Eli voiko käydä niin huono tuuri että kun ostaa molemmat samaan aikaan(prossu emolevy) niin emossa vielä vanha bios versio mikä ei tue tätä uusinta prosessoria eli ei pääse asennuksessa alkua pidemmälle? Eli tarkoitan sitä että emolevyyn pitäisi ensin päivittää bios versio jollakin vanhemmalla suorittimella...
Esim. jos jokin emolevymalli on maannut kaupan hyllyllä pitkään ja yrittää asentaa siihen juuri julkaistua uutta prosessoria.
Uusi emo ja prossu, tarviiko heti bios päivityksen?
8
2043
Vastaukset
Periaatteessa kyllä mutta suhteellisen harvinaista jos emolevy on samaa ikäluokkaa suorittimen kanssa.
- asennusta.,.
Jos näin surkeasti kävisi niin onko keinoja päivittää bios uudempaan vai jääkö jäljelle palauttaa emolevy myyjäliikkeeseen tai käyttää vanhempaa prossua päivittämiseen.
Emo ja prossuhan on silloin jo käytettyjä kun niitä on kokeillut... - 45678
Jos kauppa on asiantunteva, heiltä voi tarkistaa yhteensopivuuden sähköpostitse ennen tilaamista. BIOS-päivityksen voi myös tilata palveluna, esim:
http://www.jimms.fi/tuote/JIMMS-BIOS
http://www.systemastore.fi/product_info.php?products_id=78098 - Yngwe Proot
Normaaliälyinen ostaa sellaisen emon jossa on tuki ostetulle prosessorille. Hinta ei ainakaan ole syy miksi näin ei voisi tehdä.
- sama Yngwe
Eli mitä yritän sanoa on, että jos konetta päivittää niin ei siihen kannata ostaa valmiiksi vanhentunutta emolevyä. Säästö on korkeintaan kymppejä eli pölhon hommaa
- Pehmeä Ammattilainen
Ei tartte, emolevyt on nykyään sen verta kestäviä, sekä Se vielä että ainakin omass Asuksen laudassa löytyy nappi, jota painamalla Se päivittyy automaattisesti ILMAN nettiä. Sitä en tietä että tarttisko ne ruuvikiinnitykset tarkistaa, ettei emolevyn pinta naarmuunnu kovassa käytössä. Nuokun nuo ei-asuksen emot tuntuu maksavan aivan saman verran eli ei Se olis niin kiva juttu maksaa uudesta kappaleesta.
- Pyyhis
Näin se menee. Kun 2012 alkukesällä ostin omaan koneeseeni Asus P8Z68-V emolevyn, Intel ei ollut vielä julkaissut 22nm Ivy Bridge prosessorejaan. Biospäivitys Ivy Bridgelle tuli vasta kun se julkaistiin, eikä kone olisi käynnistynyt kyseisellä prosessorilla, ja vanhalla biosilla. (koneessa on Sandy Bridge i5 2500k)
"Se päivittyy automaattisesti ILMAN nettiä"
Päivittyy muuten usb tikulta, (Asus EZ Flash), mutta jos prosessori ei tunnistu niin mitenkäs se päivittää kun bios ei käynnisty?
Jos niin pääsee käymään että emossa on vanha bios, niin tarvitset päivitykseen vanhemman prosessorin. Intel suuressa viisaudessaan nykyään lähes aina kun tuo uuden prossan niin vaihtaa myöskin prosessori-kantaa jolloin myöskin emolevy vaihtuu niin yhteen sopivuus on taattu.
Omalta kannata tuollaiseslla ei merkitystä koska vaihtan aina n. 5 vuoden välein sisukalut, eli prossan emolevyn ja muistit, ja siinä sivussa vaihtuu lähes aina myöskin käyttöjärjestelmä. W8.1 on kylläkin niin hyvä että tällä männään varmaan 2020 luvulle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su1537830- 614390
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1404013Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene233922Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.423310Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko323287Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla383228- 482963
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?422741- 492484