tuore diabeetikko

1 tyyppi diagnosoitiin n vko sitten, nyt olisikin haussa sitten vinkkejä ruokavalion ja verensokerinmittaamisen suhteen. :) verensokerin mittaamisen kanssa sormet tulevat nopeasti kipeäksi että mittaaminen kestää ja kestää aina vain pidempään kun sitä haluaisi millään tehdä, en haluaisi siitä itselleni pelkoa koska mittausta pitää kuitenkin lääkärin mukaan tehdä monta x /pv ..
olen yrittänyt rasvata sormia mutta tämäkään ei ole sen suurempaa helpotusta tuonut. :(
ruokavalion suhteen haluaisin kuulla löytyykö mitään hyviä välipaloja joissa ei hiilareita olisi niin hirveästi että voisi syödä huoletta ilman piikkiä?
Olisin todella kiitollinen jos joku jaksaisi valaista minua näiden suhteen :)
Muutkin vinkit & neuvot sairauden suhteen tervetulleita!
7208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Paras vinkki on mennä Diabetes-liiton kohtauspaikalle. Tämän palstan ohjeisiin ei kauheasti kannata luottaa, lähinnä tulee ohjeita siirtyä karppaamaan kovalla rasvalla.

Äänestä
  • hp&v

    Ja sitten vaan perusteluja.

    Äänestä

Parasta että noudatat lääkäriltä ja hoitajilta saamiasi ohjeita. D1:n hoito on niin paljon erilaista että täällä hilluvien VHH-uskovien ohjeita ei tule seurata jos haluat säilyä hengissä.

Miten ja minkälaista näytteenottotapaa käytät mitatessasi verensokeria? Ainakin itselläni sormet eivät tule kipeäksi kun olen hakenut lansettikynän neulansyvyyden asetuksen sellaiseksi että se juuri rikkoo ihon ja saan veripisaran mutta neula ei käy liian syvällä. Pisto voi kirpaista laukaisuhetkellä riippuen siitä osuiko lähelle hermopäätettä, mutta joskus ei tunnu mitään. Kun mittauksia kierrättää joka kerralla eri sormeen ja sormenpäässäkin eri kohtiin, kipeytyminen on mahdollisimman vähäistä. Mittaamiseen pitää vaan tottua, se on sinulle henkivakuutuksena.

On vaikeaa löytää mitään välipaloja (vesilasillista lukuunottamatta) joka ei vaatisi D1 potilaalta insuliinia. Kannattaa lukea tuoteselostuksia joista selviää hiilihydraattimäärät. Aivan pieniä hiilihydraattimääriä ei tarvitse heti kompensoida insuliinilla, sen voi tehdä seuraavan aterian yhteydessä kun välipalan takia verensokeri on jäänyt hieman ylemmäksi. Mutta kaikessa näissä on ehdottomasti noudatettava hoitohenkilökuntasi antamia ohjeita.

Äänestä

Itse sairastuin 1 tyypin diabetekseen 6vutotta sitten. Itsellä sormet aivan täynnä sellaisia neulan jälkiä. Niille ei oikein voi mitään kun vain vaihtaa sormea näin että toiset paranee.Voit syödä huoletta vihanneksia ja tällaista ilman insuliini piikkiä. Ja suosittelen myös sellaista diabetes-leiriä. Olin sellaisella ja se oli mukava ja oppi paljon uutta!

Äänestä

-----ruokavalion suhteen haluaisin kuulla löytyykö mitään hyviä välipaloja joissa ei hiilareita olisi niin hirveästi että voisi syödä huoletta ilman piikkiä? ----

Vaimoni, jolla on 1-tyyppi, sai sellaisen ohjeen, että isomman aterian yhteydessä pistettäessä otetaan huomioon jo seuraava välipala. Siten ei välipalan kanssa tarvitse enää pistää erikseen. Kun vain piikkiä pistäessään miettii jo mitä ja miten paljon välipalaksi syö ja sitten pysyy siinä, sen se homma vaatii. Mutta pistosmäärät harvenivat hänelläkin aika reilusti.

Äänestä
  • Mutta tuossa ennakoinnissa on huomioitava ettei verensokeri pääse tipahtamaan liian alas ennen kuin syö sen välipalan.

    Äänestä

Hyvää päivää, Itselläni on diabetes 1 ollut 54 v. Mittaan v.s. useimmiten ennen ruokaa ja sen jälk. Ainakin aamulla ja illalla (TÄRKEÄÄ).
Sormeni ovat hyvässä kunnossa mutta olen huomannut että kun purista ja sen jälk. rentoutan sormiani (yhteen puristus, rentoutus) auttaa veren tuloon. Sormesta täytyy tietysti ensin ottaa ens. veripisara pois ja sittren ottaa v.s.
Sormen sivusta tulee verta helpommin. Rasvaus on hyvä.
Välipaloista sen verran, että vihannekset on kiva välipala (raaka porkkana, tomaatti, paprika,pieniä paistetun sipulin viipaleita kesäkurpitsa paloilla).
Lääkärini sanoo aina, että "yritä pitää v.s. 4-7 välillä.
Mieluummin korkea kuin matala v.s. Ota tää kuitenkin varovasti!!!!!

Mieli korkeelle vaan niin sä pärjää

aija

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


oneweekolddiabetic kirjoitti:

1 tyyppi diagnosoitiin n vko sitten, nyt olisikin haussa sitten vinkkejä ruokavalion ja verensokerinmittaamisen suhteen. :) verensokerin mittaamisen kanssa sormet tulevat nopeasti kipeäksi että mittaaminen kestää ja kestää aina vain pidempään kun sitä haluaisi millään tehdä, en haluaisi siitä itselleni pelkoa koska mittausta pitää kuitenkin lääkärin mukaan tehdä monta x /pv ..
olen yrittänyt rasvata sormia mutta tämäkään ei ole sen suurempaa helpotusta tuonut. :(
ruokavalion suhteen haluaisin kuulla löytyykö mitään hyviä välipaloja joissa ei hiilareita olisi niin hirveästi että voisi syödä huoletta ilman piikkiä?
Olisin todella kiitollinen jos joku jaksaisi valaista minua näiden suhteen :)
Muutkin vinkit & neuvot sairauden suhteen tervetulleita!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu