Onko kaikki uudet prossut 64bittisiä eli voi asentaa 64 bit version windows seiskasta? Esim amd:n fm2 kannan prossut?
Kumpi versio(32 vai 64bit win7) kannattaa asentaa jos muistia seiskaan tulee vain 4gb?
Kumpi versio(32 vai 64bit win7) kannattaa asentaa jos muistia seiskaan tulee vain 4gb?
Vastaukset 20
Vanhimmat
AMD:n kaikki prossut on 64-bit.
64-bit Windows tietenki.
32-bit Windows 7 versio tukee vähän yli 3 Gt keskusmuistia joten jos aikoo saada käyttöön täydet 4 Gt niin 64-bit versio kannattaa asentaa.
Taitaapi olla nykyään kaikki uudet prossat 64 bittisiä. Kyllä 4 Gt riittää 64 bit.
Jo 2004 julkaistut Intel Pentium 4:t (Prescott) olivat 64 bittisiä, mutta käyttöjärjestelmissä ei silloin ollut juurikaan 64-bit tukea.
XP:stä oli 64-versio, ja 64 bittisyys tuli kunnolla mukaan vasta Windows 7 myötä, ja myös (työpöytä) Linux jakeluita alkoi tulla 64 bittisinä samoihin aikoihin.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Intel_Pentium_4
Tänä päivänä ei ainakaan pöytäkoneisiin kannata enää asentaa 32 bit järjestelmiä. 64 bit on turvallisempi ja tehokkaampi.
Mihin turvallisuusväitteesi perustuu? Nopeudessa ei testien mukaan ole käytännösssä eroa.
http://www.howtogeek.com/165535/why-the-64-bit-version-of-windows-is-more-secure/
Jaha. 32 bittisen Windowsin kehitys on näköjään lopetettu.
Mutta 64-bit versio ei tuo mielestäni mitään lisäarvoa jos keskusmuistia on alle 4 Gt ja sitä ei aiota jatkossa lisätä.
Eikö lisäarvoksi lasketa parempaa turvallisuutta? Tehokkuus tulee lähinnä suuremman muistialueen takia, josta on hyötyä kun käytetään raskaita paljon muistia vaativia sovelluksia, kuten pelit, kuvan- ja videonkäsittely.
Itse en juuri videohommia tee, mutta peleistä esimerkiksi Secret World verkkopelin aikana muistinkäyttö on parhailmmillaan 8GB. 32 bittisessä käyttiksessä kyseinen peli joutuu käyttämään jatkuvasti levyvälimuistia, joka ei takuulla nopeuta toimintaa. Omassa koneessa on 16GB muistia ja pagefile on laitettu 1GB:iin, periaatteessa senkin voisi laittaa nollaan ilman ongelmia.
Turvallisuus on niin ja näin. Suurin tietoturvaan vaikuttava tekijä kun on itse koneen käyttäjä.
Tottakai käyttäjä on ensisijaisesti vastuussa tietoturvasta, eikä tuossa jutussa väitetä että 64 bittinen Windows olisi immuuni haittaohjelmille. Fakta vaan on, että 64 bit Windowsissa on turvallisuutta tukevia ominaisuuksia.
Pagefilen disabloinnista ei ole oikeastaan mitään hyötyä, ennemmin haittaa. On myös joitain typerästi koodattuja ohjelmia ja pelejä, jotka eivät suostu käynnistymään ollenkaan, jos pagefile on poistettu.
32-bittisyys alkaa monella tapaa olla menneisyyttä. Kannattaa valita 64-bittinen, ei siitä ole haittaa jos ei hyötyäkään. Sitäkään ei voi varmasti tietää, tuleeko vaikka parin vuoden päästä hinku lisätä muistia, siinä vaiheessa harmittaa jos ottikin sen 32-bittisen.
Mihin tarvitaan gikoja muistii (peruskäyttäjän) koneessa jos 512mb riittää loistavasti kaikkeen toimintaan mitä (peruskäyttäjä) voi tarvita
Ja siis 512 riittää ei tarvita swappii ?
(tuleeks seuraavaks 124 bittinen hienous ;) )?
Nykypäivän kuluttajakäyttöjärjestelmät Android ja iOS pois lukien tarvitsevat sen pari gigaa muistia toimiakseen.
Tietysti jos asennat jonkun Debianin niin eihän siinä sitten mitään.
Oikeastaan vain kevyet Linux jakelut ja XP toimii kohtalaisesti tuolla keskusmuistimäärällä.
Kerrotko mikä ei "pyöri" XP:ssä mutta "pyörii" windows 8:ssa
Joku ohjelma ? netti sivu ...?
vai varaudutaanko tulevaan ?
Windows ohjelmat ja nettisivut, ne ei toimi Windows XP:ssä. Lisäksi Windowsille tehdyt lisälaitteet ei toimi Windows XP:ssä.
Kokoajan tulee uusia laitteita, ohjelmia ja nettisivuja jotka ei Windows XP:llä oikein toimi. Nettisivuihin auttaa kyllä vielä kun asentaa jonkun uudemman selaimen kuin IE:n.
64-bit
4 gigaa on vähän kiikun kaakun. 32 bittinen windows ei osaa hyödyntää edes 4 gigaa täysin. Toisaalta 64 bittinen windows syö jonkin verran enemmän muistia johtuen osoittimien koosta yms. Ellei jotain pakottavaa tarvetta ole 32 bittiselle niin suosittelisin ottamaan kuitenkin 64 bittisen version. Onpahan sitten mahdollista laajentaa tulevaisuudessa.