Hei!
Haluan verokorttiini tuloraja B:n, koska teen vuorotyötä ja kuukausittainen palkkani vaihtelee jonkin verran. Mutta tässäpä joka vuotinen mieltäni askarruttava kysymys: MITENKÄS SE TULORAJA B LASKETTIINKAAN? 12KK BRUTTOTULO LOMARAHA VAI 11KK BRUTTOTULO LOMARAHA???
Tuloraja B
4
209
Vastaukset
12kk lomaraha
Älä laita eurorajaa liian alas, on mukavampi, että verottaja säilyttää rahojasi reilu vuoden muin maksaa lisää veroja vaikka 0,5 %-yksikköä.Hei nimimerkki ymmärtämätön taas ja kiitos kysymyksestäsi!
Verokorttiin arvioidaan koko vuoden tuloksi tulot koko kalenterivuodelta eli 12 kk bruttopalkka lomaraha mahdolliset muut lisät ym.
Huomaathan, että verokortilla näkyvä tuloraja ei kuitenkaan välttämättä ole sama kuin koko vuoden tulojen määrä. Esimerkiksi 1.2.2014 alkaen voimaantulevassa verokortissa on B-vaihtoehdon tulorajana määrä, joka koko vuoden tuloista jää jäljelle, kun niistä on vähennetty tammikuun tulo pois. Verokortilla näkyvä tuloraja on siis loppuvuoden tuloraja ajalle 1.2.-31.12. Kortin laskennassa käytetyn koko vuoden tulorajan voit tarkistaa verokortin mukana tulleesta tiedoksiannosta.
Ystävällisin terveisin
Päivi Verotiimistä- ymmärtämätön taas
Kiitos suuresti!!! Tätä se "ikuisuus"-kysymys juuri tarkoitti, tuota verokortin b-tuloraja kohtaa.. eli siihen jää 11kk:n ajalta tulot, eikä 12kk:n ajalta.. Eli hyvin täsmää! KIITOS! :)
Kaunis kiitos kiitoksista, mukavaa että pystyin olemaan avuksi!
Ystävällisesti
Päivi Verotiimistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1317222Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam944970Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk733801Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,273054Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni462617Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,332254Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t281999Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2101527Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3261347- 381180