Apua kokeneilta!!

vaiva hiiri

Kumpia kannataa ottaa tyttö vai poikahiiriä?
(Jos tyttöjä minkä verran,riittääkö 2 ?)
(Jos poikia minkä verran,riittääkö 2 ?)
Minkä kokoinen häkki 2:lle hiirelle?
Kuinka kauan hiiri elää?
Onko olemassa sellaista hiirtä jolla on isot korvat?
(Jos on niin onko sille joku nimi ? )
Mitkä nimet hiirille?
Onko hiiret pakko loishäätää/madottaa
(Jos on niin kuinka pitkin välein ja miten ne tehdään?)
Voiko hiiren herättää ?(JOS ON PAKKO)
Voiko hiiri olla kuinka kauan autossa jos ruokaa,vettä ja kotipesä on mukana?
(Jos voi niim kuinka kauan?)


KIITOS KUN JAKSATTA VASTATA LAPSELLISIIN/HÖLMÖIHI KYSYMYKSIIN !!!!!!!!!!

6

2491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimihiiri

      Muuta en tiedä mutta nimiä vois olla
      POIKIEN
      Hilleri
      Tomu
      Toffee

      TYTTÖJEN
      Hillevi
      Safiiri
      Karkki

    • hiirumamma

      Moikka!
      Ensinnäkin aloittelijan kannattaa ottaa ihan kesyhiiriä lemmikiksi. Urokset ovat yksineläjiä, naaraat laumaeläjiä. Urokset ovat enempi uteliaampia ja rohkeampia kuin naaraat. Naaraille pienin laumakoko voi olla 2 mutta mieluummin enemmän. Loishäätö/ madotus ei ole pakollinen jossei hiirelle tule loisia ym. Hiiren voi herättää (mutta ei varmaan nauti siitä) ja se yleensä herääkin jos joku tonkii sen dunaa.
      Jos lähdet reissuun esim. Mökille niin voit ottaa hiirun mukaan, muutoin se kannattaa jättää kotiin. Hiiret asuvat dunassa tai terrassa, jossa niillä on mökki ja ruokakippo ym, etkai ajatellut sitä auton penkillä istuttaa (kuljetuskoppaan voit laittaa mökin). Kyllä se muutaman tunnin pärjää, mieluiten kannattaa viedä hoitoon tai jättää kotiin, pari päivää se pärjää yksin ihan hyvin jos on ruokaa ja vettä tarpeeksi. Ja mieluiten niin että joku voisi käydä katsomassa hiirun vointia.

      Käyppä täällä ja mieti tarkkaan hiiren ottoa:
      hiiret.fi (nettihaisulit)
      Hiirifoorumi

    • Cara121

      Tyttöjen nimiä
      Susu
      angle
      luky
      Bellatrix

    • Kumpia kannataa ottaa tyttö vai poikahiiriä?
      -Riippuu kummasta tykkäät, urokset on monesti enemmän sylissäviihtyviä rauhallisia ja naaraat vilkkaampia, mutta ero ei ole kovin huomattava. Urokset haisee enemmän.

      (Jos tyttöjä minkä verran,riittääkö 2 ?)
      -Yleinen mielipide on että ainakin 3, koska kaksi ei ole vielä kunnon lauma.

      (Jos poikia minkä verran,riittääkö 2 ?)
      -Vain yksi.

      Minkä kokoinen häkki 2:lle hiirelle?
      -Hamsteriduna, minkä kokoisia ne nyt sit onkaan :'D Minidunaan en laittaisi mitään eläintä. Ja duna tai terra on tosiaan parempi kuin häkki.

      Kuinka kauan hiiri elää?
      -n. 1,5-2v

      Onko olemassa sellaista hiirtä jolla on isot korvat?
      (Jos on niin onko sille joku nimi ? )
      -Perus kesyhiiri on isokorvaisin jyrsijä jonka tiedän :) Se on yksi ominaisuus johon jalostuksella pyritään, joten parhaat isokorvat saat varmaan ns. näyttelyhiiriä kasvattavalta viralliselta kasvattajalta, jotka löydät hiiriyhdistyksen kotisivuilta. Muutenkin lemmikki kannattaa ostaa mieluiten suoraa kasvattajalta, ei eläinkaupasta.

      Onko hiiret pakko loishäätää/madottaa
      -Ei ellei ole oireita, jos loisia ilmenee niin sitten on.

      Voiko hiiren herättää ?(JOS ON PAKKO)
      -Joo, esim häkinsiivouksiin tai reissuun lähtiessä, kunhan herättely ei ole jatkuvaa, niin ei se siitä häiriinny :)

      Voiko hiiri olla kuinka kauan autossa jos ruokaa,vettä ja kotipesä on mukana?
      -Kuljetuskoppaan ei kannata laittaa mökkiä (paitsi jos se on muovia, puinen tai keraaminen voi kaatua hiiren päälle ja käydä huonosti). Pohjalle kuivikkeet, paljon vessa tai talouspaperia piiloiksi, tai vaikka pyyhe jonka alle voi mönkiä. Mukaan kuivaruokaa ja jotain vesipitoista tuoretta, esim. vesimelonia. Pitkällä matkalla välillä kannattaa tarjota vesipulloa juotavaksi. Toki aina pidemmällä matkalla hiiri stressaantuu enemmän, mutta kyllä hiiri kopassaan pärjää ok. vaikka koko päivänkin. Kesällä pitää varoa lämpöhalvausta, ja talvella vetoa ja kylmää.

      Mitkä nimet hiirille?
      -Ihan mitä itse tykkäät, vaihtoehtoja on rajattomasti :P

    • Meuwi

      Oletko SINÄ JOKIN HULLU!!!!!!

    • Anonyymi

      Poika hiiriä saa olla vain yksi yhdessä te erässä ja naaras hiiriä pitää olla kolme yhdessä te erässä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1199
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      117
      1034
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      130
      930
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      792
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      292
      739
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      80
      661
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      616
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      504
    Aihe