Kokeilkaa!

apuasaanutjo

Hei :)

Olen kärsinyt jo n 2vuoden ajan enemmän ja vähemmän.. suurimmissa osin enemmän! pakko ajatteluista.. Olen ollut todella epätoivoinen tämän suhteen ja suhteenikin on kerran jo kariutunut tämän vuoksi, mutta onneksi palasimme yhteen ja saimme tilanteen korjattua! Enää en halua samaa tilannetta vaikka kovaa vauhtia siihen oltiin taas menossa!

Olen käynyt pelkästään terapiassa, siitä on ollut ehkä hieman apua mutta ei paljon! Mielialalääkkeitä en ole koskaan suostunut ottamaankaan.!


Mutta nyt ihan viimeaikoina hain apua luontaistuotteista. Olen syönyt nyt ihan pienen ajan puhutaan siis max. viikosta. Omega 3 tabletteja, vahvaa karnosiinia, magneesiumia, foolihappoa jossa samassa b-vitamiinia eli folib tabletteja, tähän kylkeen vielä d-vitamiineja. Lisäksi eilen vielä hain antistress vahva - pillereitä. Joita siis otetaan kun tulee tunne että ahdistus /paniikki jostain asiasta ilmenee. Käytän näitä nyt kuitenkin jokapäiväisellä syötöllä näin alkuun. Koska pakkoajatukseni ovat olleet niin rajuja että ne kestävät kokopäivän ilman että voin ajatella mitään muuta.

Ajattelin vain kertoa tämän siksi, että kannattaa kokeilla josko olisi joku puutostila, jonka vuoksi ajatus tms reistailee . Esim itse luulen että minulla on serotoniinin tuotannossa jotain häikkää. Ja nämä edellämainituthan juuri auttavat aivoihin ja serotoniinin tuotantoon. :)

Toivottavasti tästä on jollekkin apua :) nyt olo tuntuu jotenkin ihanan kevyeltä.! on kyllä ajatuksia vielä ilmennyt, mutta en ota niitä niin vakavasti .Esim ennen aina kamala kertomisen tarve puolisolle kun olen ajatellut jotain (joka ajoi meidät sitten eroon loppupeleissä kun hän oli jo 2 vuotta kuunnellut JOKAPÄIVÄ minun samoja asoita mitä piti kertoa ja vatvoa uudelleen ja uudelleen)

Nyt pystyn hyväksymään ajatukseni niin että ne on vain ajatuksia, en voi niille mitään koska ne johtuvat ilmeisesti pakko toiminnosta että ajattelen aina vain kaikkea pahaa ja negatiivista. Mutta nyt olen jotenkin näiden luontaistuotteiden avulla oppinuyt elämään niiden kanssa! :)

1

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jatkoaedelliseen

      Edelliseen vielä jatkoksi, että olen myös nyt jo muutaman päivän ajan jättänyt ja aijon kokeillakkin että jätän jatkossa, niin kahvin pois! koska sehän saattaa juuri lisätä sitä tuskaisuuden tunnetta jne.

      Itse en kyllä ole mikään sellainen että pakko saada kahvia että päivä lähtee käyntiin, mutta joka päivä yleensä kahvittelujen merkeissä otan kupin kahvia ja jonkun leivoksen kylkeen. Mutta nyt täytyy sekin jättää pois :) ihan kokeilun vuoksi!

      Kyllä tila on ollut usein niin epätoivoinen että ajattelee ettei tästä selviä koskaan :(
      Mutta nyt on pieni toiveen pilkahdus jo havaittavissa! olen tästä niin onnellinen :) toivon että tämä ihana tunne jatkuu!

      Lisäksi vielä se , että muistakaa käydä tutkituttamassa itsenne ettei teillä ole mitään esim kilpirauhas ongelmia! Minä kävin juuri tutkituttamassa ne kun lääkäri määräsi, ja ne olivat ihan ok arvot! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2281
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1071
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe