikennepalvelut (kotimaiset tai kansainväliset) lasketaan mukaan matkailukulutukseen (vrt. matkustustase).

      • viime kesä

        Läänintaiteilijalle Azoreteille

        Kesän 2013 Top ten -lista
        1. Kreikka (174 206)
        2. Turkki (121 181)
        3. Espanja/Baleaarit/Kanaria (47 887)
        4. Kypros (28 338)
        5. Bulgaria (21 145)
        6. Portugali/Madeira/Azorit (17 242)
        7. Italia (17 145)
        8. Lentopohjaiset risteilyt (10 475)
        9. Kroatia (7 075)
        10. Egypti (6 357)


        Portugaliin ja Italiaan tehdyt matkat on aivan samaa luokkaa,

        Uudempana kohteena Kroatia ja muut entiset Balganin maat.
        Monteneogro esim. ja siellä on valuuttana €.


    • lykta till

      Muutos on ollut nopea matkojen verkkokaupassa. Nyt matkatoimistojen matkoista ostetaan verkossa 80 %. Siitä on tosiaan helppo siirtyä globaaleille markkinoille, ilman Suomalaista matkatoimistoa.

      Työmatkoja paljon tekevät yritykset ostavat komennusmihilleen matkat ja asunnot muun välittäjän kuin matkatoimiston kautta maailmalle.
      January 09, 2014 6:57
      PM ETProfessional ServicesCompany Overview of Ernst & Young LLP

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      423
      5548
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      1918
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      367
      1864
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      122
      1088
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1014
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      928
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      825
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      72
      801
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      55
      723
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      37
      714
    Aihe